שנת הלימודים יוצאת הדופן הזו מצריכה שינויים גם בסביבת הלימודים על מנת שהילדים יהיו מרוכזים ונינוחים בעת השהייה מול המחשב בלמידה מרחוק. אז איך תעשו את זה נכון? "כשאנחנו מעצבים מחדש חלל שבו הילדים ישהו ביומיום שלהם, המטרה שלנו היא ליצור חלל מסודר ומאורגן, להוסיף אקססוריז ופן אישי", אומרת לילך הניג שמול, מנהלת מחלקת תכנון ועיצוב בחברת שניר. הניג שמול תורמת את הטיפים הבאים:

סידור ומיון: לפני תחילת העיצוב, כדאי לשבת עם הילדים ולמיין את כל הציוד הקיים - מה אפשר לתרום או להעביר לחברים, לזרוק משחקים שבורים, חלקים של משחקי קופסה, טושים שאינם עובדים וכדומה.

עיצוב ספיר הרמן לחברת אלוני (צילום: מאור מויאל)עיצוב ספיר הרמן לחברת אלוני (צילום: מאור מויאל)

פונקציות וצרכים: שאלו מהן הפונקציות שאותן מעוניינים להכניס לחדר. קבלו החלטה על כמה אזורים שישרתו את הילדים: פינת לימוד, יצירה, פינת קריאה או ישיבה נמוכה, אזור אחסון למשחקים ולספרים ואזור תחפושות. כעת גשו למשימת המיקום שלהם בחדר.

קיר גלריה - אלונה אביסידריס לחברת שניר (צילום: אלונה אביסידריס)קיר גלריה - אלונה אביסידריס לחברת שניר (צילום: אלונה אביסידריס)

אחסון וצבעוניות: אנחנו לא יכולים לשלוט בצבעוניות של המשחקים או הספרים, אבל אנחנו כן יכולים לאחסן אותם, ובכך "להנמיך את עוצמת הרעש" שבצבעוניות הזאת. מומלץ לאחסן בכוורות או בסלסילות ייעודיות. בספרייה שלבו יחד עם הספרים קופסאות ארגון שבתוכן אחסנו את מוצרי היצירה השונים. את בובות הפרווה הגדולות הכניסו לתוך סל בד אטום. הילדים יכולים להיות אחראים על מיון המשחקים והכנסתם לקופסאות המתאימות.

סט שולחן כתיבה ויחידת מדפים של עצמלה (צילום: שחר פליישמן)סט שולחן כתיבה ויחידת מדפים של עצמלה (צילום: שחר פליישמן)

עיצוב בגובה העיניים: ההמלצה היא לרדת לגובה הילד ולהבין מה הוא רואה בגובה העיניים שלו. אם יש פריטים שאתם לא רוצים שהילדים יגיעו אליהם, מומלץ להעלות אותם למעלה.

חדר ילדים - גולדשטיין גלרי טפטים (צילום: יחצ)חדר ילדים - גולדשטיין גלרי טפטים (צילום: יחצ)

טאץ' אישי: צרו קיר גלריה לציורים וליצירות של הילדים. לא תאמינו כמה זה יכול להוסיף לביטחון העצמי שלהם. יחד איתם תוכלו לבחור את היצירות האהובות עליהם ביותר ולייצר קולאז' או מסגור של היצירות.

לילך שמול מנהלת מחלקת עיצוב וסטיילינג בחברת שניר (צילום: אלונה אביסידריס)לילך שמול מנהלת מחלקת עיצוב וסטיילינג בחברת שניר (צילום: אלונה אביסידריס)

פינת רוגע
"בחרו שולחן עבודה ייעודי בעל מידות סטנדרטיות 120X60 ס"מ, אפשר גם בעומק 50 ס"מ אם יש מקום, כי גם ככה הילדים עובדים עם לפטופים בעיקר", מוסיפה מעצבת הפנים קרן גנס. 

מעצבת הפנים קרן גנס (צילום: אלון שטרן)מעצבת הפנים קרן גנס (צילום: אלון שטרן)

"הקפידו למקם מספיק מדפים בקרבת מקום או לשלב מדפים בארון בגדים בגובה בהתאם לשימוש – לספרים, קלסרים, מכשירי כתיבה וכדומה. מומלץ לשלב גם לוח מגנטי, נעיץ או מחיק לצד השולחן. אם החדר מאפשר, תכננו בו פינת כיף ורוגע עם פוף או ערסל למשל. כדאי גם לשלב אלמנט עיצובי מעולם התוכן של הילד, כמו גלשן, כלי נגינה או כל תחביב אחר שלו".

"יש לזכור שמסך המחשב מפיץ אור, וכדי למנוע הצללה מומלץ למקם את גוף התאורה כך שיאיר גם את החלק שמאחורי המסך, ירכך ויאזן את האור", אומר חיים בן זקן, מנכ"ל רשת מחסני תאורה. "חשוב להשתמש בגוף תאורה בעל מבנה פתוח עם פיזור רחב וכיסוי חלבי, כך שהאור יתפזר בחדר בצורה אחידה. חשוב שגון האור לא יהיה צהוב מדי או לבן מדי, הוא עלול לגרום לכאבי ראש. מומלץ להשתמש בנורות לד".