מלחמת חרבות ברזל שהחלה ב-7 באוקטובר הובילה לסגירה חלקית של מערכות החינוך, בכללן מעונות היום והמשפחתונים המוכרים. 
כדי לתת מענה לארגונים בתוך ימי הלחימה, שר האוצר בצלאל סמוטריץ׳, שר העבודה יואב בן צור ושר החינוך יואב קיש גיבשו מתווה סיוע למעונות היום והמשפחתונים המוכרים. 

עמיחי אליהו קרא להטיל פצצת אטום על עזה; נתניהו נקט בצעד חריג
אחרי שהשלים את כיתור העיר עזה - האתגר הבא אליו נערך צה"ל

תשלום המענק לארגונים המפעילים יועבר על ידי משרד העבודה לפי מספר הילדים הרשומים במערכות התשלום של משרד העבודה לסבסוד. נכון ליום ה-31 בדצמבר 2023  או עד הילד ה-105,000, הנמוך מביניהם. 

בגין כל ילד גובה הפיצוי יהיה בגובה של עד 889 שקלים עבור חודש אוקטובר ובתנאי שהארגונים לא גבו מההורים עבור ימים בהם לא התקיימה פעילות או שבוצעה פעילות בהיקף חלקי בלבד.

נדגיש כי תשלום זה מתווסף לתשלומי הסבסוד שמשרד העבודה העביר לארגונים גם בחודש אוקטובר, שלא הייתה בו פעילות כדי להקל על המצוקה התקציבית. 

על מנת להקל משרד העבודה יעביר במהלך חודש נובמבר מקדמה נוספת לארגונים ששיעור ההכנסות מדינה שלהם נמוך מ-30%. 
זאת, בנוסף למקדמות ששולמו לארגונים שביקשו זאת. תשלומי המענקים יועברו רק למעונות ולמשפחתונים שהיו סגורים באופן מלא וחלקי בחודש אוקטובר.

מעון יום (המבנה המצולם אינו קשור לכתבה) (צילום: אריק סולטן)
מעון יום (המבנה המצולם אינו קשור לכתבה) (צילום: אריק סולטן)

שר העבודה יואב בן צור אמר כי "מתחילת הלחימה נדרשנו לנושא, כדי לוודא שהתשלומים לא יושתו על ההורים בטח בתקופה כזאת, וכדי לשמור על יציבות המסגרות. אני מברך על הפתרון שהשגנו ומתחייב כי נעשה הכל כדי לתת מענים מהירים במינימום בירוקרטיה, לטובת ההורים והאזרחים בישראל".

שר האוצר בצלאל סמוטריץ': "ממשיכים לבצר את חומת המגן האזרחית של אזרחי ישראל במטרה לחזק את העורף ולנצח את המערכה.
אנחנו עומדים לצד ההורים כדי לוודא שהנטל לא ייפול על כתפם. אנשי המקצוע במשרד האוצר יחד עם משרד העבודה ומשרד החינוך בנו מתווה מתואם כדי להקל על ההורים בעת המלחמה. אנחנו ממשיכים במאמץ לתת מענה לכל הסקטורים ולכל שכבות האוכלוסייה, אזרחים ועסקים כאחד. חיזוק העורף זו משימה לאומית, יחד ננצח".