שר החינוך יואב קיש ומנכ"ל משרד החינוך מאיר שמעוני ערכו היום (ראשון) תדרוך עיתונאים בסוגיית היערכות משרד החינוך לחזרת התלמידים והתלמידות ששוחררו משבי ארגון הטרור חמאס. עד כה, במסגרת שתי הפעימות הראשונות למתווה שחרור החטופים, שוחררו 11 תלמידים ותלמידות: אוהד מונדר, אמיליה אלוני, רז כץ אשר, אביב כץ אשר, נעם אביגדורי, נועם אור, עלמה אור, הילה שושני רותם, אמילי הנד, נווה שוהם ויהל שוהם.

ארה"ב מאשרת: חמושים השתלטו על ספינה הקשורה לחברה ישראלית מול חופי תימן
סגירת מעגל? בכיר חיזבאללה שחוסל היה שותף לחטיפת החיילים ב-2006

במסגרת התדרוך הוצגה תכנית ההיערכות הנרחבת של המשרד לחזרתם של התלמידים וקליטתם חזרה בקהילה ובמערכת החינוך – בבתי הספר, בגני הילדים ובמעונות היום. התכנית גובשה בתאום מלא עם כלל משרדי הממשלה העוסקים בנושא, שהינו קריטי להשתלבותם המיטבית חזרה בקהילה ובחברה. 
 
במסגרת תכנית ההערכות של משרד החינוך, לכל בית ספר, כיתה או גן שבו ייקלט תלמיד, יוצמד פסיכולוג ויועץ חינוכי שילווה את הליך השתלבות הילד בקהילה בטווח המידי, הבינוני והארוך. הפסיכולוגים והיועצים החינוכיים יעמדו בקשר שוטף עם העובד הסוציאלי המלווה את המשפחה, משפחת התלמיד, וכל הגורמים הטיפוליים המלווים את התלמיד, הוריו ומשפחתו. 
 
עוד במסגרת ההיערכות, צוותי החינוך בבתי הספר וגני הילדים שצפויים לקלוט תלמידים (מנהלים, מורים וגננות) יעברו הכשרה ייחודית בה כלים הנדרשים להתמודדות עם הליך קליטת ילד שחווה מצב טראומה מורכב. הצוות החינוכי ילווה את התלמידים והוריהם ויכין אותם לקראת שובם של הילדים לבית הספר ולכיתה. בשירות הפסיכולוגי ייעוצי נערכים לאפשרות שחזרת התלמיד החטוף עלולה לעורר גם קושי בקרב ילדים בסביבת התלמיד, כיוון שמדובר בכיתות שבהן חלק מהתלמידים איבדו בני משפחה, או שבני משפחתם טרם חזרו מהשבי. הכשרת צוותי החינוך תתמקד גם בהערכות להתמודדות עם מצבים מורכבים ורגישים מסוג זה.
 
גם תלמידי ותלמידות הכיתות אליהן ישובו התלמידים ישתתפו בהכנה רגשית טרם המפגש עם חבריהם, במהלכה יועברו אליהם מסרים לגבי התנהלות רגישה ומותאמת, מתן מרחב אישי לילד ששב מהשבי, הימנעות מתשאולו לגבי שהותו בשבי והתמקדות בקשר החברתי.

לאור השונות בין גילי החטופים, ובין שלבי ההתפתחות הרגשית והתודעתית שלהם, לכל אחת ואחד מהם תתואם תכנית לימודית אישית, בהתייעצות עם המחנך והגננת, המכירים היטב את התלמיד.

השר קיש אמר כי "אנחנו ביום ה-51 למלחמה, באמצע מתווה חזרת החטופים. אנחנו מבינים שגם להיום אין ודאות שזה יקרה והאי וודאות הזו תלווה אותנו בימים הקרובים. במערכת החינוך - צה"ל ייצר מציאות וזה ללא קשר להפוגה, שלמעשה אפשרה לפיקוד העורף להחזיר לירוק קרוב ל-97 אחוז מתלמידי ישראל. אנחנו במהלך משמעותי של חזרה ללמידה פיזית שישה ימים בכל המסגרות ובוודאי חטיבות ותיכונים. דורשים הפסקת למידה מרחוק ולחזור ללמידה פיזית. זה מגיע להבשלה השבוע".

עוד הוסיף, כי "גם בהנחה שמתווה החטופים ייעצר - עדיין האזורים הירוקים, רובה המוחלט של המדינה - תישאר ירוקה. זה נושא אחד שמתמקדים בו. נושא נוסף זה כמובן המענה של מערכת החינוך לשבים. אנחנו כמו כל עם ישראל רוצים לקבל את כל השבים חזרה. עד כה השתחררו 11 תלמידים ומורה לחינוך מיוחד במחוז תל אביב. אנחנו ערוכים לקליטה מלאה של כל השבים".