במרכז שיטת מצמיחים עומדת ההבנה כי יש להפחית את ה'תמריצים החברתיים' שמקבלים תלמידים פופולאריים על התנהגות תוקפנית כלפי אחרים. מחקרי וסקרי הארגון, אשר נערכו במרוצת השנים בשיתוף קרן עזריאלי ועמותת כנפי דרור ויוצגו בכנס אשר מתקיים בסימן 20 שנה למרכז מצמיחים, מראים כי כאשר קבוצות נמנעות מתגמול ילדים מקובלים על אלימות ופגיעה באחרים, חלה ירידה ניכרת בתופעות כמו הפצת שמועות, חרמות ופילוג חברתי בין התלמידים. 

במסגרת הכנס, שהיווה אבן שואבת עבור מחנכות, מחנכים ואנשי חינוך, שהתקיים בתמיכת קרן עזריאלי ובשיתוף עמותת כנפי דרור, הועברו הרצאות מרתקות, הכוללות דרכים מעשיות למניעה ולטיפול בבעיית החרם החברתי בבתי הספר. בנוסף, התקיימו סדנאות ממוקדות לקהלי יעד שונים, שיספקו כלים יישומיים להתמודדות עם האתגר.

כמו כן, הושק הספר "כיתות ללא חרמות" בנושא חרם חברתי בבתי הספר, היוצא במהדורה ראשונה ומעניק כלים פרקטיים מתוך השטח אשר ישמש את מנחי "מצמיחים" הנקראים לכיתות במצוקה לאורך השנה וביניהם התמודדות עם חרמות. הנושאים המוצגים בספר כוללים בין היתר את הבנת מנגנון החרם החברתי בבתי הספר, מודל "מצמיחים", סוגי חרמות, הבחנה בין חרם לדחייה חברתית והתמודדות נפרדת לכל אחד מהם, חרמות ברשתות החברתיות, כיצד לשבור חרם קיים, פרקטיקות להורים ועוד.   

הטיפול בחרם חברתי בבתי הספר נוגע לרוב ההורים בישראל שכן על פי מכון טאוב כ-60% מהתלמידים והתלמידות בישראל חווים חרם חברתי במהלך שנות לימודיהם. 

מרכז מצמיחים (צילום: באדיבות מרכז מצמיחים)
מרכז מצמיחים (צילום: באדיבות מרכז מצמיחים)

לאורך שני עשורים של עבודה עם מאות בתי ספר ברחבי הארץ, צוות מרכז מצמיחים פיתח מגוון רחב של אסטרטגיות מעשיות עבור מורים, הורים, תלמידים ותלמידות להפחתת האלימות המילולית, הפיזית והרגשית בין כותלי הכיתה וברשתות החברתיות. במחקר פורץ דרך ורחב היקף, הוכיחו את יעילותן הרבה של פרקטיקות אלו ככלים מעשיים להתמודדות עם התנהגויות הרסניות בקרב תלמידים.

במיוחד בעידן הנוכחי של הרשתות החברתיות, שימוש לרעה של ילדים פופולריים בפלטפורמות הדיגיטליות לצורכי תוקפנות והדרה הפכה לתופעה נפוצה. יחד עם זאת, בספרות המקצועית והמחקרית בישראל עדיין חסרה הבחנה ברורה בין חרם חברתי לבין דחייה חברתית. 

יוני צ'ונה, מייסד שותף ומנכ"ל מרכז מצמיחים: "שנת המלחמה אשר המשיכה את שנות הקורנה החריפה את התוקפנות והאלימות בכיתות הלימוד בישראל וכפועל יוצא עלו רמות הסבל והכאב בבתי הספר ברחבי המדינה הן עבור התלמידות והתלמידים והן עבור נשות החינוך. בכנס בו ציינו 20 שנה, ונאלצו לעצור את אפשרות הרישום לאור הביקוש הרב, הענקנו הזדמנות לאנשי חינוך ואף להורים לקבל כלים פרקטיים להתמודדות עם התופעה. בהזדמנות זו אני רוצה להודות לקרן עזריאלי ולעומדת בראשה, דנה עזריאלי, יו"ר קרן עזריאלי ויו"ר קבוצת עזריאלי, על תמיכתה בכנס שיוקדש לנושא החרם אשר יציג את הספר, המחקר והסקר". 

דנה עזריאלי יו"ר קרן עזריאלי ויו"ר קבוצת עזריאלי: "אנו פועלים בקרן לטובת חיזוק החברה הישראלית בין היתר על ידי קידום החינוך בישראל. על מנת לקדם חברה ישראלית חזקה, טובה וערכית, אנו צריכים לייצר סביבה חברתית בריאה כבר בגילאים הצעירים ולמגר תופעות חברתיות של אלימות וחרם בבתי הספר. אנו גאים ללוות את "מצמיחים" ולתמוך בעשייה הכה חשובה, משמעותית ויעילה ומייחלים שהספר החדש יעניק לאנשי חינוך ברחבי הארץ את הכלים להתמודדות עם מצבים מורכבים בבית ספרם ולהצליח לייצר אווירה טובה".

מנכ''לית קרן עזריאלי, גלית גל ומנכ''ל מצמיחים, יוני צ'ונה (צילום: יח''צ)
מנכ''לית קרן עזריאלי, גלית גל ומנכ''ל מצמיחים, יוני צ'ונה (צילום: יח''צ)