פרופ' פייסל עזאיזה, נשיא המכללה האקדמית בסכנין להכשרת עובדי הוראה, קורא למנהלי בתי הספר בארץ לעשות מעשה אמיץ ולגייס עובדי הוראה ערבים למערכת החינוך היהודית, ברקע המחסור החמור במורים במערכת החינוך שרק הולך וגובר עם גל העזיבות של מורים בעקבות הקורונה.

פרופ' עזאיזה אמר כי "לציבור בישראל אין שום בעיה להתייעץ עם הרוקחת או הרוקח הערבי לגב התרופה שיש ליטול. לציבור בישראל אין שום בעיה שהרופא המנתח שלהם, אשר יציל את חייהם יהיה ערבי. אבל הציבור בישראל עוד לא מוכן שהמורה שילמד את הילד שלהם בבית הספר יהיה ערבי. זו הסיבה שמנהלי בתי הספר נמנעים לקבל לעבודה מורים מהאוכלוסייה הערבית. בישראל יש מחסור של למעלה מעשרת אלפים מורים, בעוד שמנגד יש למעלה משבעת אלפים מורים מהאוכלוסייה הערבית שלא הצליחו להתקבל לעבודה בבתי הספר היהודים ברחבי הארץ. יש בישראל 120 אלף מורים, מתוכם רק כאלף ומאה ערבים.

אנחנו מדברים על חיים משותפים, אנחנו פועלים כדי לקדם את השוויון בין הציבור היהודי לציבור הערבי, אבל כל הדיבורים לא יספיקו ולא יקדמו אותנו לשום מקום, אם לא נתחיל בבסיס, לחנך את ילדינו, והדרך צריכה להיות בשילוב מורים ערבים בתוך מערכת החינוך. לא יעלה על הדעת שהמערכת חווה מחסור כל כך חמור, ונמנעת מלפתור אותו רק בגלל שההיצע הוא ערבי. מנהלי בתי הספר צריכים לאזור אומץ ולהוביל את השינוי".

מנתונים שהתפרסמו לאחרונה בתקשורת, עולה כי כשני שלישים (66%) מבתי הספר בישראל מתמודדים עם מחסור גדול במורים, הבולט בעיקר בבתי הספר היסודיים ובחטיבות הביניים – כך עולה מסקר שערכה באחרונה הסתדרות המורים בקרב המנהלים המשתייכים לארגון.

עיתון "הארץ" חזר בשבוע שעבר לעסוק בנושא המחסור בעובדי הוראה ופרסם שמגפת הקורונה הגבירה את גל העזיבות של מורים את המערכת בשנתיים האחרונות והמחסור רק גובר.

בראשית שנת הלימודים פורסם כי במערכת חסרים למעלה מעשרת אלפים מורים, זאת כאמור כאשר יש כ-7,000 מורים מהאוכלוסייה הערבית שלא הצליחו להתקבל לעבודה בבתי הספר בישראל.