"המוח והעור שלנו קשורים קשר הדוק והעור משקף לעתים קרובות את מה שקורה בתוך הגוף שלנו", מתריע ד"ר ראיד חורי, מומחה ברפואת עור בשירותי בריאות כללית במחוז חיפה והגליל המערבי, שמסביר על הקשר בין לחץ ומתח לעור ולשיער.

סיכויי הפוטש בליכוד קלושים לפי שעה, אך נתניהו יודע שהאופציה השנייה גרועה יותר
"הנכס החזק ביותר": הקמפיין הפלסטיני נגד שחרור החטופים הצעירים

ד"ר חורי מספר על שש תופעות נפוצות אפשריות הנגרמות ממתח וחרדה ומסביר כיצד לטפל בהן.

אקנה: "מתח יכול לעורר חוסר איזון הורמונלי שמוביל לייצור שמן ודלקת מוגברת, וכתוצאה מכך להתפרצויות אקנה. טיפול באקנה הקשור למתח יכול להיות דרך פעילות גופנית, מדיטציה או טיפול תרופתי. בנוסף, ניקוי עדין של עור הפנים ושימוש במרכיבים הנלחמים באקנה יכולים לעזור בשליטה על פצעונים".

אקזמה, פסוריאזיס, אלרגיות ופריחות: "מתח יכול להחמיר מצבי עור כרוניים, המאופיינים בדלקת ובגירוד. כמו כן העור רגיש יותר לתגובות אלרגיות ופריחות שונות. מריחת קרם לחות באופן קבוע ושימוש בתרופות שנקבעו לפי הנחיות של רופא מומחה לרפואת עור יכולים לעזור להקל על הסימפטומים". 

לדבריו, טיפול בהתלקחויות הקשורות ללחץ כרוך בניהול מתח באמצעות טכניקות הרפיה, טיפול או עיסוק בפעילויות הנאה ופנאי. 

הזדקנות מוקדמת: "מתח כרוני עלול להאיץ את תהליך ההזדקנות ולתרום להזדקנות מוקדמת של העור. הורמוני סטרס עלולים לפגוע בייצור הקולגן, מה שמוביל להתפתחות של קמטים, קמטים עדינים ועור עמום. על מנת לטפל בהזדקנות מוקדמת הקשורה ללחץ, יש לעסוק בטכניקות הפחתת מתח כגון פעילות גופנית, שינה איכותית ותרגולי מיינדפולנס. אימוץ אורח חיים בריא עם תזונה מאוזנת, שמירה על לחות, שימוש בקרם הגנה ושילוב מוצרי טיפוח אנטי אייג'ינג יכולים גם הם לעזור".

ריפוי איטי של פצעים: "מתח גם עלול לעכב את יכולתו של העור לרפא את עצמו ולהאט את תהליך ההתחדשות של העור, מה שמאריך את זמן ההחלמה מפצעים, חתכים או כתמים".

שיער: "לחץ משפיע על שיער בכך שעלול לגרום לדילולו ונשירתו. נשירת שיער הנגרמת בשל מתח, עלולה לגרום לנשירה מוגזמת. חשוב להקפיד על תזונה מאוזנת עם מספיק חומרים מזינים לבריאות השיער, כגון ביוטין וברזל. טיפול בנשירת שיער הקשורה למתח כרוך בניהול מתח באמצעות טכניקות כמו פעילות גופנית, תרגילי הרפיה או טיפול. אם נשירת השיער נמשכת, מומלץ לפנות לייעוץ רפואי". 

ציפורניים: "מתח עלול להחליש את הציפורניים, מה שהופך אותן לשבירות יותר. הקפידו על גזירת ציפורניים, העניקו לחות לציפורניים, והימנעו משימוש מופרז בכימיקלים קשים. טיפול בבעיות ציפורניים הקשורות ללחץ כרוך בניהול מתח באמצעות טכניקות הרפיה, עיסוק בפעילויות מהנות או פנייה לעזרה מקצועית במידת הצורך". 

ד"ר חורי מבהיר, כי איננו יכולים להסיר לחלוטין מתח מחיינו, אך במידה והלחץ שאנו חווים משפיע על בריאות העור, השיער או הציפורניים שלנו, יש להתייעץ עם רופא עור.