הקשר בין מחלות עור לסביבה הוא כמעט ישיר. חום, היגיינה נמוכה ומתח נפשי גבוה נמנים בין הסיבות הנפוצות ביותר להתפתחות של בעיות עור שונות. המקום שמאגד את שלושת הגורמים האלה יחד הוא הצבא, ולכן הבעיות הבריאותיות השכיחות ביותר בקרב, חיילים לוחמים, קשורות לעור.

ד"ר להבית אקרמן, מומחית לרפואת עור, מסבירה: "במלחמת חרבות ברזל, אנו נחשפים לחיילים/חיילות רבים עם בעיות בעור הסובלים ממגוון מחלות נפוצות המתפרצות כמו: שפשפת, אימפטיגו, פצעי זיעה, פטרת ציפורניים וכיוצ'ב". אין כמעט יום שבו לא פונים אלי הורים עם תמונות של חיילים מהשטח וחיילים שיצאו לכמה שעות מגיעים עם פריחות - שכעת בזמן הלחימה נפיצות הרבה יותר מעבר.

אסטמה של העור וגרד באופן כללי (צילום: אינגאימג)
אסטמה של העור וגרד באופן כללי (צילום: אינגאימג)

ד"ר אקרמן ריכזה עבורנו מה הן המחלות עור הנפוצות מחזרה בשטח, וכיצד כדאי לטפל בהן:

שפשפת של העור - שפשפת היא מונח נפוץ למקרה בו רוצים לתאר תהליך דלקתי בין שני קפלי עור הנובע מחיכוך מתמשך. הגורמים המעודדים לזה הם חום, לחות בגדים לא נדיפים והגינה ירודה. האזורים השכיחים הם מפשעות ובתי השחי, קפלי הבטן ומתחת לשדיים. התסמין הראשוני הוא פריחה אדומה ותחושת גרד , אך גם עלול לגרום לתחושת שריפה וריח רע. אחת הבעיות הנפוצות בקרב חיילים זה פריחות הנובעות מחיכוך מתמשך וחוסר יכולת לשמור על שגרת הגינה מינימלית.

ניתן לטפל בשפשפת בתכשירים משולבים המכילים סטרואיד מקומי, תרופה לפטרת ואנטיביוטיקה מקומית, לדוגמא קרם קומאגיס, קרם טבעקוטן או קרם דרמקומבין. אלו כולן ניתנות רק באמצעות מרשם רופא . כמו כן ניתן לרכוש תכשירים סופגי זיעה ללא כל מרשם רופא (לדוגמא- סיקפלסט, סיקלפט, בייבי אגיסטן פסטה, אינוטיול וכד- )-התכשירים הללו ימזערו את החיכוך ויקלו על הסימפטומים. במידה והמצב קשה ניתן לקבל מרשם מרופא עם על סמך תמונה בעת הזו.

פטריה בכפות הרגליים - עוד רעה חולה של העת הזו. פטרת בכפות הרגליים זו בעיה טורדנית אשר מחמירה במצבים של חוסר אוורור מספק של הרגליים, הזעה ושמירה ירודה על הגינה. זה בא לידי ביטוי בפריחה אדומה ומגרדת בכפות הרגליים, לעיתים קילוף, ריח רע וגרד טורדני. הטיפול- יש תכשירים אנטי פטרייתיים אשר ניתן לרכוש גם ללא מרשם- כדאי שיהיה לכל חייל/ת בתיק. במידת האפשר לשמור על אוורור של כפות הרגליים, להחליף גרביים לעיתים תכופות וכו. בשל המצב- הכי כדאי פשוט שיהיה קרם נגד פטריות בהישג יד ( ללא מרשם). 

פסוריאזיס - מחלת עור שכיחה, שמעל שני אחוז מהאוכלוסייה סובלים ממנה. המחלה יכולה לבוא לידי ביטוי בפריחה בכל מקום המכוסה בקשקשת.  במקרה ויש החמרה יש לנסות לקבל ייעוץ רפואי , במידה ולא ניתן בשל המצב- יש לבצע שימון של העור בקרם לחות שניתן לרכוש ללא מרשם זה חלק חשוב בטיפול ויכול להיות טיפול ראשוני . בהמשך כדאי להשיג מרשם של תכשיר פעיל - יש כיום הרבה רופאים שמוכנים לתת שירות לחיילים שקשה להם למצא מענה במערכת הצבעית בעת הזו. 

סבוראה - מחלה שכיחה וכרונית שגם היא מאופיינת ע"י החמרה בין השאר במתח נפשי אבל לא רק - זו העונה שבה יש החמרה במחלה גם ללא טריגר עודף. מחלה זו שכיחה על עור הפנים והקרקפת. גם כאן במידה ולא מצליחים להגיע לבדיקת רופא ניתן לרכוש בפארמים תכשירי לחות מיוחדים שמרגיעים אודם בפנים, מומלץ לבחור כל תכשיר לחות אשר מכיל רכיבים שמרגיעים את העור ויכולים לסייע לטיפול. חשוב לא להשתמש בתכשירי קוסמטיקה וניקוי אשר מכילים חומרים המגרים את העור ומחמירים את האודם שלו. גם כאן במידה ויש החמרה משמעותית יש צורך בתכשירים פעילים המכילים חומרים כמו סטרואידים וחומרים אנטיפונגלים על מנת להשיג שיפור כאשר המצב חמור. 

אסטמה של העור וגרד באופן כללי – אסטמה של העור זו מחלה המושפעת באופן משמעותי מלחץ נפשי וממתח, אך  בעיקר תופעת הגרד. גם בלי קשר למתח ולשגרת טיפול ירודה בעור, בעונה הנוכחית שבה הטמפרטורות והלחות באוויר מתחילות לרדת - יש החמרה משמעותית ביובש ובגרד שעלול להיות טורדני מאד ולפגוע בתפקוד המטופל. איך נתמודד- לנסות ולשמר שגרת טיפול הכוללת שימון העור ע"י קרם לחות קבוע אחרי המקלחת,  יחד עם שימוש בשמן למקלחת במקום סבון שבו יש לעסות את העור. במידה ויש כבר החמרה מומלץ לפנות לרופא עור ולקבל מרשמים לתכשירים פעילים במריחה או בבליעה אשר יטפלו בהחמרה. גם גרד של העור לעיתים משתפר עי שימוש פשוט עם קרם לחות וסבון אשר מכיל לחות ולא מייבש אל העור. כמו בן יש להימנע משימוש במים חמים מדי במקלחת ומעוט מקלחות באופן כללי וכן למעט בשטיפת ידיים. 

אקנה - בעיה שידועה שמחמירה בזמן סטרס, בזמנים של חוסר יכולת לשמור על שגרת טיפול וטיפוח של העור ובעת שהייה ממושכת באזורים עם זיהום סביבתי (אזורי לחימה ושטח). מה ניתן לעשות - גם פה חשוב מאד לשמר שגרה מינימלית של שטיפה עם סבון פנים ושימוש בתכשירים לאקנה הניתנים לרכישה אף ללא מרשם (אוקסי וכד) אם ניתן להגיע ולקבל המלצה של רופא עור באשר לטיפול פרטני יותר עדיף אבל גם אם לא- השגרה הבסיסית הזו תמנע מהמצב להחמיר עוד יותר. יש להימנע מ״היתעסקות״ בפצעים עצמם- זה רק יכול לגרום לזיהום, להחמרה שלהם ולהותיר צלקת.

פסוריאזיס (אילוסטרציה) (צילום: אינג אימג')
פסוריאזיס (אילוסטרציה) (צילום: אינג אימג')

שימו לב למי שסובל מאקנה - יש הרבה מאוד תכשירים דרמה רפואיים וקוסמטיים שלא דורשים מרשם רופא וניתן להשתמש בהם. כמו כן במקרים של החמרה משמעותית יש להתייעץ עם רופא עור ולקבל מרשמים לתכשירים במריחה או לתרופות. חשוב להתחיל שגרה של טיפול בעור, הטיפול גם מונע החמרה וגם נותן עיסוק שגרתי שמסיט את הדעת ועוזר להרגיע את המתח.

פטרת בציפורניים – מדובר בבעיה נפוצה מאוד בקרב חיילים, זיהום הציפורן נגרם בשל מקומות חמים ולחים, ולכן אנשים שנועלים נעליים סגורות במשך שעות רבות נמצאים בסיכון להידבק. מהסיבה הזאת פטרת נפוצה מאוד, למשל, אצל חיילים הנועלים נעליים צבאיות במשך שעות ארוכות. התסמינים הראשונים זה עיבוי הציפורניים ושינוי הצורה , שינוי גוון הציפורן ללבן צהוב חום ועד כדי ניתוק של הציפורן (המצב המחמיר). כדי לטפל בתופעה אצל חיילים- יש להשתמש בכפכפים במקלחת משותפות כמעט תמיד , להקפיד שהרגליים יבשות בעת גרבת גרביים, להימנע ממריחת לק ובמקרים חמורים לבצע בדירת תרבית לציפורן כדי לקבל כדורים מותאמים מרופא עור.

גרד (צילום: ingimage/ASAP)
גרד (צילום: ingimage/ASAP)

טיפים שכדאי ומומלץ לאמץ מד"ר להבית אקרמן

זוהי לא שעה שגרתית ולכן מומלץ לנסות ולשמור על מה שניתן:

1. אוורור של העור - כפות רגליים, קיפולים וכו' - לנסות כל זמן שלא נמצאים בפעילות לאוורר את האזורים שבהם יש נטייה לבעיות- זה ימנע למזער חלק מהבעיות.

2. החלפה של גרביים וגופיות פעם ביום ככל שניתן

3.  שטיפה של הפנים והגוף עם מים וסבון פעם ביום בהתאם למה שניתן- יעזור לשפר ולמנוע חלק מההתלקחויות

4. להחזיק בתיק תכשירים (שפירטנו) - לפי הבעיה ממנה סובלים שיהיה לשעת הצורך. לא לשכוח שעדיף ככל הניתן לטפל בבעיה כשהיא ״קטנה״- מאשר להזניח ולטפל בבעיה חמורה יותר

5. לנסות לשמור על שגרת טיפול בעור בהתאם לבעיה שממנה אתם סובלים - שתהיה מינימלית לאור המצב אל בכל זאת קיימת - טיפול מונע תמיד יותר פשוט מטיפול בבעיה עצמה

6. במידה ולא ניתן להגיע לרופא עור בגלל הלחימה - חלק גדול מהרופאים היום נותנים שירות של ייעוץ חינם ע"פ תמונה - מוזמנים לפנות אלינו לקבלת עזרה ראשונה.