לראשונה, רשויות מקומיות בדרום וברחבי הארץ ישתתפו בפרויקט לפיתוח פתרונות חדשניים להתמודדות עם משבר בריאות הנפש ושיפור חוסנם הנפשי של התושבים, על בסיס תהליכים מבוססי נתונים. היום (רביעי), נפתח "הקול הקורא" לרשויות המקומיות למחזור הראשון של המסלול לאתגרים דחופים של חברת CIVIX, שהוקם במטרה לייצר השפעה חיובית משמעותית על חייהם של תושבים ברשויות המקומיות בישראל באמצעות פיתוח מענה רחב לסוגיה לאומית דחופה.

אלון דוידי: "ראש עיר לא יכול לחלק את עצמו ל-30 משפחות שכול"

מזה כשבעה חודשים שמדינת ישראל נמצאת במשבר משמעותי, במרכזו עומדת הטראומה הלאומית. מערכת בריאות הנפש, שהייתה רחוקה מלתת מענה לכל הצרכים עוד לפני ה-7.10, עומדת היום מול ביקוש משמעותי לסיוע שהולך וגובר, לצד מחסור בתשתיות ובעיקר במטפלים. לצד מערכת בריאות הנפש, עומדות הרשויות המקומיות בדרום וברחבי הארץ באתגר ונאלצות להתמודד עם מציאות חדשה מול תושביהן, והן למעשה הממשק המרכזי של התושב עם השירותים השונים שהוא צורך.

המחזור הראשון של המסלול לאתגרים דחופים של CIVIX יעסוק באתגר בריאות הנפש של הפרט והקהילה לאור אירועי ה-7 באוקטובר. הרשויות שיבחרו להשתתף בפרויקט, יקימו צוות חדשנות שיעבור הכשרה ייחודית ויקבל ליווי מתודולוגי במחקר ואפיון האתגר בכדי למקד אותו בצרכי התושבים. הצוות יפתח פתרונות חדשניים במטרה להשפיע ולשפר את רווחתם וחוסנם הנפשי של תושבי הרשות, על בסיס תהליכים מבוססי נתונים וממוקדי תושב. הפרויקט מתקיים כחלק משיתוף פעולה של קרן בלומברג הפילנתרופית ומרכז פרס לשלום ולחדשנות.

צוות CIVIX (צילום: דרור סיתהכל   )
צוות CIVIX (צילום: דרור סיתהכל  )

איתי אייגס, מנכ"ל CIVIX שמובילים את הפרויקט, מסר: "מדינת ישראל נמצאת באירוע משבר נפש לאומי חסר תקדים שההתמודדות איתו צריכה להיות רב ממדית ותוספתית למערכות המטפלות הקיימות. לנו ב-CIVIX, כמו גם לשותפינו מקרן בלומברג וממרכז פרס לשלום ולחדשנות, ברור כי הגורם הקרוב ביותר לתושבים, אשר מבין המערכות השונות הוא השלטון המקומי, והוא חייב להיות שותף מרכזי בפיתוח פתרונות משלימים. לטובת משימה זו, החלטנו להפעיל השנה את המסלול לאתגרים דחופים באתגר בריאות הנפש, תוך שילוב של מיטב הכלים העומדים בפנינו ותפיסת החדשנות של קרן בלומברג הפועלת מאות ערים ברחבי הארץ והעולם".

איתי אייגס (צילום: דרור סיתהכול)
איתי אייגס (צילום: דרור סיתהכול)

אלון דוידי, ראש עיריית שדרות, מסר: "המלחמה הזו היא אירוע בריאות הנפש מהגדולים ביותר שידענו. כתושבי שדרות והדרום חווינו אירועים קשים שהותירו צלקות ומצריכים טיפול מידי ולטווח הארוך. מדובר באתגר עצום, אשר דורש מאיתנו להיות יצירתיים, לחפש ולמצוא פתרונות יעילים ומותאמים על מנת לסייע לכלל התושבים. חשוב, למשל, להגיע למצב שפונים אקטיבית לאנשים ומספקים לכל אדם את המענה המותאם למצבו תוך ניסיון למתן ככל שאפשר את השלכות הפגיעה כתוצאה מחוסר מודעות, הזנחה או מחסור במענים".