שיאי חום בכל רחבי הארץ שיימשכו גם בימים הקרובים: הגל השרבי שפוקד את ישראל הוביל לטמפרטורות קיצוניות של 47 מעלות בבקעת הירדן, 45 מעלות באילת, 44 מעלות בעין גדי ובבאר שבע ל-40 מעלות. גם בלילה צפויות טמפרטורות חמות סביב 25-30 מעלות ברוב הארץ. מהסיבה הזו ניתן היה לראות רחובות ריקים בערים רבות ברחבי הארץ, כשרבים העדיפו להסתתר מגל החום תחת המזגנים.

העוף שקניתם מסוכן לאכילה? 110 ק"ג בשר הושמדו בהוראת משרד הבריאות
מזונות שכיחים ואהובים: העובדות הבאות יפתיעו אתכם ואתכן

על פי המקובל, טמפרטורת החדר שמובילה לפעילות נינוחה היא 22 עד 24 מעלות. מיתוסים רבים הופצו ברבות השנים על המזגן והשפעתו על הגוף, והאמת היא שרובם כמובן שגויים. הנה נעשה סדר בשמועות:

אל תגידו לא ידענו - הטבה מיוחדת למי שרוצה ללמוד אנגלית. לחצו כאן לשיעור ניסיון מתנה וללא התחייבות>>

הטמפרטורה הנוחה לשינה: 21-22 מעלות
במבנה השינה התקין, נמצא במעבדות שינה שהרמה האופטימלית עם מיעוט יקיצות עומדת סביב טמפרטורה של 21 עד 22 מעלות. 

המזגן לא גורם לשפעת
רבים חוששים מפני הקור שמפיץ המזגן שמא יגרום לחום, שפעת, הצטננות או דלקת ריאות. האמת היא שדלקות, הצטננות ושפעת הן מחלות ויראליות שנגרמות מווירוסים או חיידקים ולא מטמפרטורה נמוכה. ולראייה, אנשים בקוטב הצפוני או בסקנדינביה החיים בקור עז רוב השנה, אינם חולים יותר מאלה המתגוררים באזורים חמים. 

קור לא פוגם בשרירים ובשלד
שמועה נוספת גורסת שמזגן גורם לכאבי גב או דלקות מיפרקים. האמת היא שאין מחקרים מדעיים שמגבים את השמועה הזו.

עדיף לישון עם מאוורר
על כך אין לעולם הרפואה הנחיות. יש אלה שנוח להם יותר עם מאוורר שאינו מפחית את רמת הלחות ואינו גורם להתייבשות במהלך הלילה. אחרים מעדיפים את המזגן השומר על טמפרטורה מועדפת.

מסוכן לתת לתינוק לישון עם מזגן
גם זו אמרה שגויה: להיפך, חדר חם מדי עלול לגרום לעליית חום הגוף וגם להזעת יתר, אי נוחות ואפילו להתייבשות. כאמור, הטמפרטורה התקינה בחדר, גם של תינוק, היא 22 עד 24 מעלות.

ובינתיים בעקבות עומסי החום הכבדים, קרא משרד הבריאות לציבור הרחב ובפרט לאוכלוסיות בסיכון ובהם קשישים, נשים הרות, ילדים וחולים במחלות כרוניות, להימנע ככל האפשר מחשיפה לחום ולשמש, להימנע ממאמצים גופניים שאינם במקום ממוזג, להקפיד על שתיה מרובה, ולהתגונן מפני קרני השמש המזיקות באמצעות קרם הגנה אותו יש למרוח חצי שעה לפני החשיפה לשמש, ושוב כל שעתיים.

בימים הקרובים צפוי גל החום הכבד לשרור באזורנו, לפחות עד סוף השבוע הבא - קצה גבול התחזית, עם טמפרטורות גבוהות ועליה בלחות. מחר וביום שני תחול ירידה קלה בטמפרטורות, אך עדיין יהיה חם מהרגיל עד שרבי. 

אלה סימני האזהרה להתייבשות, הסכנה המרכזית בימים הקרובים הדורשים תשומת לב ופניה לבדיקת רופא:
כאבי ראש
סחרחורות
חולשה
אי מתן שתן מעל 8 שעות
עייפות ובלבול

אצל תינוקות ופעוטות:
בכי בלי דמעות
פה יבש
ישנוניות 
אי מתן שתן
ירידה במצב ההכרה