״גם היום יש מחסור ברופאים ותוך עשר שנים יהיה מחסור נוסף ברופאים", כך פתח יו״ר ההסתדרות הרפואית, פרופ׳ ציון חגי את נאומו הבוקר (שישי) בכנס של מכינת מדיקל דוקטור בעבור מתעניינים בלימודי רפואה בחו״ל. לדבריו, תוך עשר שנים תהיה ירידה בכוח האדם הרפואי שנובעת מכך שרבים מן הרופאים שעלו מברית המועצות, מגיעים לגיל פרישה. "היו כל כך מעט רופאים והיינו צריכים לעשות המון תורנויות והם הצילו את מדינת ישראל".

עוד אמר: "זה מעיד על כך שמדינת ישראל מתפתחת במזל ולא בתכנון, והנה עכשיו אין רופאים ואנחנו מתחננים בפניכם שתלכו ללמוד רפואה. אנחנו צריכים לתכנן את מערכת הבריאות לטווח הארוך ולא להיזכר פתאום שיש מחסור ב-mri ו-ct במדינת ישראל. אנחנו חייבים להסתכל על זה גם מבחינת הזדקנות האוכלוסייה. דור המייסדים מגיע לגיל 75 ויותר והיום יש לנו קרוב ל-400 אלף אנשים מעל גיל 75. האנשים האלה הם צרכני בריאות גדולים יותר. פי שלוש מהממוצע. זה אומר שאנחנו צריכים הרבה יותר רופאים וזמן להקדיש לאוכלוסייה הזאת. וכשמחשבים את זה באמת יהיה לנו מחסור גדול. המחסור הוא לא רק בארץ אלא גם עולמי". 

ח״כ עידית סילמן, יו״ר הקואליציה וועדת הבריאות של הכנסת, הוסיפה: ״אנחנו עוד מעט אכן נכנס לתקופה של מחסור ברופאים ולמעשה אנחנו כבר נמצאים שם. יש התמחויות שבהן משך הטיפול והמענה הוא ארוך מאוד ואת זה אנחנו בתור מחוקקים צריכים לפתור. אנחנו רוצים להוות עבורכם בית שאליו תוכלו לחזור אליו. אנחנו נייצר לכם תקווה כי בסוף גם אתם מייצרים לנו תקווה. אנחנו צריכים אתכם חזרה כאן. אנחנו רואים את בכם את העתיד ואת החזון של מדינת ישראל״.

ח''כ עידית סילמן  (צילום: אורי שמש)ח''כ עידית סילמן (צילום: אורי שמש)

ד״ר אורלי וויינשטיין, סמנכ״לית וראש חטיבת בתי החולים של שירותי בריאות כללית, אמרה: ״מערכת הבריאות בישראל זקוקה יותר מתמיד לרופאים בעלי רמה מקצועית גבוהה. בימים אלה אנו עומלים על מהלך שישפיע רבות על עתיד הרפואה הישראלית ועל הכשרת הסטודנטים הישראלים לרפואה אשר לומדים בבתי הספר המובילים באירופה כאשר המטרה היא לתת להם כר קליני מהמעלה הראשונה ולוודא שיחזרו לישראל כרופאים עם סיום הלימודים. מדובר במהלך בעל חשיבות רבה לכללית אבל גם למדינה כולה. 14 בתי החולים של כללית, המהווים שליש ממערכת האשפוז בישראל ובולטים ברמתם הרפואית המעולה מתגייסים למען שדרוג באיכות ובבטיחות הטיפול ועובדים בהם טובי הצוותים בארץ". 

ד״ר משה כהן, מייסד ומנכ״ל מכינת ״מדיקל דוקטור״ ללימודי רפואה בחו״ל, סיכם את הדברים ואמר כי הוא מזהה מגמה מסוכנת בתחום הרפואה בישראל. לדבריו, סקרים שנעשו בקרב סטודנטים ישראלים שלומדים בחו״ל, הראו כי בקרבם יש רצון להישאר שם ולא לחזור לישראל. "מדינת ישראל חייבת להשוות את התנאים לסטודנטים הישראלים הלומדים בחו״ל, לסייע להם ולהבטיח את החברה שלהם לארץ. הסטודנטים שלומדים בחו״ל הם הטובים ביותר בכיתותיהם ויש להם ביקוש עצום. כיום מרבית הבוגרים החוזרים ארצה נמצאים  בחוד החנית של מערכת הרפואה הישראלית", קבע.