משרד הבריאות הודיע בסוף השבוע כי הוא מרחיב את התוויות החיסון לאבעבועות הקוף. ההתוויות החדשות מרחיבות את ההתוויות הקודמות וייכנסו לתוקף בימים הקרובים.

להלן ההתוויות המעודכנות: גברים המקבלים PreEP משנת 2021 והלאה/ גברים עם HIV/ גברים שאובחנו עם שתי מחלות מין בזמנים שונים (עגבת פעילה, כלמידה או זיבה) מתחילת שנת 2021 על פי תיעוד בתיק הרפואי.

עד כה אובחנו בישראל 176 גברים כחולים באבעבועות הקוף. על פי הנחיות ארגון הבריאות העולמי, חולים במחלה ומי שהוגדר כמגע קרוב נדרשים להימנע מטיסות כל עוד יש סכנה להדבקה. משרד הבריאות קורא למי שפיתח חום ופריחה שלפוחתית, או שהיה במגע הדוק עם אדם שיש חשש שהוא חולה באבעבועות קוף - לפנות לרופא המטפל ולהיבדק. חשוב לציין שהבדיקות לאבעבועות קוף זמינות בבתי החולים ובקהילה.


קופות החולים, צה״ל ומרפאת לוינסקי החלו לחסן בהתאם להתוויות שפרסם משרד הבריאות, ועד כה חוסנו מעל 1,500 אנשים. בתחילת ספטמבר צפויות להגיע יתר המנות שנרכשו להשלמת 10,000 המנות. משרד הבריאות בודק אפשרות לשינוי ההנחיות לחיסון בהתאם לאישור ארגון המזון והתרופות האמריקאי, שיאפשר ניצול מוגבר של כל מנת חיסון, וכן לרכישה של חיסונים נוספים כדי לוודא זמינות חיסון לכל מי שמוגדר בסיכון.


בעקבות השינוי, מנהלת תחום מחלות זיהומיות במכבי שירותי בריאות ד״ר שירלי שפירא בן דוד אומרת: "אנו מברכים על החלטת משרד הבריאות, שהחליט להרחיב את הקריטריונים למתן החיסון נגד מחלת אבעבועות הקוף. אנו במכבי נערכים לעדכון הרחבת ההתוויות למען חברי הקופה. החיסון הוא יעיל ובטוח, ואנו ממליצים למי שעומד בקריטריונים להגיע ולהתחסן, ובכך לשמור על בריאותו ועל בריאות קרוביו".