החורף סוף סוף הגיע, ואיתו לצערנו גם מחלות החום והשיעול של הילדים. שיעול הוא אחד התסמינים השכיחים בקרב ילדים וגם אחד מהמציקים ביותר. שיעול יכול להישמע נורא, אבל בדרך כלל אינו סימן למצב חמור, במיוחד אם הוא לא מלווה בחום ואינו משפיע על התחושה הכללית והחיוניות של הילד. למעשה, שיעול הוא רפלקס בריא וחשוב המסייע בהגנה על דרכי הנשימה ובסילוק של גורמים מזיקים ומפריעים ממנה.

הגורם השכיח ביותר לשיעול בילדים הוא זיהום בדרכי הנשימה. ילדים צעירים חווים בממוצע שישה עד שניים עשר זיהומים בדרכי הנשימה בשנה, שנגרמים לרב על ידי וירוסים. לפעמים ילדים עלולים להשתעל במשך שבועות רבים לאחר זיהום ויראלי – מצב שכיח המכונה "שיעול פוסט-ויראלי".

מה הם סוגי השיעול הנפוצים?

ישנם מספר סוגי שיעולים שמשתנים בסוג הקול שלהם, בעוצמתם, במשך הזמן שלהם, בזמן ביום בו הם מופיעים ובתסמינים שנלווים אליהם. השיעול הנפוץ הוא שיעול כתוצאה מהצטננות, שכולל לפעמים גם ליחה ונזלת. עם זאת, ישנם סוגים נוספים של שיעול שיכולים להעיד על מצבים בריאותיים שונים.

שיעול עם חום: כאמור, ילד שיש לו שיעול ונזלת כנראה סובל מהצטננות נפוצה. עם זאת, שיעול עם חום של 39 מעלות ומעלה יכול לפעמים לנבוע מדלקת ריאות, במיוחד אם הילד חלש ונושם מהר. במקרים אלו, כדאי לפנות לגורם רפואי בהקדם.

שיעול עם צפצופים: אם ילדכם משמיע צפצופים בעת נשיפה, יכול להיות שדרכי הנשימה התחתונות שלו נפוחות. מצב זה מתרחש לרוב עקב זיהום ויראלי, באסתמה ולעתים בחסימה של דרכי הנשימה על ידי חפץ זר. לכן במקרה כזה מומלץ לפנות לרופא להתייעצות והמשך מעקב.

שיעול נבחני: שיעול שנגרם בדרך כלל מנפיחות בדרכי הנשימה העליונות, כמו נפיחות של הגרון (תיבת הקול) או של קנה הנשימה. לילדים צעירים יותר יש דרכי נשימה קטנות יותר, כך שאם הן נפוחות הן עלולות להקשות על הנשימה. לעתים, שיעול משמעותי מסוג זה עשוי לכלול הפסקות נשימה או קושי משמעותי בנשימה, ובמצבים אלו מומלץ לפנות לגורם רפואי בהקדם.

שיעול עם חשד לשעלת: שיעול שמתאפיין בשיעול מהיר, עוויתי ומרובה, שעשוי לכלול הפסקות נשימה ובסופו שאיפת אוויר מאומצת בעלת צליל שרקני אופייני. שעלת יכולה להופיע בכל גיל, אך היא חמורה במיוחד בתינוקות מתחת לגיל שנה, שטרם קיבלו את החיסון נגד שעלת.

בכל מקרה של שיעול משמעותי, המלווה בקוצר נשימה משמעותי, חום גבוה במיוחד או כל תסמין מדאיג נוסף – חשוב לפנות בהקדם לגורם רפואי מוסמך.

מה הן הדרכים לטיפול בשיעול אצל ילדים?

במידה והשיעול מלווה בחום גבוה מעל 38.5 מעלות או שהילד חלש וסובל, ניתן להקל עם סירופ להורדת חום כגון "טיפטיפות" של נובימול. במידה והחום עולה מעל ל-39 מעלות, נמשך יותר מיומיים ללא הטבה או שהילד נראה אדיש ואינו חיוני - מומלץ לפנות לרופא באופן מיידי.

אנטיביוטיקה: רק במידה והרופא המטפל מעריך כי ישנה דלקת שנובעת ממקור חיידקי ומצריכה טיפול אנטיביוטי.

אינהלציות: רק כאשר השיעול נובע מאסתמה או מברונכיטיס ובהמלצת הרופא.

תרופות מכייחות שמותאמות לילדים כגון "מוקוליט" (מתאימה מעל גיל שנתיים) עשויות לסייע בהפחתת צמיגות הליחה כך שהילד יצליח להשתעל באופן אפקטיבי ולהוציא אותה.

כיצד ניתן להקל על הילדים באמצעים טבעיים?

מלבד היותו טעים ומנחם, מרק עוף נחשב על ידי הסבתות כאנטיביוטיקה טבעית ובצדק. מרק עוף מלא בוויטמינים ומינרלים, מסייע לגוף להחזיר נוזלים ולמנוע התייבשות והטמפרטורה הנעימה שלו עוזרת לרכך את הליחה והנזלת באופן טבעי. 

דבש (מעל גיל שנה) נחשב כחומר מחטא אנטי-בקטריאלי ומכיל נוגדי חמצון שעשויים לסייע בהקלה על השיעול. הוא גם מספק לגוף אנרגיה ולכן עשוי לתרום לחיוניות של הילד ולתחושה כללית טובה יותר. המחמירים אף רוקחים תערובת המורכבת מדבש וקוביות בצל ומשתמשים בנוזל התערובת כסירופ טבעי ויעיל כנגד שיעול והצטננות. 

שימוש בשמנים ארומטיים כגון שמן אקליפטוס עשוי לסייע ברענון הנשימה. ניתן לטפטף תערובת שמנים ארומטיים בסביבת הפעוט (על הכרית או הסדין) או להשתמש במפזר שמנים.

"טפטפים קולדי": משחה למריחה על החזה, הגב והצוואר של הפעוט. המשחה כוללת שילוב ייחודי של שמני אקליפטוס, מנטה וחוחובה בתוספת ויטמין E ואלוורה להרגעת העור, והיא שימושית על מנת לעסות את החזה של הפעוט כדי להמריץ את זרימת הדם ולהקל על תסמיני ההתקררות.