צבי כהן, תלמידו של הרב גרשון אדלשטיין, ממנהיגי הציבור החרדי-ליטאי שהלך הבוקר (שלישי) לעולמו, שוחח מוקדם יותר על המנהיג האהוב עם בן כספית וינון מגל בתכניתם ב-103FM ושיתף בתחושותיו.

"תחושת יתמות. היה לנו מנהיג ענק, 100 שנים. האיר את העולם 100 שנה. 80 שנה מסר שיעור כל יום לתלמידים, מאות אלפי תלמידים שעברו אצלו אחד אחד. אתמול הוא מסר שיעור, הגיעו אליו תלמידים. הוא מעולם לא הפסיד שיעור, גם בשישי וגם בשבת. פשוט עבד לגדל ולהרים דורות של תלמידי חכמים", אמר כהן בפתח הריאיון.

עוד הוסיף: "הוא חינך מאות אלפי אנשים שמיותמים היום. זו מציאות, הוא לא פספס יום אחד של מסירת שיעור. הוא מסר שיעור בבית אם הוא לא יכל לצאת לישיבה, גם בקורונה הוא מסר שיעור דרך הטלפון. המטרה שלו הייתה לגדל את הדורות הבאים, הוא היה פה 100 שנים כדי לגדל את ה־100 שנים הבאות. הוא היה בן 100, יש לו פה מאות אלפי תלמידים שהוא גידל, אישיים שלו, שהיום הם יתומים".

כהן המשיך וסיפר: "הוא אמר שיש אנשים שחושבים שהאושר זה כסף, הוא אמר שהאושר זה רק התורה. ככה הוא גידל את התלמידים שלו, העביר להם את האושר ודאג שהם יהיו שמחים. אמר ללמוד רק דברים שמעניין אותם כדי שהם יהיו תמיד שמחים ומאושרים. היום כולנו עצובים. הרב בשיעור האחרון שלו אתמול, ביקשו ממנו להגיד דברי חיזוק והוא אמר 'אני צריך חיזוק הפעם'. אנחנו צריכים חיזוק עכשיו". 

לשאלת מקומו של אדלשטיין בחברה החרדית, ציין התלמיד: "הוא גידל דורות שלמים, זה החיזוק הכי גדול. גידל אותם לתורה, לחינוך, מוסר, דרך ארץ. עד הפרט הכי קטן בחיים. כל עם ישראל יבוא ללוות את הרב בדרך האחרונה, כפי שהוא ליווה אותנו 100 שנה. אנחנו יתומים, אין לנו אב – הדבר הכי גרוע מכל".

מני גרא שוורץ, יועץ תקשורת חרדי, התראיין גם הוא בתכניתו של אראל סג"ל ב-103FM וסיפר על חשיבותו של הרב בעולם הליטאי-חרדי: "השפעה משמעותית מאוד. אפשר לומר שבעשורים האחרונים גדולי הדור הליטאי הם אלו שבסופו של דבר מנהיגים את הציבור החרדי. על כך, גם בהקשר הזה, פטירתו של הרב אלדטשיין מאוד משמעותית וסביר להניח תשליך על הרבה התפתחויות שנוגעות לכלל הציבור. אנחנו מדברים על הרב אדלשטיין, שלפני כחודש נכנס לגיל ה־100 שלו. בהוראתו הישירה, בני הבית ביקשו מעיתונאים וגופי תקשורת שלא לדווח על הגיל שלו בימים האלה בהם נכנס אל הגיל, כנראה חשש מעין הרע וכו'. בחג השבועות האחרון הוא אושפז בבית החולים בעקבות אירוע לבבי. הבוקר, קצת לפני השעה 10, הסתלק לבית עולמו. היה בצלילות, בהכרה מלאה. אתמול הוא עוד מסר שיעור כדרכו מדי יום ביומו מזה 80 שנה וגם הבוקר עסק בהכנת השיעור היומי". 

לשאלת סג"ל, כיצד זכה אדלשטיין לאריכות ימים, ענה יועץ התקשורת: "יש את ההיבט הרוחני, הדתי, שאנחנו מאמינים שמי שמחליט מתי נמות ומתי נחיה זה אך ורק בורא כל העולמים. לכן, כחלק מהאמונה הזו אין לנו שום ספק שיהודים שמצליחים למצות את חייהם ולהקדיש את חייהם לעבודת השם, זוכים לחיים ארוכים. גם בתפיסת מי שלא רואה חיים רוחניים, צריך לדעת שאכן למעשה החיים של אותם אלו שדבוקים בתורה הם חיים הכי מאושרים, בכל מדד שהוא. הם באמת רגועים, לא כועסים, לא נלחצים. הרב אדלשטיין זצ"ל היה המנהיג החרדי היחיד שהצהיר באופן ברור וחד משמעי על מה שהוא ראה בחיילי צה"ל, על הקדושה שלהם, על הכבוד שרכש לחיילי צה"ל. כשהוא השווה בשיעור שלו את חללי צה"ל להרוגי לוד, ובכך הפך אותם לקדושים, הוא זכה למתקפות מצד זרמים קיצוניים יותר. בגלל שהוא היה בדמות של אדם שניהל את הנהגתו בענווה מוחלטת, גם בזמן הנהגתו הוא הנהיג במשותף עם הרב קנייבסקי, הוא מעולם לא ניהל מאבקים. זה אחד הדברים הכי משפיעים בתפיסתי על הנהגתו, בניגוד למנהיגי דור אחרים - התרחק מלנהל מאבקים חוץ משתי נקודות, ההתנגדות המוחלטת לניסיון להכניס לימודי ליבה והחברות של גולדקנופף בקבינט. זה שני אירועים במישור הפוליטי".

על דרך חינוכו: "הוא כאדם שהעמיד עשרות אלפי תלמידים, חינך, נתן שני כללים לחינוך הילדים – דוגמה אישית והכוונה. לעולם לא לצעוק על ילד, לכעוס, להעניש. אתה צריך לתת לו את הדוגמה איך צריך להתנהג ובסה"כ יכול לכוון אותו, מעבר לזה שום דבר".

באשר לשאלת יורשו של הרב, אמר "זה תעלה אותי אחרי הלוויה, זה לא מתאים להיום. אני חושב שאנחנו נכנסים לתקופה קצת מאתגרת".

סייעה בהכנת הכתבה: שני רומנו 103FM