בחג החנוכה השנה, למשמעות גירוש החושך באמצעות האור יש חשיבות גדולה וחשובה מתמיד.  לרגל ציון חג החנוכה בצל המלחמה, קידמה אל על מיזם מרגש וחוצה גבולות ויבשות בשם "מאירים את העולם" במטרה לייצר את הדלקת הנר הארוכה בעולם, לחבר בין ישראל לקהילות יהודיות מסביב לעולם, ולהפיץ מסר של אחדות ותקווה. בהדלקת הנרות חובקת העולם, השתתפו כבר אלפי אנשים מעשרות מדינות עם נציגות מכל יבשת. 

הדלקת הנרות בישראל התקיימה אתמול בערב (א'), במעמד מרגש ומיוחד בהשתתפות כבוד נשיא המדינה, מר יצחק הרצוג, מנכ"לית אל על, דינה בן טל גננסיה, ילדי עוטף עזה (שדרות, נתיבות וכפר עזה), חיילים מגדוד 202 של חטיבת הצנחנים שנפצעו במלחמה, משפחות שכולות בהן משפחתה של קארין ז'ורנו, עובדת אל על שנרצחה בשבת הארורה ומכובדים נוספים. 

באירוע שהיה בהנחייתה של יעל בר זוהר, נכחו גם מ"מ ראש מועצה אזורית שער הנגב, מר יוסי קרן, מ"מ רשות שדות התעופה, מר אמנון כהן ומנהל רת"א, מר שמואל זכאי. 

הדלקת נרות מרגשת  (צילום:  שלומי יוסף)
הדלקת נרות מרגשת (צילום: שלומי יוסף)

הדלקת הנרות הארוכה בעולם החלה בנמל התעופה באוסטרליה הבוקר לפי שעון ישראל, ומשם עברה לנמלי התעופה ממדינה למדינה, ביניהן יפן, הודו, דובאי, מרוקו, צ'כיה, פולין, הולנד, ספרד, אנגליה וישראל, והסתיימה בלוס אנג'לס שבארה"ב.

נשיא המדינה, מר יצחק הרצוג: "חודשיים עברו מאז פגשנו את פניו של החושך האפל והכבד, והנה בא חנוכה, ואנחנו עומדים כאן, יחד, הנרות שבידינו אמנם זעירים ורועדים, אבל מה שזרח בלבבות שלנו בחודשיים האלה – מאיר לנו באור יקרות ומנצח את החושך. אנחנו זורחים מבעד לסיפורי הגבורה שלנו של הבנות והבנים שלנו, שמוסרים ומסכנים את נפשם למען ביטחוננו וריבונותנו כאן, בארץ שלנו. אני מבקש להודות לאל על – חברת התעופה הלאומית שלנו ולכלל החברות הישראליות, על העשייה, המחויבות והאחריות בחודשיים האחרונים. פעם נוספת הוכחה חשיבותה ונחיצותה של חברות תעופה ישראליות.

בעיצומה של המערכה, כשכמעט אף אחד לא רצה להפעיל טיסות אתם וכלל החברות הישראליות נמצאים שם בחזית החשובה הזאת. הדלקת הנר היום, מאוסטרליה ועד לוס אנג'לס – היא לא רק שיא שאנחנו שוברים אלא שרשרת של חוסן וגבורה, של אהבה ואחווה, של עם שאין שום רשע שיוכל לו. ההדלקה הזאת זועקת בכל העולם: עם ישראל חי! נצח ישראל לא ישקר! חג חנוכה שמח!"

לדברי דינה בן טל גננסיה, מנכ"לית אל על: "מיזם "מאירים את העולם" נועד לייצר גשר של אור בין כל יהודי העולם, להפיץ מסר של אחדות ועוצמה, על אף המורכבות, ואני גאה שאל על היא הגשר של ישראל לעולם במובנים רבים מלבד הגשר האווירי. אני מודה לנשיא המדינה שהצטרף אלינו לערב המרגש הזה שמסמל תקווה לכולנו, ומייחלת שבחג הזה יתגשמו כל הניסים שאנו מקווים להם ובעיקר החזרת כל החטופים והנעדרים, וכמובן שובם של אנשי כוחות הביטחון בשלום הביתה".

ילדי העוטף שהשתתפו בהדלקת הנרות, הגיעו כבר בצוהרי היום למתחם אל על שבנתב"ג לסיור במהלכו נפגשו עם מנכ"לית אל על וסיירו במטוס אל על. אנשי אל על שעובדים לילות כימים לאפשר את הגשר האווירי בין ישראל לעולם, הפתיעו את הילדים במפגש מרגש עם הזמרת נועה קירל, במהלכו שוחחה עם הילדים, חיבקה וחיזקה אותם.