סמל דניאל חמו, בן 20, מנתניה, לוחם בגדוד 202, חטיבת הצנחנים, נהרג אתמול (רביעי) בג'באליה כתוצאה מירי פגזים של צה"ל יחד עם ארבעה לוחמי צנחנים נוספים. מספר ימים לפני פרוץ המלחמה, דניאל קיבל טלפון מעמותת עזר מציון בו נאמר לו כי נמצא מתאים לתרומת מח עצם לאישה בשנות ה-60 לחייה שזקוקה בדחיפות להשתלה שתציל את חייה. דניאל, שהצטרף למאגר מח העצם בעת הגיוס לצה"ל לפני כשנה, נמצא כתורם יחיד המתאים להצלתה בהתאמה של 100%.

אסון בצפון הרצועה: חמישה חיילים נהרגו מירי בשוגג לעבר מבנה בו שהו
אזעקות בלתי פוסקות בעוטף עזה; צה"ל פועל בעוצמה בג'באליה

דניאל נרתם למשימת הצלת החיים והחל עקב הדחיפות בהליך מזורז של בדיקות לקראת ההשתלה. ב-7/10 היה אמור להתחיל בהליך ההכנה לתרומה. עם פרוץ המלחמה בבוקר שמחת תורה דניאל לחם בשדה הקרב בשדרות, בבארי ובמתחם המסיבה ברעים. דניאל המשיך בלחימה, וההשתלה שהייתה אמורה להתקיים מספר ימים לאחר מכן נדחתה.

סמל דניאל חמו ז''ל (צילום: דובר צה''ל)
סמל דניאל חמו ז''ל (צילום: דובר צה''ל)

עקב הדחיפות והחשש לחייה של החולה נעשה בעמותה מאמץ כנגד השעון לפעול לשחרורו של החייל לביצוע התרומה. בעמותה הצליחו ליצור קשר עם מפקדיו בשטח, שהבינו את החשיבות העצומה בהצלת חיים ושחררו את דניאל לשם התרומה. בסופו של דבר, דניאל הגיע לבית אורנית של עזר מציון ותרם מח עצם עבור אישה שלא הכיר.

דניאל אמר: "יש לי זכות, גם כלוחם אתה שואל כמה אני יכול להציל חיים בתור פרט, ופה יש את השילוב של גם של הלוחם וגם הצלת חיים שזה משהו ממש ממשי. תחושות ממש טובות. משהו מטורף". דניאל נפל בקרב, אך חייו ימשיכו להתקיים אצל האשה שהציל. מנהלת מאגר מח העצם הלאומי ד"ר ברכה זיסר: "גם כשדניאל נלחם בשדה הקרב הוא לא וויתר על הזכות להציל חיים שהגיעה לפתחו". 

עוד הוסיפה זיסר: "בתוך עומס הלחימה, כשפנינו למפקדים שלו הם הבינו מיד את המשמעות הגדולה של מעשה התרומה והתהליך יצא לדרך. נציגי העמותה הגיעו לשטח אל דניאל כדי להסביר לו על ההליך וללוות אותו בפן הרפואי. מאוחר יותר הוא הגיע אלינו למרכז האיסוף בפתח תקווה, פגשנו בחור חייכן, מלא בטוב, ששמח להיטיב עם הזולת. דניאל הי"ד נפל בקרב, אך חייו ימשיכו להתקיים אצל האישה שהציל".