אבידן בית יעקב, אביו של סרן רועי בית יעקב ז"ל שנפל יחד עם עוד ארבעה חיילים בתקרית הירי בשוגג של הטנק הישראלי על חיילי הצנחנים ברצועת עזה השבוע, שוחח הבוקר (שישי) עם רון קופמן ואריה אלדד ברדיו 103fm. 

האמת המרה נחשפת: פרק הזמן העצום בו ביידן מעכב משלוחי נשק לישראל | דיווח   
סינוואר ונסראללה יכולים להירגע: נתניהו רוצה ניצחון מוחלט, אבל לא עליהם | בן כספית

אבין סיפר על רוח הבית בו גידל את רועי: "אצלנו בבית יום הזיכרון ויום העצמאות הם אולי מהרגעים הכי גדולים. ילדים גדלים כאן לתוך הבנה שהם חלק מסיפור הרבה יותר גדול. אנחנו בכל פסח מקשטים את הבית בדגלי ישראל ובלונים. הילדים יודעים שהם גדלים למשהו שהרבה יותר גדול מאיתנו, שכייף להשתייך אליו. מחיר שווה? הייתי מוכן לשלם כל מה שאני יכול לשלם עכשיו כדי שרועי יהיה בחיים. זו לא השאלה. אני רואה עם נפלא, אני שומע כבר חצי שנה את המשפחות הגיבורות שבניהן נופלים ופתאום כל אמא נשמעת כמו מרים פרץ, זה לא היה פעם. אני רואה מאות אלפי מילואימניקים שמאבדים את כל היום-יום שלהם ונמצאים בשירות הכלל.

"בסופו של דבר, אנחנו נמדדים לפי המעשים. כולם הצטרפו למאמץ, מכל הכיוונים. בעוטף עזה מתנדבים בחקלאות, נערי גבעות יחד עם אחים לנשק. העם שלנו נפלא. אני לא יודע להגיד מי מנבחרי הציבור יותר נמצא איתנו, אני לא מאשים אף אחד. אבל המדינה עובדת, הכלכלה עובדת, יש עוד דברים לשפר, מערכת החינוך עובדת. אנחנו באמצע מלחמה, מדינות אחרות היו מתפרקות מזמן", אמר.

ההרוגים באסון בג'באליה (צילום: דובר צה''ל)
ההרוגים באסון בג'באליה (צילום: דובר צה''ל)

יחד עם המשבר הנורא, נקודת מבטו של אבידן ברורה: "פיקדתי על גדוד שבמלחמת יום כיפור היה גדוד שריון, ואני זוכר שגם ארבעים שנה אחרי המלחמה אנשים לא דיברו שם אחד עם השני. מלחמה שוברת עמים, ופה זה לא המצב, עם ישראל לא שבור. אנחנו באמצע מלחמה ועכשיו יש דברים קשים. גם בתוך חאן יונס יש דברים קשים בין מפקדים לפקודים, לא תמיד כיף ביחד, זה חלק ממלחמה. אני חושב שהביטויים האלה, מעבר לזה שהם מחלישים, הם טרמינולוגיה מוטעית שגורמת לנו להאשים את הגורל ולא להבין שהאחריות שלנו בידנו".

בסיכום דבריו אמר אבידן: "אם ניקח פיסת אדמה במדינת ישראל שבה חס וחלילה נפל חייל, האדמה הזו לא ארורה, היא מקודשת. זה שיש רוע בעולם וברוע הזה צריך להילחם. זה לא שהמצב רע, הגורל רע. המצב הוא טוב, אנחנו צריכים לעשות אותו יותר טוב. צריך לדייק מה הרע ומה תפקידנו. אין ספק שכשלנו, זה כואב מאוד, זה עלבון קשה. נפלנו. היום עם ישראל צריך לדעת לקום מתקלות שהוא עשה, לא רק איך התכוננו מול חמאס אלא איך ניהלנו את העם שלנו, איך דיברנו אחד עם השני. האתגר הכי גדול הוא תמיד לקום מכישלון שלך. זה האתגר שלנו עכשיו".

סייעה בהכנת הכתבה: שני רומנו 103fm