המלחמה השקטה: מהנתונים של עמותת "אור ירוק" עולה כי בכל קיץ  בעשור האחרון נפגעו בממוצע 5,853 בני אדם בתאונות דרכים, 622 מהם באורח קשה. עוד התריעו כי בכל קיץ נהרגים בממוצע 91 בני אדם - הרוג אחד בכל יום בכל יום בממוצע. 

בין 2023 לשנת 2022 בחודשי יוני-אוגוסט חלה עלייה של 30% במספר ההרוגים. בחודשי הקיץ ב-2023 נהרגו 97 בני אדם, ובשנת 2022 נהרגו 75 בני אדם.

כמו כן, נזכיר, כי עד כה נהרגו מתחילת השנה 217 בני אדם. בשנה שעברה בטווח הזמן הזה, נהרגו 177 מתאונות הדרכים.

מצב עגום: נתוני תאונות הדרכים בישראל בשפל עצום

חלה עלייה של 59% בהרוגים באזורים עירוניים בין השנים 2022 ל-2023. 46 בני אדם נהרגו בתאונות דרכים בערים ובישובים בחודשי הקיץ יוני-אוגוסט בשנת 2023 לעומת 29 בני אדם שנהרגו בתאונות דרכים בחודשי הקיץ בשנת 2022. כמעט אחד מכל שני הרוגים נהרגו בתחומי הערים והיישובים, מה שמהווה 47% מכלל ההרוגים בתאונות הדרכים בשנת 2022. בעשור האחרון, 3,342 בני אדם בממוצע נפגעו בתאונות הדרכים בערים. מתוכם, 37 הרוגים בממוצע ו-379 נפצעו קשה.

תאונת דרכים קשה בתל אביב  (צילום: דוברות מד''א)
תאונת דרכים קשה בתל אביב (צילום: דוברות מד''א)

"חודשי הקיץ הם נקודת זמן שבה הסיכון לפגיעה בתאונת דרכים גבוה. בחודשים הללו הילדים ובני הנוער לא נמצאים במסגרת מסודרת ומגוננת, חלקם נמצאים ברחובות, בשעמום וחוסר מעש. בחודשי הקיץ ישנה עליה בנסיעות המשפחתיות לחופשות, חלקן בכבישים לא מוכרים, אדומים, ותחת עייפות", מתריע מנכ"ל "אור ירוק", עו"ד יניב יעקב.

"הקיץ שעבר היה קטלני במיוחד בערים ובישובים ולכן על ראשי הערים לאתר את נקודות התורפה בכל עיר ועיר ולחזק את הבטיחות בדרכים. יש להגביר את האכיפה סביב מקומות הבילוי לרסן ולמתן את מהירות הנסיעה באזורים, שיש בהם ריבוי של ילדים כמו פארקים וכינוסי קייטנות ולהגביר את המודעות לבטיחות בדרכים בקרב התושבים. שנת 2024 היא הקטלנית והמדממת מזה כ-20 שנים ולכן במשרד התחבורה חייבים לשים את הצלת החיים בראש סדר העדיפויות כדי שכולנו נוכל לעבור את הקיץ בשלום".

כאמור, באשר לערים שבהן היו הכי הרבה תאונות דרכים ב-2023, ירושלים מדורגת במקום הראשון. 3,871 בני אדם נפגעו בעיר במהלך העשור האחרון, מתוכם, 35 נהרגו ו-505 נפצעו קשה. זאת כשבשנת 2023, שנה שעברה, נפגעו בה 341 בני אדם בתאונות דרכים, מתוכם ארבעה נהרגו ו-57 נפצעו קשה. העיר ובה הכי הרבה תאונות ב-2023.

במקום השני מדורגת חיפה:  205 בני אדם נפגעו בתאונות דרכים בחודשי הקיץ בעיר בשנת 2023, מתוכם שלושה נהרגו ו-26 נפצעו קשה. בנוסף, 3,871 בני אדם נפגעו בתאונות דרכים בעיר במהלך חודשי הקיץ בעשור האחרון, מתוכם 20 נהרגו ו-187 נפצעו קשה. 

תאונת דרכים בין ארבעה רכבים בירושלים (צילום: דוברות מד''א)
תאונת דרכים בין ארבעה רכבים בירושלים (צילום: דוברות מד''א)

במקום השלישי מדורגת תל אביב-יפו: 198 בני אדם נפגעו בתאונות דרכים בחודשי הקיץ אשתקד ברחבי העיר, מתוכם ארבעה נהרגו ו-45 נפצעו קשה. 4,207 בני אדם נפגעו בתאונות דרכים בעיר במהלך חודשי הקיץ בעשור האחרון, מתוכם 36 נהרגו ו-549 נפצעו קשה.

הערים נתניה, באר שבע, אשדוד, פתח תקווה, אשקלון, בת ים, וחולון נמצאות בדירוג לאחר מכן.

ב"אור ירוק" המליצו על שורת המלצות לנסיעה בטוחה שיסייעו לעבור את הקיץ בשלום: 

שמירה על לחץ אוויר תקין בצמיגים –החום של הכביש בקיץ עלול לגרום לצמיג להיסדק ואף להתפרק. בכדי למנוע זאת, יש להקפיד על לחץ אוויר תקין בגלגלים במשך כל התקופה.

שמרו על ערנות – במיוחד בנסיעות ארוכות, שתו מים לאורך הנסיעה ואל תנהגו כשאתם עייפים. החום מכביד, מייצר עייפות ופוגע בערנות. הקפידו לעצור להתרעננות במקומות שנועדו לכך ולא בשולי הכביש.

אווררו את הרכב – על מנת לשמור על רעננות וערנות במהלך הנהיגה הפעילו מזגן בכדי לקרר את פנים הרכב וכן פתחו חלון מדי פעם בפעם על מנת להחליף את האוויר במכונית.

הימנעו מהסחי דעת – במיוחד בנסיעות משפחתיות ישנן הסחות דעת רבות – ילדים במושב האחורי, התמצאות בדרכים לא מוכרות, הטלפון הנייד. הקפידו להתרכז אך ורק בנהיגה, הניחו את הטלפון בצד ודאגו מראש לתעסוקה לילדים בזמן הנסיעה.

הרכיבו משקפי שמש – השמש המסנוורת עלולה להוביל לראייה לקויה של הדרך. 

הימנעו מעצירה בשוליים – העצירה בשוליים מסוכנת, במיוחד במקומות בהם השוליים אינם רחבים דיים. לכן, בדקו את תקינות הרכב טרם הנסיעה בכדי למנוע עצירה באמצע הדרך ובמקרים בהם אין ברירה – השתדלו לעצור במקומות מוסדרים כמו תחנות דלק או חניונים. במקרה חירום, במידה ונכפה עליכם לעצור בשולי הדרך, לבשו אפוד זוהר ועברו מעבר למעקה הבטיחות בכדי להישאר בטוחים.

אל תסירו נעליים בנהיגה – הנעליים עלולות להחליק את מתחת לדוושות ולהפריע לנהיגה. 

הנהיגה בחופי הים אסורה! – על פי החוק, חל איסור לנהוג ברכב במרחק של פחות ממאה מטרים מקו המים. נסיעה כזו מסכנת את הנופשים בחוף. העוברים על החוק צפויים לקבל קנס שנע בין מאות לאלפי שקלים וכן בהחרמת רכבם.

חפשו את הילדים – בחודשי הקיץ הילדים נמצאים שעות רבות בחוץ. לכן, כשאתם נוסעים ברחובות העיר, שימו לב לילדים שעלולים להתפרץ לכביש ותנו להם זכות קדימה במעברי החציה.