פרשת יונתן היילו, שהרג את האדם שאנס, התעלל וסחט אותו, מסרבת לרדת מסדר היום הציבורי. סגן יו"ר הכנסת, ח"כ יואל חסון (המחנה הציוני) יזם מכתב עליו חתמו 65 חברי כנסת מכל סיעות הבית, בו מבקשים חברי הכנסת מנשיא המדינה לשקול לתת חנינה להיילו. 

לפני כשבועיים קיבל בית המשפט את ערעורו של היילו, אשר הורשע בעבר ברצח ירון איילין האדם שלטענתו אנס אותו. היילו נידון אז ל-20 שנות מאסר, והוא כלוא מאז שהסגיר את עצמו בשנת 2010. הבוקר קיבל בית המשפט החלטה דרמטית, והחליט להמיר את האישום של היילו מעבירה של רצח לעבירה של הריגה. כמו כן הוחלט כי עונשו יופחת מ-20 שנות מאסר ל-12 בלבד, ובהן יהיה כלול מאסרו עד כה.

היילו בבית המשפט. צילום: יונתן סינדל,פלאש 90 היילו בבית המשפט. צילום: יונתן סינדל,פלאש 90

  
במכתב ציינו חברי הכנסת כי "סיפורו של היילו וודאי מוכר לך היטב: צעיר בן העדה האתיופית ללא עבר פלילי, שהיה חשוף להתעללות מילולית, פיזית ונפשית מתמשכת מצד בריון שכונתי, עד שבשלב מסוים בהחלטה נמהרת פנה נגד אותו בריון ובאלימות נטל ממנו את חייו".
 
יוזם המכתב לנשיא, סגן יו"ר הכנסת ח"כ יואל חסון (המחנה הציוני) אמר כי יש להתחשב בפן האנושי בסיפור ולחון את היילו: "המקרה הייחודי של יונתן היילו הוא אחד האירועים הקשים והטרגיים ביותר, של בחור צעיר שעבר התעללות קשה, אונס וסחיטה, עד כדי שנקלע לסערת רגשות שהובילה אותו לרצוח את האדם שאנס והתעלל בו". 
 

חסון הוסיף כי "בית המשפט העליון התייחס אף הוא למקרה והמתיק את עונשו, אולם בעיניי על אף המורכבות המשפטית, יש מקום לבקש מנשיא המדינה להתחשב בפן האנושי שבסיפור, ולשקול להעניק ליונתן חנינה. ההתגייסות של 65 ח"כים מכל סיעות הבית, ללא יוצא מן הכלל, מעידה על לגיטימציה רחבה וכמעט חסרת תקדים במתן חנינה לאדם שנפל קורבן הן לתוקף שהשאיר בו צלקות נפשיות נוראיות, והן למצוקתו האישית שדחפה אותו לבצע את המעשה שעשה". 
 
חסון הוסיף כי "במכלול הנסיבות, ראיתי לנכון ליזום את המכתב לנשיא. אני מכבד את עצמאות הפעולה ואת שיקוליו של הנשיא ריבלין, ואני מקווה כי פניית 65 חברי הכנסת תצטרף לסך השיקולים שלנגד עיניו בכל הנוגע למתן חנינה ליונתן היילו".