מבקר הקולנוע של גלי צה"ל, גידי אורשר, התבטא היום (שבת) באופן גזעני בפוסט בפייסבוק נגד עדות המזרח ובשל כך הושעה מתפקידו לזמן בלתי מוגבל. "לכל הזווידות והכחלונים, הש"סניקים מחד והקשת המזרחית מאידך והיללנים המקצועיים מן המזרח: בפעם הבאה שיהיה לכם התקף לב, וותרו על הצנתור ושימו רגל של תרנגולת על הראש - תרופת הסבתא שלכם. בפעם הבאה שאתם מצטנפים בממ"ד כשנופלים לכם טילים על הראש, התעלמו מ"כיפת ברזל" ותגידו תהילים או חכו לרחל אמנו שתגן עליכם", כתב אורשר.


בביקורת נוספת כתב אורשר: "בפעם הבאה שתרצו להביא ילד לעולם ותתקשו בכך, ותרו על שרותי ההפריה המתקדמים של בתי החולים וצאו לגליל להקיף שבע פעמים את קברו של הצדיק הבבא קוסאמה. בפעם הבאה שאתם רוצים לפרסם את הגיגיכם, עזבו את המחשב, את התוכנות והאפליקציות שפותחו בסטארטאפים מתקדמים בארץ וחזרו לכתיבה על קלף, לאיתות עם מדורות ולתקשורת בצעקות (את זה בעצם אתם עושים ממילא)"."בפעם הבאה שתחתמו על מכתב או פרסום כל שהוא, לא צריך להתעקש להוסיף את התואר דוקטור שאתם כל כך לא מאמינים בו מאוניברסיטה שאתם בזים לערכיה. בפעם הבאה שאתם מנאצים כל כך את התרבות המערבית שהביאה אותנו לכל הפיתוחים וההצלחות הללו אותם חזו ואליהם שאפו מייסדי המדינה הזאת, בפעם הבאה שאתם קוראים להרוס את כל אלה ולחזור אחור, בפעם הבאה שאתם לועגים לכל מליוני ה'מזרחיים' המתאשכנזים' כדבריכם שראו את הצורך בקדמה, בתפיסה מודרנית של החיים שלהם בארץ, שהלכו עם הזמן להטיב את מצבם ואת מצבה של המדינה, אנשים טובים שלא עוצרים בבכיות ונהיות ובטכניקות 'חלוקה' מלאכותיות, שסומכים על עצמם כדי להתקדם ומתקדמים נהדר, בפעם הבאה שתהפכו כל הבעת דעה אחרת ל'התנשאות' ו'גזענות' כדי ללבות יצרים ולנסות להרוויח עוד כמה נקודות עלובות ברווחים הפוליטיים והכלכליים שלכם, שימו רגל של ארנבת או ערלה של תינוק על הראש וחכו לנס", כתב אורשר. 

מתחנת הבית שלו, גלי צה"ל נמסר: "אין מקום לביטויים בהם השתמש גידי אורשר ואנו מסתייגים מהן בכל תוקף, ואין זה משנה שהוא אינו עובד התחנה אלא מועסק כפרילנס. מפקד התחנה שוחח הערב עם גידי והביע בפניו שאט נפש מהדברים. כתחנת שידור ישראלית וציבורית, נמשיך לפעול ולתת ביטוי לכלל הציבור בישראל".רגב: "דורשת את פיטוריו לאלתר"בתגובה לדברים מסרה שרת התרבות מירי רגב: "פניתי למפקד גלי צה"ל ודרשתי ממנו לפטר לאלתר את גידי אורשר, מבקר הקולנוע של התחנה, לאחר שהתבטא באופן גזעני להחריד נגד עדות המזרח, נגד הדת והמסורת היהודית ונגד ציבור שלם שהוא אינו נמנה עליו אבל סבור כי הוא יכול לבוז לו. גידי אורשר הוא אחד משרקני הבוז שליוו את פתיחת פסטיבל הקולנוע ביום חמישי אליו מצטרפת להקה של קוטלרים וגרבוזים שמלבים את השסע והקרע בעם ומבקשים לעצמם תרבות אליטיסטית, הגמוניה שלטת, מתנשאת ומתנכרת. אורשר הוכיח עד כמה תחושת הפטרונות מושרשת עמוק בקרב מרבית 'אנשי התרבות' והתקשורת מהמערב ומהשמאל. אך מבחינתי, הוא פשוט אפס ב'סולם' מירי. בכל פעם שאיש תרבות או עיתונאי מרשה לעצמו לומר דברים מזלזלים ומכוערים כל כך נגד עדות המזרח, נגד ערכים, מסורות ואמונות של ציבור שלם, אני מתמלאת בכוח להמשך במאבק שבסופו תהיה כאן מהפכה תרבותית".

השרה מירי רגב, צילום: פלאש 90השרה מירי רגב, צילום: פלאש 90


השרה רגב הוסיפה: "אני פונה לכל מי שנפגע מהדברים ומבטיחה לכם - אלו פרפורי גסיסה של האליטה הישנה, לא אעצור עד שהאליטה הגזענית הזו תנושל מנכסיה ומעמדות הכוח שלה. אחרי המהפכה בחלוקת התקציבים למוסדות התרבות והשינויים שוועדת ביטון מכניסה למערכת החינוך, אני קוראת לליברמן להצטרף ולעשות את מה שבוגי פחד לעשות - לנער את גלי צה"ל מהיסוד, לעקור את הגזענות מהשורש ולעשות שם צדק תרבותי. זו תחנה צבאית שממומנת כולה מכספי ציבור, גם מכספם של אלו ששמים רגל של תרנגולת על הראש".

לאחר ההודעה על השעייתו של אורשר, אמרה רגב: "השעיה זה לא מספיק, אני דורשת שרגלו של אורשר לא תדרך עוד בתחנה ציבורית הממומנת מכספי ציבור. הוא ודומיו צרכים לדעת שלגזענות כלפי עדות המזרח יש מחיר כבד, רק כך נשים סוף לגזענות שמובילה להדרה, לאפליה ולקיפוח. שוחחתי עכשיו עם ליברמן שר הביטחון וביקשתי ממנו להתחיל את המהפכה לצדק תרבותי שבוגי חשש לעשות בגלצ. אני בטוחה שליברמן יפעל בהקדם להבטיח שלדמויות כמו אורשר לא יהיה שם מקום".

סגן שר הבינוי והשיכון, ח"כ ז׳קי לוי, קרא גם הוא לפטר לאלתר את אורשר: "מבקר קולנוע של גלי צה"ל שמרשה לעצמו להכפיש בדבריו את בני עדות המזרח ואת הדת, שמרשה לעצמו להתבטא בצורה חשוכה ביותר אשר שייכת לתקופות אפלות ולא ניתן לפרשה אחרת למעט המילה-גזענות לא יכול לעבוד בתחנה ציבורית שמתוקצבת מכספי ציבור. על גלי צה״ל להדיח מיד ולא רק להשעות את האיש החשוך שכתב את הפוסט המזעזע נגד בני עדות המזרח ונגד הדת. מי הוא שיכפיש ציבור שלם במדינת ישראל?  חובתה של התחנה הצבאית שמתוקצבת מכספי הציבור לפטר את האיש הקטן עוד היום ולומר שלום ולא להתראות לגזען הרדוד".

שר החינוך, נפתלי בנט, גינה את דברי אורשר והבהיר כי "גידי אורשר לוקה בבורות עמוקה ובהתנשאות מביכה כלפי עולם שלם. לצערי, זוהי לא צרה פרטית של אורשר כי אם גזענות מושרשת שעלינו לטפל בה דרך החינוך. בזכות ועדת ביטון יכללו תכניות הלימודים את המורשת העשירה של יהדות ספרד והמזרח, בתקווה שהדורות הבאים ידברו מתוך היכרות, כבוד ואחדות בעם ישראל. אני נחוש שילדינו ילמדו את הסיפור היהודי-ציוני המלא, על כל גווניו ועדותיו".
 

שר הפנים, אריה דרעי, השיב לאורשר ואמר כי "גידי אורשר הוא גזען ברמה הנמוכה ביותר שמסית נגד אוכלוסיה שלמה ומתייחס אליה בפטרונות, בהתנשאות ובגזענות איומה. אני מברך את מפקדי גלצ שהחליטו הערב להדיח את אורשר מגלצ, וראוי שראשי ערוץ 10 ומועצת הרשות השנייה ילמדו מכך וידיחו את רמי סדן מערוץ 10. אסור שאנשים עם דעות כאלה יהיו במקומות משפיעים וימשיכו להנציח שיח מדיר, מפלה וגזעני ואת תפיסת עולמם המעוותת נגד מיליוני בני עדות המזרח בישראל".

אריה דרעי. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90אריה דרעי. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90יו''ר האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג, אמר בתגובה לדבריו של אורשר: "סולם אורשר התפרק וקרס. הגיע הזמן לדיון ערכי ואיכותי על תרבות, חינוך, מסורות ואמונות, בלי גזענות, התנשאות, בורות וטיפשות". חברתו לסיעה, ח''כ שלי יחימוביץ (המחנה הציוני) הגיבה גם וביקרה את : "כל הגזענים, מוזמנים לצאת מהחורים הטחובים שלכם, ולבצע את מופע ההתבזות העתיק שלכם ביחד. אין לנו כוח אליכם אחד אחד". חבר הכנסת אמיר אוחנה (הליכוד) הגיב לדברים: "מה שבאמת מצחיק הוא שמי שלוקח בעלות על המצאת הצינתור, כיפת ברזל, גוגל ופייסבוק הוא בוגר החוג לקולנוע".

ח"כ יוסי יונה מתח ביקורת על דברי מבקר הקולנוע ואמר כי "גידי אורשר מספק תמונת תשליל לגזענות של הימין הקיצוני; עוד גזען חשוך בגלימה תרבותית. הוכחה נוספת שאין די בידע והשכלה רחבה כדי להעיד על נאורותו של אדם. הרי כל אדם שלמד והפנים באמת ובתמים את תרבות המערב, התרבות שבשמה אורשר מדבר, מתבייש ומתחלחל למשמע דברי הבלע שהוא פולט מפיו. זו תרבות שבהחלט מספקת מקורות שבאמצעותם ניתן למגר את העלטה שבה הוא שרוי אבל אפשר שהתעמקות בתרבות המזרח, כפי שוועדת ביטון ממליצה לעשות, יכולה לסייע בחילוצו של אורשר מהתהומות בהם הוא מצוי".

גם בקשת הדמוקרטית המזרחית מחו על הדברים ומסרו כי  "מביעים שאט נפש מדבריו המכוערים, הגזעניים והאומללים של כתב גלי צה''ל גידי אורשר. זו אינה הפעם הראשונה שנחשפת גזענותו ובורותו של אורשר ופניות בנושא נעשו על ידי הקשת הדמוקרטית בעבר. הכפשה זו של ציבור שלם אין לה מקום בחברה הישראלית. הקשת תפנה מחר באופן רשמי לשר הביטחון אביגדור ליברמן ולשרת התרבות מירי רגב ותתבע את פיטוריו המיידים של אורשר".