ה"שנקל" של בית ראשון: משקולת שערכה כשני שקלים מלפני כ-2,700 שנים -תקופת בית ראשון - התגלתה בחפירה ארכיאולוגית שנערכה בחסות רשות העתיקות סמוך לכותל המערבי בירושלים. 

המשקולת, העשויה אבן גיר, נחשפה לאחרונה בסינון מדוקדק של העפר היוצא מחפירות רשות העתיקות בקשת וילסון, הצמודה לכותל, במסגרת פרויקט הסינון של עמותת אל עיר דוד, בגן הלאומי עמק צורים. חפירות הרשות מתקיימות בשיתוף הקרן למורשת הכותל המערבי, לקראת הכשרת כניסת מבקרים לסיור חדש במנהרות הכותל.  

מרדכי (סולי) אליאב, מנכ"ל הקרן למורשת הכותל המערבי, מסר: "כמה מרגש למצוא בחודש תשרי, שסימלו הוא מאזני-צדק, מזכרת רחוקה מימי בית המקדש הראשון. דווקא בימים אלה, בהם מוגבלת ההגעה אל הכותל עקב מגפת הקורונה, מחזק הממצא את נצחיות הקשר בין העם היהודי לירושלים ולכותל המערבי, ומעודד את כולנו."

ד"ר ברק מוניקנדם-גבעון ותהילה ליברמן, מנהלי החפירה מטעם רשות העתיקות, סיפרו כי המשקולת עשויה בצורת כיפה עם בסיס שטוח. "בראש המשקולת נחרת סימן שדומה לאות ע', סימן מצרי שמייצג קיצור של המילה 'שקל', ולידו שני קווים לציון שני שקלים. המשקולת שוקלת 23 גר', ואנו יודעים מממצאים קודמים מירושלים, כי משקלו של שקל בודד כ-11.5 גר' – הרי שלפנינו משקל מדויק של שני שקלים. הדיוק במשקל מעיד על היכולות הטכנולוגיות, כמו גם על החשיבות שיוחסה לדיוק במשקלים בירושלים הקדומה". 

''שנקל'' מתקופת בית ראשון (צילום: שי הלוי, רשות העתיקות)''שנקל'' מתקופת בית ראשון (צילום: שי הלוי, רשות העתיקות)

עוד הם סיפרו, כי בתקופה זו עדיין לא היה שימוש במטבעות כסף, ולכן למשקל מדוייק היה תפקיד מאוד חשוב במערכת המסחר.  "הנשים והגברים שהסתובבו עם המשקולת הזו, יצאו לקניות בירושלים הקדומה של לפני 2,700 שנים, ובעזרתה מדדו ושקלו על המאזניים כמויות מדוייקות של תבלינים או מאכלים בשוק", הם הסבירו. "מערכת המשקולות של השקל שמשה בבית המקדש הראשון, שם גבו מס  שנתי  של מחצית השקל לטובת שימושי המקדש וקורבנות" .

החפירה בקשת וילסון מתבצעת בצמוד לכותל המערבי, כאשר בכל יום נחשפות  אבנים נוספות מהכותל, שלא נראו במשך 1800 שנה. החפירה המחודשת באתר ממשיכה את החפירה הקודמת בקשת וילסון בניהולם של תהילה ליברמן, ד"ר ג'ו עוזיאל וד"ר אבי סלומון. "הממצא הייחודי, שנמצא במכלול שמתוארך לתקופה הרומית, מראה כי אזור הכותל רווי ממצאים מתקופות מגוונות, חלקן קדומות ביותר", סיכמו החוקרים. 

"בקלות ניתן לדמיין את האזור של הר הבית הומה אדם בתקופה של החגים והעלייה לרגל. מעבר לצרכי המקדש שנרכשו על ידי העולים, כמו קרבנות ומנחות, הם גם רכשו לעצמם מזון, מצרכים בסיסיים ומזכרות מהמסע למקדש בירושלים", הם הוסיפו. "המשקולת הזו שימשה, כנראה, באחד ממרכולי ירושלים בימי בית המקדש הראשון, ובאמצעותה וידאו כי הרוכל מספק לקונה תמורה הוגנת".

''שנקל'' מתקופת בית ראשון (צילום: שי הלוי, רשות העתיקות)''שנקל'' מתקופת בית ראשון (צילום: שי הלוי, רשות העתיקות)