כוחות משטרה נכנסו הבוקר (שני) בשיתוף צוותי כבאת והצלה, מד"א, נציגי הרשות המקומית וגופים אזרחיים נוספים, לשכונת גבעת עמל, זאת כחלק מאכיפת צו פינוי התושבים.

במהלך פעולות הפינוי התבצרו התושבים בבתיהם וכוחות המשטרה נאלצו לפנותם בכח, כאשר במסגרת המאמצים תושבת נעצרה בחשד לתקיפת שוטרת. בתוך כך, רוב התושבים בשכונה פונו מהמקום, למעט ארבעה ילדים ואדם מבוגר. 

פינוי גבעת עמל (צילום: אבשלום ששוני)פינוי גבעת עמל (צילום: אבשלום ששוני)

קודם לכן, המשטרה קראה לתושבי המתחם להישמע להנחיות השוטרים, לשמור על הסדר הציבורי ולאפשר לקבלן הביצוע ליישם את ההחלטה השיפוטית, ומסרה כי בשל עומסי תנועה הצפויים בצירים הסובבים את המתחם, ציבור הנהגים מתבקש שלא להגיע למקום ולבחור בדרכים חלופיות.

שוטרים בשכונת עמל ב' בתל אביב (צילום: אבשלום ששוני)שוטרים בשכונת עמל ב' בתל אביב (צילום: אבשלום ששוני)

פינוי גבעת עמל (צילום: אבשלום ששוני)פינוי גבעת עמל (צילום: אבשלום ששוני)

תושבים בשכונת גבעת עמל ב' בתל אביב החלו להתבצר כבר הלילה (בין ראשון לשני) בבתים מחשש שרשות האכיפה והגבייה ומשטרת ישראל יפנו אותם מבתיהם. 

פינוי שכונת גבעת עמל ב' בתל אביב (צילום: אבשלום ששוני)פינוי שכונת גבעת עמל ב' בתל אביב (צילום: אבשלום ששוני)

ח"כ נעמה לזימי (העבודה), המלווה יחד עם ח"כ גבי לסקי (מרצ) וח"כים נוספים את מאבקם של תושבי השכונה, קראה אמש להקפיא את הפינוי עד שתימצא הדרך לממש כספים קואליציוניים בסך 30 מיליון שקל, שסוכם כי יועברו כפיצוי לתושבים שיפונו.

תושבת שכונת גבעת עמל (צילום: אבשלום ששוני)תושבת שכונת גבעת עמל (צילום: אבשלום ששוני)

״גיבשנו מתווה שהתקבל על ידי רוב מוחלט של התושבים, לווה על ידי ראש מטה משרד המשפטים, התקבל כדרישה קואליציונית, ותקוע עכשיו עקב חוות דעת משפטית״, אמרה ח"כ לזימי. ״לאחר שנים של הפקרה ממסדית, שבהן הוזנחו המשפחות ולא זכו לפיצוי על העוול שנגרם להן, הגיע הזמן לתיקון היסטורי״. ח"כ לסקי אמרה: "במאמצים רבים ח"כ נעמה לזימי ואני הצלחנו לשריין את הכספים עבור תושבי גבעת עמל. מתסכל שטרם נמצא מנגנון העברת הכספים. מדובר בהמשך התעמרות בתושבים אשר במשך שנים דורשים פתרון צודק".

גבי לסקי (צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת)גבי לסקי (צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת)

"אנחנו ממשיכות ללחוץ כדי למצוא את הדרך להעביר את הכספים ולמנוע מצב של פינוי ללא פיצוי. יש דרך להעביר את הכספים, זה רק עניין של התגייסות כל הגורמים הרלוונטיים. התחושות קשות, ומקווה שיימצא הפתרון לפני שהתושבים יפונו בפועל". לאחרונה חתמו שבעה חברי קואליציה, ובהם שישה שרים, על מכתבי פנייה דחופים להוצאה לפועל ולמשטרת ישראל, בבקשה לעכב את פינוי שכונת גבעת עמל ב', אולם נראה כי המאמצים בעניין נקלעו למבוי סתום בשל חסמים ביורוקרטיים ומשפטיים.

מהומות בשכונת גבעת עמל (צילום: אבשלום ששוני)מהומות בשכונת גבעת עמל (צילום: אבשלום ששוני)

הפינוי, שנדחה עד כה מספר פעמים, נוגע ל־32 המשפחות המתגוררות על 11 הנחלות האחרונות בגבעת עמל, שייאלצו להתפנות לאחר יותר מ־60 שנה של מחלוקות ודיונים משפטיים. בהודעה שפרסם אתמול ועד התושבים בפייסבוק נכתב: "חברות וחברים, אנחנו צריכים אתכם עכשיו. השבוע - פינויים כפויים של 40 משפחות בגבעת עמל - למרות שיש פתרון ממשלתי בהישג יד לסיום הוגן ומכבד בשכונה. המשפחות בכוננות פינוי ומבקשות שתגיעו לשכונה לסיוע ותמיכה במשמרות".

מחאת תושבי שכונת גבעת עמל (צילום: אבשלום ששוני)מחאת תושבי שכונת גבעת עמל (צילום: אבשלום ששוני)

בהודעה נאמר עוד כי כבר לפני חודשיים התושבים הוחתמו על מתווה פינוי־פיצוי הוגן ומוסכם, וכספים לתקצובו הוקצו על ידי מפלגות העבודה ומרצ. "כדי להשלים את המהלך ברמת הפרוצדורה, להבטיח קורת גג חליפית למשפחות ולמנוע פינוי בכוח, נדרשת עכשיו פעולה של שני אנשים - גדעון סער ואיילת שקד. אבל הם אדישים. בואו לעמוד לצדנו - להצטרפות למשפחות במשמרות סביב השעון".