לראשונה מאז ביקורו בלבנון לפני עשרה ימים, קיים שליח הממשל האמריקאי עמוס הוכשטיין ביום שישי פגישה מקצועית עם צוות המשא ומתן של ישראל לגבול הימי, כדי לדון בהצעה שהציג הצד הלבנוני לפתרון הסכסוך הימי בין המדינות. זאת, כשברקע המתיחות סביב שדה "כריש" אחרי הגעת האסדה אליו.

הוכשטיין לא הגיע פיזית לישראל, והפגישה התקיימה באמצעות וידיאו. הצוות הישראלי שמע עדכון על ביקורו בלבנון, והצדדים דנו בגיבוש כיוונים כדי להתקדם במו"מ תוך שמירה על האינטרסים הביטחוניים של ישראל ותוך כוונה לסכם את הסוגיה בתקופה הקרובה. לאחרונה הוציאו משרד הביטחון, משרד החוץ ומשרד האנרגיה הודעה משותפת בשלוש שפות ברשתות החברתיות בנוגע לשדה "כריש", שבה נאמר כי מדובר בנכס אסטרטגי של מדינת ישראל שנמצא מחוץ לשטח המחלוקת והיא ערוכה להגן עליו.

כזכור, הגיע המתווך הוכשטיין ללבנון בעקבות הגעת אסדת הגז לשדה כריש, שעוררה הדים בלבנון. בביקורו בביירות שמע הוכשטיין את ההצעה הלבנונית מבכירי הממשל, ובראשם הנשיא מישל עון. לפי הדיווחים בכלי התקשורת המקומיים, ההצעה הלבנונית כללה את שדה קאנא בחלק הלבנוני שחורג מקו 23 (קו המחלוקת המקורי), אך לא את שדה כריש באזור קו 29. עם זאת, לפי הדיווחים בלבנון, הצד הלבנוני דרש שעד שיושג הסכם, בישראל לא יפעלו להוצאת הגז בשדה כריש והאסדה תוצא משם.

יו"ר הזרם הלאומי החופשי בלבנון, הפוליטיקאי הנוצרי ג'בראן באסיל, המקורב לחיזבאללה, אמר אתמול כי פיזור הקואליציה בישראל לא מצדיק אי־היענות מצדה בעניין פתרון אפשרי לשרטוט הגבול הימי בין המדינות.

לדברי באסל, חתנו של הנשיא עון, "הממשלה הישראלית יכולה להשלים את הפתרון אם היא רוצה, ולכל הפחות להוציא את האסדה הרחק משדה כריש. אין זה מספיק שהיא תעמוד בצד הדרומי של קו 29, אם ישראל רוצה להימנע מהסלמה מסוכנת".