פרסום ראשון: השר לשעבר גונן שגב, המואשם בריגול למען איראן, לא ענה כאשר נשאל היום (חמישי) בבית המשפט המחוזי בירושלים אם הוא כופר באשמה. המשפט נפתח בהקראת כתב האישום נגד שגב המייחס לו ריגול חמור וסיוע לאויב במלחמה, אך כאשר נשאל על ידי הרכב השופטים אם הוא כופר בהאשמות נגדו, בחר שלא להשיב תשובה. פרקליטו עו"ד משה מזור ביקש דחייה לצורך לימוד החומר ומתן מענה לאחר מכן. הדיון הבא בעניינו של שר האנרגיה לשעבר יתקיים בחודש ספטמבר, ומעצרו הוארך היום עד לתום ההליכים נגדו. אתמול התיר בית המשפט לפרסם פרטים חדשים, שטרם נחשפו לציבור, מכתב האישום נגד השר לשעבר גונן שגב המואשם בריגול למען איראן, בסיוע לאויב בזמן מלחמה ובריבוי עבירות של מסירת ידיעה לאויב. מהפרטים החדשים שהותרו לפרסום עולה כי שגב מואשם בעשרות מקרים של מסירת ידיעה לאויב. כתב האישום מדגיש כי הוא פעל “בכוונה לפגוע בביטחון המדינה”. עוד מודגש כי הקשר בין שגב לבין מפעיליו נמשך שש שנים ברציפות - מאז שנוצר לראשונה ב־2012. 

בכתב האישום נאמר: “במעשיו המתוארים פעל הנאשם כסוכן מודיעין של איראן, ובמסגרת פעילותו עשה פעולות רבות שיש בהן כדי לסייע לאיראן במלחמתה בישראל. עוד מסר הנאשם ידיעות סודיות בכוונה לפגוע בביטחון המדינה, בין היתר, אודות מיקום מתקנים של גורמי הביטחון, שמות אנשי ביטחון ועוד. (...)כמו כן מסר הנאשם לאיראנים עשרות ידיעות בכוונה לפגוע בביטחון המדינה”. 

 גונן שגב בבית המשפט. צילום: עמית שאבי, פול גונן שגב בבית המשפט. צילום: עמית שאבי, פול


כזכור, לפני כשבועיים הותר לפרסום כי שגב נעצר כבר בחודש מאי על ידי השב”כ ומשטרת ישראל. מהחקירה עלה כי שגב, שבשנים האחרונות התגורר בניגריה, הגיע לגיניאה המשוונית בחודש מאי ומשם הועבר לישראל לבקשת המשטרה לאחר שכניסתו סורבה בגלל עברו הפלילי. מיד עם הגעתו הוא נעצר ונחקר, לאחר שהצטבר מידע שהצביע על חשד כי הוא מקיים קשרים עם גורמי מודיעין איראניים ומסייע להם בפעילותם נגד מדינת ישראל.
 
בחקירתו התברר כי שגב גויס ופעל כסוכן מטעם המודיעין האיראני. החקירה העלתה כי בשנת 2012 נוצר קשר בין שגב לבין גורמים מהשגרירות האיראנית בניגריה, ובהמשך אף הגיע פעמיים להיפגש באיראן עם מפעיליו, תוך שזהותם כאנשי מודיעין הייתה ברורה לו. עוד העלתה החקירה כי שגב נפגש עם מפעיליו האיראניים ברחבי העולם. שגב אף קיבל מערכת תקשורת חשאית להצפנת המסרים בינו לבין מפעיליו. יתר על כן  התברר בחקירה כי הוא העביר למפעיליו מידע הקשור למשק האנרגיה מתוך היכרותו עם המשרד, וכן מידע על אתרים ביטחוניים בישראל, מבנים ובעלי תפקידים בגופים מדיניים וביטחוניים שבהם ביקר במסגרת תפקידו כח”כ וכשר.