בני זוג העומדים בפני גירושין מתלבטים לא מעט בשאלה האם לפנות יחד לגישור כדי לערוך הסכם גירושין? או לפנות לבד לעורך דין ולהתבצר בצד אחד? הקושי הגדול של בני זוג להתחיל הליך של גישור הוא הקול הפנימי ששואל "אולי אני יכול להשיג יותר"? עו"ד הילה כהן שלמה מעניקה הצצה לפגישת ייעוץ ראשונית, שם היא מסבירה את יתרונות הליך הגישור, וכן מדוע הגישור הוא הדרך הטובה והשפויה ביותר, שמיטיבה עם בני הזוג וילדיהם ובהחלט משיגה עבורם יותר.

דנה (שם בדוי) הגיעה אלי לפגישת ייעוץ. היא מתיישבת על הכיסא, מניחה את התיק, לא רגועה, מהוססת, מבוישת, מסתכלת לצדדים כאילו בודקת שוב שאנחנו לבד.

אני מציעה לה קפה, מבטיחה שהוא יצא טעים, היא מסרבת. תשמח למים קרים.

היא לוקחת נשימה עמוקה, "מאיפה להתחיל?" היא שואלת.

אני עונה: "מההתחלה או מהסוף, זה לא משנה לי, אני כאן להקשיב".

היא מספרת שהיא רוצה להתגרש. היא פשוט לא מאושרת.

כבר הרבה זמן שהם נעים בשני קוים מקבילים, קוים יפים וחלקים, אך הם לא נפגשים יותר. אין להם נקודות ממשק. היא בודדה. ועצוב מכך שהיא התרגלה לבדידות. 

"אין בינינו שום תקשורת למעט נושא הילדים, אנחנו כמו שני זרים בבית" היא מספרת לי ומתאמצת שלא לדמוע. 

לקח לה זמן להודות בכך. מבחוץ הכל נראה ורוד. הם צעירים עדיין, נראים לא רע, התמונות בפייסבוק שמשקרות יחד איתה. ונמאס לה. היא כמהה לשיח, ליחס, לאהבה.

לא היו בגידות. שניהם אנשים נאמנים. פשוט הפסיקו להיות זוג בשלב מסוים.

אבל היא חוששת. חוששת לילדים. יש להם שני ילדים משותפים, בני 7 ו-4, מה יהיה איתם?

כיצד תוכל להביט להם בעיניים ולספר להם שהיא רוצה לפרק את המשפחה שלהם?

ומה יהיה איתה, כיצד תכלכל את עצמה? את הילדים?

אני מביטה בה בעיניים מבינות. מחבקות. ומתחילה להסביר; שאין דרך באמת לרכך את המכה של פירוק התא המשפחתי. זה הליך מורכב וקשה, אך בסופו יש נקודת אור שהיא "התחלה חדשה". 

לפניה ישירה אל עורכת הדין הילה כהן שלמה לחץ/י כאן.

כיצד תתנהל הפרידה של בני הזוג? הדבר תלוי רק בהם ובבחירות שלהם.

ישנן שתי אפשרויות לניהול הליך גירושין, האחת, להתנהל בבית המשפט לענייני משפחה או בבית הדין הרבני (תלוי בכלל הנתונים).

השנייה, לנסות לפתור את כל הסכסוכים ביניכם בדרך של גישור; שם נבנה יחד הסכם גירושין, מחוץ לכותלי בית המשפט אשר יכלול בתוכו בין היתר את נושאי המשמורת, הסדרי השהות, המזונות והרכוש המשותף.אלה הסיבות שבגינן הליך גישור הוא ההליך הכדאי ביותר עבור בני הזוג:

1. הליך הגישור כלכלי בהרבה וחוסך עשרות עד מאות אלפי שקלים שיעלו לצדדים בניהול הליכים בבית המשפט ו/או בבית הדין הרבני.
2. הליך הגישור יכול לחסוך זמן יקר לצדדים ותלוי בהם ולא בזמני ההמתנה הארוכים של הערכאות המשפטיות.
3. הליך הגישור מאפשר לצדדים לשמור על נפשם הרכה של ילדיהם; שלא ייחשפו למלחמות הוריהם הנמצאים בצדדים מנוגדים, אלה יחשפו להורים שנמצאים בחזית אחת, מאוחדים ומנסים לפתור את המחלוקות ביניהם בדרכי שלום. 
4. הליך הגישור מאפשר לצדדים לשמור על פרטיותם ומונע את חשיפת חייהם הפרטיים מול הערכאות המשפטיות. כתבי הטענות המוגשים לבית המשפט לא עושים חסד עם הצדדים ולרוב חושפים לראווה את מכאוביהם, סודותיהם וחייהם האינטימיים של הצדדים. וכך אפשר להימנע מזה.
5. ויותר מכל, הליך הגישור מאפשר לצדדים שליטה על חייהם ואת האפשרות להכריע את עתידם בעצמם ולא בידי שופט/ת בבית המשפט.

הגישור היא הדרך הטובה ביותר, השפויה ביותר, שמיטיבה בטווח הקצר ובטווח הארוך עם כלל הגורמים הקשורים לסיום היחסים של בני הזוג.
עורכת הדין הילה כהן שלמה. צילום: שירלי מיור "סטודיו ג'וניור"עורכת הדין הילה כהן שלמה. צילום: שירלי מיור "סטודיו ג'וניור"

אז אם גישור כל כך נהדר מדוע לא כולם פונים לגישור?

הקושי הגדול של בני זוג להתחיל הליך של גישור ומשא ומתן במטרה להגיע להסכם, הוא הקול הפנימי ששואל "אולי אני יכול להשיג יותר"?

השאלה הקטנה הזו, יכולה בקלות להוביל לכשל במשא ומתן ולמלחמות אין סופיות בין בני הזוג, ולכן תפקידי כמגשרת הוא לשנות את השאלה המנחה ל: "כיצד נוכל יחד להגיע לתוצאה הטובה ביותר"?

שהרי ברור שכל אדם מונע מהרצון "ליותר", אך כשמקיימים משא ומתן יש לבחון את כלל החלופות האפשריות, הן עבור האישה, הן עבור הבעל, הן עבור הילדים, ולאגד אותן לאפשרות אחת שתטיב עבור כולם תוך כדי נטרול תחושת ההפסד והעצמת תחושת הרווחה הכוללת לטווח הארוך!

סיימנו את הפגישה ברוח חיובית.

לאחר יומיים חזרה אלי וביקשה לקבוע לה ולבן זוגה פגישה משותפת.

"אם להתגרש אז להתגרש בטוב" היא אמרה לי.

עורכת הדין הילה כהן שלמה עוסקת בתחום דיני המשפחה והירושה, הכתבה באדיבות אתר עורכי דין LawGuide.