המחלקה לחקירות שוטרים בפרקליטות המדינה (מח"ש) הודיעה היום (רביעי) לבאי-כוחו של שוטר מג"ב, החשוד בגרימת מותו של איאד אל-חלאק, כי נשקלת העמדתו לדין בעבירה של המתה בקלות דעת, וזאת בכפוף לשימוע שייערך לו. במח"ש הדגישו כי "ההחלטה התקבלה לאחר חקירה יסודית ומקיפה של האירוע, ולאחר בחינת מכלול נסיבות העניין. הודעה נמסרה לבני משפחת המנוח בפגישה שנערכה עימם". בתיק המדובר נחקר באזהרה גם מפקדו של השוטר החשוד, אך התיק נגנז, שכן לא גובשה עבירה פלילית בהתנהלותו.

שחזור הריגתו של איאד אל חאלק

בהודעת מח"ש נכתב עוד כי במסגרת פעולות החקירה, תושאלו עדים ונתפסו מצלמות אבטחה באזור, בהן המצלמות המוצבות ברחוב בו אירע האירוע. כאמור, מדובר במתחם השייך לעיריית ירושלים ומנוהל ע"י חברת ניקיון פרטית, שהמצלמות הקיימות בו לא היו מחוברות לחשמל (הניתוק מהחשמל התרחש יום לפני האירוע על ידי אחד מעובדי המקום), ולכן אין תיעוד לאירוע הירי עצמו בתוך המתחם.

מכתב החשדות עולה כי בשעות הבוקר המוקדמת של ה-30 במאי השנה, עשה איאד אל-חלאק את דרכו למקום עבודתו בעיר העתיקה, כשהוא עוטה על פניו מסיכה כירורגית וכפפות חד פעמיות. שני שוטרים ששהו באותה העת בעמדה בשער השבטים הבחינו בצעיר שעמד בסמוך לפתח עמדת מג"ב בשער האריות.

מאפיינים מסוימים בהתנהגותו של איאד, בן 31 עם צרכים מיוחדים, עוררו את חשדם של השוטרים אשר חשדו כי מדובר במחבל. השוטרים עקבו אחר איאד והתחילו לצעוד לכיוונו, תוך שאיאד המשיך בהתנהגות שנחזתה בעינהם כחשודה. לאור האמור, הכריז אחד השוטרים ברשת הקשר המשטרתית על הימצאותו של מחבל בזירה, והשוטרים החלו במרדף אחר איאד, תוך שהם קוראים לעברו בעברית ובערבית לעצור ולהזדהות.

שחזור הירי באיאד אל חלאק (צילום: רשתות ערביות)שחזור הירי באיאד אל חלאק (צילום: רשתות ערביות)

"השוטר החשוד ומפקדו הצטרפו למרדף, ובמהלכו קרא המפקד אל איאד בעברית "עצור", "עצור או שאני יורה". איאד לא עצר והמשיך במנוסתו. בתגובה, תוך כדי המרדף, המפקד ירה שני כדורים מאקדחו לעבר רגליו, אשר לא פגעו בו. איאד המשיך במנוסתו. מספר שניות אחר כך, פנה איאד למתחם המתואר לעיל, שבו היו באותה עת שלושה אנשים מלבד המנוח: עובד המקום, עובד ווקף ואישה נוספת שהכירה את איאד", נכתב בכתב החשדות.

עוד נכתב: "השוטר החשוד ומפקדו נכנסו אף הם למתחם, או אז הבחין החשוד באיאד בפינת המתחם, וביצע לעברו ירי  וזאת למרות שמפקדו צעק לעברו "חדל" עובר לירי הראשון". כאמור, כתוצאה מהירי הראשון נפגע איאד בחלק התחתון של בטנו ונפל ארצה. מיד לאחר הירי הראשון המפקד צעק בשנית "חדל".

בשלב זה נכנסו שוטרים נוספים למתחם, והשוטר החשוד צעק לעברו של איאד בעברית "אל תזוז". במקביל, אחד השוטרים שאל את איאד בערבית "איפה האקדח", ואיאד שהיה פצוע מהירי הראשון התרומם והצביע לעבר האישה שהכיר ומלמל דבר מה. בתגובה לכך פנה השוטר לאישה ושאל אותה בערבית "איפה האקדח?", והיא השיבה לו 'איזה אקדח?'. בשלב זה, ביצע השוטר החשוד ירי נוסף לעברו.

אביו של איאד אלחלאק מחזיק תמונה שלו (צילום: באדיבות המשפחה)אביו של איאד אלחלאק מחזיק תמונה שלו (צילום: באדיבות המשפחה)

במח"ש הדגישו כי "ההחלטה לשקול להעמיד לדין את השוטר היורה בחשד להמתה בקלות דעת התקבלה לאחר בחינת חומר הראיות, נסיבות ביצוע הירי וניתוח  מעמיק של ההיבטים המשפטיים של האירוע. בין היתר נבחנו מכלול נסיבות האירוע, לרבות העובדה שהמנוח לא היווה כל סכנה לשוטרים ולאזרחים שהיו במקום, שהשוטר ביצע ירי שלא בהתאם לפקודות המשטרתיות, המוכרות לו היטב, ולא נקט בחלופות מידתיות יותר שעמדו לרשותו. מנגד, נלקחה בחשבון גם העובדה שהשוטר ביצע את הירי לאחר שהתעורר חשד כי מדובר במחבל, כאמור, ואת העובדה כי הירי בוצע תוך כדי פעילות מבצעית בגזרה מורכבת".