שר האוצר לשעבר משה כחלון נחקר אתמול ברשות לניירות ערך, כחלק מחקירת פרשת חברת האשראי יונט. כתב 'דה מרקר', אסא ששון, שוחח היום (שלישי) עם ענת דוידוב ב-103FM והתייחס לפרשה: "יוניט קרדיט היא חברת אשראי חוץ בנקאי, חברה יחסית קטנה ושנהייתה ציבורית לפני שנתיים בערך. התברר שחסרים בחברה כחמישים מיליון ש"ח, ויו"ר החברה הוא שר האוצר לשעבר משה כחלון. איך שהתחיל כל הבלאגן הוא הפעיל כיסא מפלט וברח".

"הציבור נמצא כחלק מהמנייה של חברה ציבורית, הכספים עצמם הם כספים שהחברה לוותה ממקורות שונים, בעיקר בנקטים וקצת אנשים פרטיים, ואת הכספים האלה היא הלוותה. הציבור נפגע באותם כספים שהיו חשופים ובעיקר במי שהשקיע בחברה. היא הלוותה בערך משהו בסביבות המאה מיליון ש"ח, כאשר חמישים מיליון ש"ח הוא מה שנקרא חוב בסיכון גבוה מאוד מאוד מאוד. כנראה שהכסף לא יחזור ללווים", הוסיף. 

בהמשך, התייחס לחלקו לכאורה של כחלון בפרשה ואמר: "אחד הבעלים של החברה הוא שלמה איזייק, הוא מוכר לאוהדי הספורט, הוא הספונסר הראשי של הפועל חולון בכדורסל. הוא איש ביטוח ותיק, ידוע ומוכר, הוא גם היה נמאוד מקורב למרכז הליכוד, שם הוא הכיר את כחלון. כשכחלון סיים את התפקיד הוא הציע לו לבוא להיות היו"ר בחברה תמורת שכר צנוע של 8.3 מיליון ש"ח, עם אופציות, בונוסים, עם הכול".

בעקבות הביקורת ציבורית על השכר, השכר ירד ל-3.6 מיליון ש"ח, וכך כחלון הגיע לחברה. זה מה שכחלון קיבל, הוא נכנס לחברה והתחיל להיות יו"ר פעיל. לא רק יו"ר שאוכל בורקסים, אלא מעין מנכ"ל על, לבדוק ניגודי עניינים בחברה, שכל מערכות הבקרה תקינות. אנחנו מדברים על חברת אשראי, מה שמחזיק אותה הוא בקרות ופיקוח, ולראות שהכסף שהלוות יחזור, ואם לא חוזר אז מה עושים. הוא לא חשוד בגניבת הכספים כמו שלושת בעלי השליטה, הוא נחקר על נושא הדיווחים וגילוי המשקיעים, אם הם כן ידעו או לא ידעו", הוסיף.

לדבריו, "חשוב לציין עוד דבר, רואה החשבון של החברה שהוא למעשה שומר הסף של החברה לפני כמה ימים משך את כל הדו"חות הכספיים שהוא חתם עליהם בעבר בחברה. מעולם לא קרה כזה אירוע בשוק ההון הישראלי. זה רק מראה כמה הבור הזה כל כך עמוק ושכרגע אנחנו מגלים רק חלק קטן".

ששון ציין כי כחלון נחקר אתמול והיום. "סביר להניח שהוא כנראה גם יוזמן פה ושם להשלמות. לא הוטלו עליו כרגע מגבלות. הוא משתף פעולה, הוא גם הוציא הודעה מטעם עו"ד שהוא שמח על החקירה, שהוא יחשוף בה את כל האמת. מדובר פה בסיפור מאוד סבוך שיקח עוד קצת זמן עד שנראה את כל התמונה", סיכם.

סייעה בהכנת הכתבה: שני רומנו 103fm