רס"ן ג'מאל עבאס, מ"פ בגדוד 101 בחטיבת הצנחנים, נפל בקרב ברצועת עזה. בשיחה מצמררת, הצליחו אביו, אל"מ במיל' ענאן עבאס, ואחיו סרן במיל' גדעון, המשרתים בפיקוד צפון, לשוחח איתו באמצעות רשת הקשר בפעם האחרונה לפני נפילתו. סמ"ר שחר פרידמן ז"ל, לוחם בגדוד 101 של חטיבת הצנחנים מירושלים והקשר של ג'מאל ז"ל, נפל לצדו בקרבות בגיל 21. ענאן, אביו של ג'מאל, שוחח היום (שני) עם בן כספית ואבי ישככרוף ב-103FM והתייחס לקשר המיוחד בין שחר לבנו, ולשיחה האחרונה שערך עמו. בהמשך הצטרף לשיחה דורון, אביו של שחר.

מתחת לאף? ישראל זיו מסביר: כך החטופים הוחזקו בצפון הרצועה
מטורף: החטוף ששוחרר הצליח לברוח מהשבי - ונתפס שוב

"הצלחנו באמצעות אנשים טובים ליצור קשר עם ג'מאל באמצעות מכשיר הקשר", סיפר. "פגשנו את משפחתו של שחר, זה היה מפגש מאוד מרגש שהראה על הקשר ההדוק והחם שהיה בין ג'מאל לשחר. כולם בסוף באותו מקום. שחר היה אצלנו בבית לפני חודשיים או שלושה, ג'מאל הזמין את הגדוד לעל האש, הם לא נפרדו. יש המון משמעות לביחד הזה, הם נלחמו בשביל מטרה אחת - בשביל קיום המדינה, הם נלחמו על האדמות של המדינה, הם נלחמו בשביל להחזיר את הכבוד של המדינה הזאת". 

"כולם חייבים לתקן את העוול שנגרם לדעה הדרוזית, אנחנו לא שונים מאף אחד במדינה הזאת", אמר בכאב. "שחר תמיד רצה להיכנס עם הבן שלי ולהיות צמוד אליו. ג'מאל היה מנהיג מילדותו, הוא אהב את הצבא, את העם, את המדינה, על זה הוא חונך. הוא הבין שהוא הולך להקריב את עצמו, הוא אמר שאין לו בעיה למות במלחמה הזאת בשביל לשמור על המדינה. זה המקום שלנו ואין לנו ארץ אחרת". 

פעילות הצנחנים בעזה, דובר צה"ל (צילום :דובר צה"ל)

לשיחה הצטרף דורון, אביו של שחר, והגיב לדברים. "אני רוצה לתאר שני אריות", פתח, "שחר וג'מאל, בחייהם ובמותם לא נפרדו. הם היו חברים בלב ובנפש. שעות על גבי שעות של שיחות. ג'מאל ושחר נלחמו יחד מאותה שבת ארורה וחיסלו הרבה מחבלים. באיזשהו שלב הם נכנסו לבית של מישהו בקיבוץ מפלסים, רועי רשף, והוא סיפר לנו שאחרי שהיו חוזרים הם היו שולחים את השומרים לישון ויושבים איתו שעות על גבי שעות ומדברים. שחר העריץ את ג'מאל, הוא הלך אחריו באש ובמים. לא היה להם אפילו הרהור אם כדאי או לא, הם הסתערו". 

"שחר השאיר לנו צוואה מעזה", הוסיף. "שלחו לנו תגובות מאוסטרליה לעניין של שחר וג'מאל, אמרנו שניקח את זה כמשימת חיינו. את זה ואת הסיפור של הדרוזים, שחייבים לעשות עם זה משהו. הם נפלו אחד על השני, הדם שלהם התערבב. לא יכול להיות מצב שהילדים שלנו נהרגו אחד על השני, ושהמדינה לא תעשה עם זה שום דבר. באותו מוצאי שבת, עשינו פינת זיכרון לשחר, ולקחנו את התמונה של ג'מאל והגדלנו ושמנו אותה ליד התמונה של שחר. מישהי כתבה 'בחייהם ובמותם לא נפרדו', ואתמול כשבאה אלינו משפחת עבאס, הם הוציאו תמונה ענקית של השניים עם אותו משפט בדיוק. זה מצמרר. אנחנו עכשיו נמצאים בתקופה אולי הכי קשה שהייתה לעם ישראל, מה ששחר השאיר, הצוואה שלו, שקוראת פשוט לאחדות בעם, זה משהו שחייב לבוא מלמטה. לא נתנו את חיי הילדים שלנו לשווא. נילחם על זה. אנחנו משפחה".