סמל יקיר ידידה שינקולובסקי (21) וסרן איתן פיש (23), שני תלמידים בישיבת ההסדר ירוחם, נהרגו אתמול בלילה (ראשון) בקרבות בעזה.

סרן איתן פיש ז"ל, היה לוחם במסלול הסדר ותלמיד שיעור ו' מהיישוב פדואל. שירת כקצין שריון לוחם בגדוד 53, שבעוצבת 'ברק' גדוד 188. הותיר אחריו זוג הורים דוד וחיה ושבעה אחים. סמל יקיר ידידיה שנקולבסקי ז"ל למד בשיעור ד' בישיבת ההסדר ירוחם, תושב קיבוץ מגדל עוז. שירת כלוחם שריון בגדוד 53 שבעוצבת 'ברק' (188), והיה חברו לשיעור ד' של לוחם גבעתי סמ"ר איתן דב רוזנצוויג שנפל לפני כשבועיים בעזה. הותיר אחריו זוג הורים, אריאל וטובה, וחמישה אחים.

מלבד פיש, שנקולבסקי ורוזנצוויג איבדה הישיבה שני תלמידים נוספים: בוגר הישיבה רס"ל ינון פליישמן, שנהרג בהתהפכות טנק בצפון, ולוחם שריון רב"ט אריאל אליהו, שנהרג במתקפת חמאס ב-7 באוקטובר. חמישה מתלמידי ובוגרי ישיבת ההסדר בירוחם נפלו במלחמה.

יקיר ידידיה שינקולבסקי ז''ל (צילום: באדיבות המשפחה)
יקיר ידידיה שינקולבסקי ז''ל (צילום: באדיבות המשפחה)

הלווייתו של יקיר ידידה תתקיים היום בשעה 14:00 בכפר עציון. פרטים על מועד הלוויתו של איתן פיש יתפרסמו בהמשך.

מבית איגוד ישיבות ההסדר נמסר: "אנו מבכים מרה את נפילתם של תלמידי ישיבת ההסדר ירוחם, קצין שיריון סרן איתן פיש ולוחם שריון ולוחם שריון סמל יקיר שנקלובסקי הי"ד שנפלו במלחמת מצווה. בשם ראשי ישיבות ההסדר וכלל הרבנים והתלמידים, אנו מחבקים את המשפחות בשעתן הקשה ומתפללים לנצחון מוחץ של חיילינו הגיבורים על אויבינו השפלים והאכזריים. תהא נשמתם צרורה בצרור החיים".

יחיאל פיש, אחיו של איתן פיש, ספד לו בפייסבוק: "מי הרשה לך ללכת, מי? איתן, אח שלי לנצח, אני עוד אדאג שלא יהיה אחד שלא יכיר אותך, את האישיות המדהימה שהיית. יקיר, תובל ואיתן. שלושה מהטנק של איתן. צריכים תפילות על הנהג, פצוע קשה. עידו בן אֵילת. להחלמה מהירה". אחותו של איתן, הדס, כתבה באינסטגרם: "איתני שלי, האח הגדול שלי, מתגעגעת לנצח".

סרן איתן פיש (צילום: דובר צה''ל)
סרן איתן פיש (צילום: דובר צה''ל)

ראש ישיבת ההסדר הרב חיים וולפסון, מספר בכאב: "איתן ז"ל היה מנהיג, אדם עם חוט שדרה, עם אמת פנימית וקריאה עמוקה לדברים שיקרו פה ועם הזדהות. הזדהות עם התורה שהוא היה חדור בתחושה מאוד עמוקה של מחויבות, רצון שדברים יקרו וכל הדרך שעשה בישיבה, הייתה מלווה בדבר הזה ומצד שני הזדהות עמוקה עם עם ישראל, עם הרצון שלו לתרום ולהיות שייך כמה שיותר למעגלים רחבים שהם מחוץ לבית המדרש. בכל הדרך שלו בצבא, הוא ביטא מאוד חזק את המחויבות ואת הרצון שהדברים שהוא עושה יעברו דרכו, אם זה בהקשר הצבאי ואם זה בתורני, הרצון לשלב את הדברים ולהיות מחויב לשניהם תוך כדאי. איתן, היה בנאדם עדין מאוד, אם כל זה שהיה מצד אחד זקוף קומה שתמיד הקרין ביטחון, היה מבחינה פנימית מאוד עדין ורך, שילוב מיוחד של עדינות ועם יכולת הובלה".

הקשר של ישיבת ירוחם עם משפחת פיש הוא ארוך שנים. לפני 12 שנים למד בישיבה אחיו הגדול (שיעור ו') והיום לומד האח הצעיר (בשיעור א). "זו משפחה מאוד מחוברת ואיתן מאוד אהב את המשפחה והם היו חלק מרכזי בחיים שלו וזה נתן לו כוח". 

על יקיר ידידיה אומר ראש ישיבת ההסדר הרב וולפסון: "יקיר התגייס בנפרד מהחבר'ה מהשיעור שלו בישיבה עקב בעיה בריאותית, אך מהרגע הראשון הוא היה מצטיין פלוגתי, איש ארץ ישראל במובן העמוק של המילה. קיבוצניק, איש עמל, אוהב את האדמה, את העבודה ועליו אפשר להגיד 'גדול הנהנה מיגיע כפיו יותר מירא שמים'. הייתה לו הנאה מעבודת האדמה וזה נתן לו חיים. גם בבית מדרש הוא היה אדום שעובד, מאוד אהב את הקשר לתורה, ומאוד אהב את החיבור בין עמל הכפיים והעולם הרוחני. הוא היה איש עובד גם בתוך בית המדרש. בהתקדמות שלו, בנחישות, בחריצות ותמיד היה עם חיוך על השפתיים ומאוד אהוב על האנשים שסביבו". 

עוד מוסיף הרב: "יש לנו חבורה שנלחמת עכשיו בעזה ואנחנו מצד אחד מאוד כואבים ומצד שני מאוד שמחים על העובדה שאנחנו זוכים כישיבה להיות שותפים בצורה משמעותית לרגעים של עם ישראל. מבכים בכאב עצום את הקורבנות שאנחנו נותנים כעם ישראל, אך מקווים שהשותפות שלנו עם  ישראל , תהיה באופן כזה, שעם ישראל ישלים את המלאכה".