שר הביטחון יואב גלנט קיים היום (רביעי) הערכת מצב יחד עם מפקד אוגדת עזה, תת אלוף אבי רוזנפלד וקציני המטה באוגדה. במהלך הערכת המצב הוצגה לשר פעילות כוחות האוגדה, היערכותם להמשך הלחימה וכן ממצאים ראשוניים מאירוע קריסת המבנים בו נהרגו 21 לוחמי מילואים, בפעילות להשמדת מבנים מהם יצאו מחבלי החמאס לפשיטה על קיבוץ כיסופים ב-7.10.

מהכניסה ועד הפיצוץ הגדול: לוחמי צה"ל השמידו מנהרת טרור נוספת | צפו בתיעוד הדרמטי
בחירות בעזה? ההצעה יוצאת הדופן של חמאס, והדיווחים על הפסקת אש

בהמשך, שוחח השר עם חיילי מילואים מגדוד 969 של החטיבה הצפונית ומיחידת השריון החדשה ״עוף החול״, שציינו בפני השר כי הם נכונים להמשיך בשירות מילואים ככל שיידרש עד להשגת המטרות.

״אני לא צריך להגיד לאף אחד מכם מה זה אומר לאבד חבר בשדה הקרב, וקבוצה כזאת - אנשים איכותיים, מכל קצוות הארץ שנופלים בקרב״. אמר שר הביטחון גלנט ללוחמים. 

״הקרב הזה הוא קרב של נחישות לאומית, זה לא רק מי מנצח באותה נקודה, אלא הרצון המשותף, זה נחישות לאומית. אנחנו נבחנים פה גם ביכולת הצבאית, בעוצמה הביטחונית אבל לא פחות מזה - בעוצמה המוסרית של מדינת ישראל. כשאני אומר עוצמה מוסרית, אני מתכוון להגיד, איזה זכות יש לך לעצור כשיש 136 חטופים בעזה, ואתה יודע שכאשר אתה ממשיך את הפעולה, אתה מגיע למצב שהלחץ על החמאס יביא אותו בקצה לעשות משהו, כמו שכבר קרה, ואנחנו רואים את הסימנים האלה הולכים ונמשכים, הולכים ומתגלים״. 

שר הביטחון גלנט עם הלוחמים בסמוך לגבול עזה (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
שר הביטחון גלנט עם הלוחמים בסמוך לגבול עזה (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

שר הביטחון גלנט עם הלוחמים בסמוך לגבול עזה (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
שר הביטחון גלנט עם הלוחמים בסמוך לגבול עזה (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

״אני שומע גם עכשיו התחלה של כל מיני הודעות בשם כל מיני גורמים של חמאס שמתחילים לדבר על עסקאות שו״ן, כתוצאה מהמגעים שלהם במצרים וקטר וכן הלאה, עכשיו קרה פה דבר מעניין, האנשים הכי קיצוניים במשא ומתן של החמאס זה אלה שנמצאים הכי רחוק מרצועת עזה - אלה שטסים במטוסי פאר, יושבים במלונות פאר, נעים מקצה לקצה. אלה שסובלים בעזה וכל הזמן מתחת לשרשראות של הטנקים שלכם הם לא כאלה גיבורים. אני שומע מה הם אומרים, רוב רובם רוצים לעצור״.

״כל אלה שפוגשים חיילים של צה״ל מבינים שמה שקרה בבית חנון, בשאטי, בבית לאהיה, בג׳באלייה ובשג׳אעייה יקרה גם ברפיח, ואין מה שיעצור, זה לא שהם יעצרו אותנו בדרך", המשיך. "אין חיזבאללה ואין איראנים, הם לא יפרידו בינינו לבין ארה״ב, והם גם לא יפרקו את הציבוריות הישראלית ויפצלו את העם המאוחד סביב הרצון לנצח במלחמה. מה שנשאר - האם צה״ל יחליט לבצע או לא יחליט לבצע. כשהוא יחליט, גורלם יהיה כגורל האחרים״. 

״חמאס נמצא במצוקה גדולה, אין לו מספיק תחמושת, אנשים, אין עתודות, הוא לא יכול לתחקר, לטפל בפצועים שלו, לשלוט - כל הדברים האלה בבעיה גדולה. הוא בנוי רק על דבר אחד - שהוא יפגע בכמה שיותר חיילים וישבור את הנחישות של הציבור. אתם צריכים גם להגדיל את הפגיעות בו, גם להקטין את הנפגעים שלנו וגם להסביר שאנחנו נמשיך כמה שצריך. בקצה אנחנו נבצע את המשימה הזאת. נפרק את החמאס ונחזיר את החטופים״.