הבוקר (שני) קמו אזרחי  מדינת ישראל לבשורות מרגשות - לואיס הר ופרננדו סימון מרמן, שנחטפו לרצועת עזה ב-7 באוקטובר, חולצו על ידי כוחות הימ"מ בשילוב יחידות מיוחדות נוספות במבצע צבאי הירואי. הפרשן הצבאי של 'ידיעות אחרונות' יוסי יהושוע שוחח עם פרופ' אריה אלדד ובן כספית ב־103fm על המבצע ברפיח אשר עדכן בפרטים נוספים על האירוע המסובך.

הכוח חצה 3 גדודי חמאס, החטופים ירדו בסנפלינג: פרטים חדשים על חילוץ החטופים ברפיח

בפתח השיחה יהושוע שיבח את הכוחות: "אחד המרשימים ביותר שבתחום שחרור בני הערובה, עבודה מרשימה מאוד עם הכנות". הוא הוסיף: "ראש השב"כ גם היה זה שדחף שהימ"מ יבצע את זה כי הימ"מ צבר ניסיון רב בשנים האחרונות וגם הפכו ליחידה המבצעית הרשמית. אגב, גם כל היחידה המקבילה נמצאת בתת קרקעי. אז אמרו שאלה יעבדו בעל קרקע".

הוא המשיך: "זה אתגר משמעותי, זה מתחבר לדברים של איזנקוט, הוא דיבר על הקושי ובצדק שבשחרור בני הערובה בתת קרקע. כאן הייתה הזדמנות מבצעית, מודיעין מצוין, בעל קרקע, שזה הרבה יותר קל באופן יחסי פחות מורכב מאשר בתת קרקע. וגם, מלבד המודיעין היה פה קצת מזל, היו פה גם כמה טעויות שעשו השובים, אותם מחבלי חמאס שהחזיקו באותם בני הערובה, ופעילות יוצאת דופן ומהירה עם מודלים שנעשו פה בארץ. היו תזוזות בתמונת המודיעין של החטופים בתקופה האחרונה, ולאו דווקא לטובה".

"ניצלו פה המון דברים שנעשו, עבודה יפה מאוד עם חיל האוויר", המשיך ושיבח. "פעם ראשונה שמפקד חיל האוויר נמצא בחמ"ל של השב"כ, תמיד הוא היה בבור בקריה. היה פה ניסיון של חמאס לדלוק אחרי אותם חוטפים וחיל האוויר תקף את כלי הרכב מהאוויר. מעגלים רבים פעלו, באמת פעולה יוצאת מן הכלל".

צילום אוויר ממבצע החילוץ ברפיח של החטופים פרננדו סימון מרמן ולואיס הר

הוא הוסיף: "בניגוד לסיפור של אורי מגידיש, צה"ל רצה להוציא יותר ויותר חומרים ולספר את סיפור ההצלחה, מה שהוא לא עשה בסיפור הקודם. זה חשוב וטוב להעלות את המורל הלאומי. נקווה שיהיו עוד דברים כאלה. מבצע שכמעט כל כולו שב"כי. חמאס היה בהלם במשך שעות ארוכות, ואני חושב שצריך לנצל את המומנטום הזה בלח. על חמאס בהקשר של עסקה, ולקדם אותה, ואם צריך גם להפעיל עוד מנוף בכך שאנחנו נבהיר שנפעל ברפיח".

סייעה בהכנת הכתבה: שני רומנו 103fm