הפרקליט הצבאי הראשי (פצ"ר) תא"ל שרון אפק החליט היום (חמישי) להמליץ על הגשת כתב אישום חמור בגין אונס ומעשים מגונים נגד תת אלוף אופק בוכריס. בבית הדין הצבאי המיוחד הוגש היום את כתב אישום נגד תא"ל בוכריס, שמייחס לו כתב עבירות של אינוס, מעשה סדום, מעשה מגונה, והתנהגות שאינה הולמת. מהפרקליטות נמסר כי "כתב האישום הוגש לאחר הליך שימוע ממושך ומעמיק שנערך עם באי כוחו של הקצין", וכי "מדובר בקצין ולוחם עתיר זכויות, לכן ההחלטה התקבלה בלב כבד"."במסגרת חקירה יסודית, עלו ראיות לכאורה לכך שהקצין ביצע מספר עבירות מין חמורות כלפי חיילת זוטרה בשירות חובה, וכלפי קצינה, בעת שהשתיים שירתו תחת פיקודו כמפקד חטיבת 'גולני'. על כן, החליטה הפרקליט על הגשת כתב האישום", הסבירו בפרקליטות. תא"ל אופק בוכריס וסנגוריו מטעם הסנגוריה הצבאית מסרו בעקבות ההודעה: "אנו מצרים על החלטתו של הפרקליט הצבאי הראשי וסבורים כי מדובר בהחלטה שגויה מיסודה". עוד מסרו עורכי הדין כי "בתהליך השימוע הצגנו בפני הפצ"ר בעיות קשות שעולות לאורכו ולרוחבו של התיק. אנו בטוחים כי נצליח להיאבק ולהוכיח את חפותו של תא"ל בוכריס בבית הדין וכי ייעשה משפט צדק".

תא"ל אופק בוכריס. צילום ארכיון: אלי דסה

נגע בישבנה של החיילת למטרת סיפוק מיני

הפרשה הותרה לפרסום בתחילת חודש מרץ השנה, כשהקצין הבכיר ששימש כמפקד חטיבת גולני. על פי כתב האישום, בו מיוחסים לבוכריס 17 אישומים קשים ביותר של עבירות אינוס ומעשים מגונים, במהלך חודש אפריל, בוכריס, בהיותו מפקד החטיבה, ביצע מעשה מגונה בחיילת ששירתה תחתיו בלשכתו. בין היתר, מיוחס לו נגיעה בישבנה, במותניה, בירכיה, באגנה וברגליה, תוך כדי שהוא מלטף אותה בניגוד לרצונה. זאת כשהיא אינה מגיבה למעשיו, ואיננה נוטלת חלק פעיל בעוד שבוכריס מבצע את המעשים לשם סיפוק מיני". 
 
בעבירת אישום נוספת מתואר מה שביצע בוכריס בקצינת מטה ששירתה תחתיו, עת שהשניים קיימו פגישת עבודה בשעת ערב מאוחרת. באחד מהמשרדים בבסיס הצמוד, בוכריס הצמיד את הקצינה לדלת הכניסה והחל לנשקה על שפתיה, תוך שהוא אומר לה שהוא אוהב את הריח שלה ושהוא מאוד אוהב אותה. בתגובה אמרה לו הקצינה: "לא, לא, אסור". בוכריס המשיך במעשיו ופתח את כפתורי חולצתה ונגע בחזרה שלה תוך שהיא מנסה להתחמק ממגע איתו, רק אז הוא הפסיק ממעשיו. 

 

קיבל צל"ש מהרמטכ"ל והפך חשוד באונס

 

תא"ל אופק בוכריס (48) שימש בשנתיים האחרונות מפקד המכללה הבין-זרועית לפיקוד ולמטה, לשם הגיע היישר מגבול הצפון לאחר שהקים ופיקד על אוגדת הבשן בפיקוד הצפון. בוכריס קיבל את הכומתה החומה בשנת 1987, אז התגייס לחטיבת גולני ושם עבר מסלול הכשרה כלוחם, קורס מ"כים חי"ר וקורס קציני חי"ר. בתחילת חודש מרץ היה אמור הקצין להיכנס לתפקידו כראש חטיבת המבצעים של צה"ל, רק אתמול בלילה קיבלו קציני חטיבת המבצעים הודעה שהחילופים לא יתבצעו.

כתב אישום חמור. אופק בוכריס. צילום: ראובן קסטרו
 
בוכריס המשיך להתקדם בחטיבת גולני ומונה למפקד הפלחה"ן, ולאחר כך מונה לסגן מפקד גדוד. לאחר לימודי תואר ראשון במדע המדינה ולימודי המזרח התיכון באוניברסיטה העברית, מונה לקצין האג"ם של החטיבה, מפקד גדוד 51 בגולני שם הוא גם נפצע במהלך לחימה במבצע חומת מגן אז נשלח הגדוד לג'נין. במאי 2002 פיקד בוכריס על מבצע לאיתור מעבדות נפץ ולכידת מבוקשים בשכם. במהלך הפריצה לבית, נהרג מפקד פלוגה בגדוד, ובוכריס נפצע באורח קשה מאד, לאחר שנפגע מארבעה קליעים, אחד בכל ירך, אחד בבטן ואחד בכף יד שמאל. על הקרב הזה בו נפצע קשה והשתקם הוא העניק לו הרמטכ"ל דאז שאול מופז צל"ש‏. 
 
לאחר תקופת שיקום חזר לשירות קרבי ומונה בספטמבר 2003 למפקד יחידת אגוז. מאז קודם אופק בציר הפיקוד ועבר דרך התפקיד עליו חלם מפקד חטיבת גולני. בספטמבר 2012 נקרא כאמור על ידי גנץ לתפקיד הגדול בקריירה שלו, כשהועלה לדרגת תת-אלוף ומונה למפקד אוגדת הבשן בפיקוד הצפון. בדצמבר האחרון החליטו הרמטכ"ל ושר הביטחון לקדם את תא"ל אופק בוכריס לראש חטיבת המבצעים באמ"ץ, אך לאחר שהפרשה נחשפה ועם הגשת כתב האישום, בוכריס ייאלץ להילחם על חפותו.