התפתחות דרמטית בעניין מינויו של אייל קרים לתפקיד הרב הצבאי הראשי. בג"ץ, שדן היום (שני) בעתירה של מפלגת מרצ, שמבקשת לבטל את כניסתו לתפקיד בעקבות התבטאויותיו כלפי נשים והומואים בעבר. השופטים, בצו ביניים, החליטו כי יש בינתיים עילה ראשונית על מנת להקפיא את המינוי, ובסופו של דבר ביקשו לשמוע גם את העמדה של קרים בעניין. 
 
במהלך ההליך העלו השופטים תהיות רבות לגבי התבטאויותיו ודרך הטיפול של הצבא בעניין. ראש הרכב השופטים, השופטת מרים נאור, אמרה במהלך הדיון: "נגיד שהרב צבאי יכול לומר שאפשר לאנוס נשים במלחמה, גם אז הרמטכ"ל היה ממנה אותו? הבה נניח שמועמד כתב זאת עתה והוא לא מכחיש, הוא אומר 'זו דעתי'. השאלה היא לצורך העניין". לאחר מכן הפצירו השופטים כי קרים עצמו ישלח תצהיר לבית המשפט, על מנת שיוכלו לשמוע את עמדתו. 

אחת העותרות, ח"כ תמר זנדברג, כתבה בעמוד הפייסבוק שלה לאחר הפסיקה: "עוד ניצחון קטן בדרך. בג"ץ קיבל את העמדה שלנו -אדם שמטיף לאונס לא יכול להיות הרב הצבאי הראשי. יום לפני היום הבינלאומי למניעת אלימות כלפי נשים בג"ץ שלח מסר חשוב לנשים בישראל ולחברה הישראלית כולה". השופט סלים ג'ובראן הוסיף: "הדברים שנאמרו הם מזעזעים בלשון המעטה". 

ארגון "רבני צהר" הגיבו בזעם להחלטה ואמרו: "תפקידו של רב בישראל אמור להיבחן על פי יכולותיו כישוריו בתורה והתנהלותו עם חיילים. הרב הראשי לצה"ל לא נבחר על פי מקום מגוריו וזהות השקפותיו. טוב היה אם בג"ץ יחזור בו ויבטל את הפסילה".

ח"כ מוטי יוגב תקף בחריפות את בג"ץ והוסיף: "בג"ץ שבר את הכלים בהתערבותו הגסה במינויים בצה"ל. כניעת בג"ץ לעמדות השמאל הקיצוני, זה אקטביזם שיפוטי גס ובוטה ופגיעה קשה בדמוקרטיה הישראלית, במדינת ישראל, בצה"ל ובמפקדיו".
 
"זו מלחמה של הרשות השופטת ברשויות הנבחרות: המבצעת והמחוקקת. סומך על צה"ל ומפקדיו ועל שר הביטחון שידעו להגן על קיומנו הביטחוני. משימתנו, לבלום את ההתערבות הבוטה של בג"צ ולהשיב את הדמוקרטיה ואת ערכי עם ישראל למדינת ישראל."
תוקף בחריפות. ח"כ מוטי יוגבתוקף בחריפות. ח"כ מוטי יוגב


"הוא האדם הכי נכון לתפקיד"

בצה"ל, לפי שעה, לא מתייחסים להחלטת בג"ץ שקיבל את עתירת מרצ ובשלב זה מעכב את כניסתו של הרב אל"ם אייל קרים לתפקיד הרבצ"ר ביום רביעי הקרוב, עת אמור להתקיים טקס חילופים עם הרב הצבאי הראשי תא"ל רפי פרץ. 

רק בסוף השבוע האחרון אמר גורם בכיר באכ"א כי צה"ל עומד מאחורי המינוי באופן מוחלט: "שוחחנו עם הרב לא פעם ולא פעמיים, והתעקשנו לקבל את ההסברים על האמירות שלו והפרסומים שלו ובסוף השתכנענו שאין בהם דופי למעט פרשנות לא נכונה", אמר הגורם הצבאי. "לסיכום אני אומר שהרב קרים הוא הרבצ"ר הטוב ביותר שנבחר לתפקיד". בצה"ל יבחנו ביממה הקרובה את ההשלכות של החלטת שופטי בית המשפט העליון ויקיימו דיון בנושא בימים הקרובים.

כזכור סערת הרב קרים החלה עם ההודעה על מינויו לרב צבאי ראשי בחודש יולי. הרב שצפוי גם לעלות השבוע לדרגת תת אלוף היה בעברו נוהג לענות על שאלות רב ברשת, חיפוש בגוגל העלה גם את השאלות ובעיקר את התשובות מעוררות המחלוקת. 

בשאלת הרב שנשאל על ידי אחת הגולשות נכתב בין היתר "במלחמות שונות בין העמים... נלחמו עמים שונים ביניהם, ואף אחד לא היה טוב ליהודים במיוחד או רע ליהודים... אבל אם היו כובשים כפר והיו שם יהודים והיו אונסים בנות יהודיות, הדבר נחשב, בצדק, לאסון ולטרגדיה לבחורה ולמשפחה. אם כן, אונס במלחמה נחשב דבר מזעזע. 

איך, אם כן נאמר לי ע"י רב, שאישה יפת תואר מותר, לפי חלק מן הפוסקים, גם לפני כל התהליך המתואר בתורה? זאת אומרת, ייכנע ליצרו וישכב עמה, ורק אחר כך ייקח אותה לביתו וכו´?" נשאל הרב. "דבר זה נראה לי סותר" הקשתה השואלת. "הרי אם אונס אזרחים במלחמה נחשב למשהו אסור ומזעזע, מדוע, לכאורה, ליהודי מותר? והאם מותר במינו לחייל צה"ל, לדוגמה, לאנוס בחורות בזמן לוחמה, או שדבר זה אסור?"

הרב קרים השיב לשאלתה כי "אחד הערכים החשובים והמכריעים במלחמה הוא שמירה על כושר הלחימה של הצבא. בשל כך, הירא ורך הלבב חוזר מעורכי המלחמה, כדי שלא יימס את לבב אחיו, ורגשותיו וצרכיו של היחיד נדחים לקרן זווית לממן הצלחת האומה במלחמה. כשם שבמלחמה "נפרצים" גדרי ההסתכנות למען אחרים, כך גם "נפרצים" במלחמה גדרי הצניעות והכשרות. 

בצה"ל יצאו בזמנו להגנת המנוי שנכון לרגע זה טרם ברור איך יתמודדו על החלטת בג"ץ החדשה. אז נמסר מדובר צה"ל: "אל"ם קרים מבקש להבהיר כי דבריו נאמרו בתשובה לשאלה פרשנית בלבד, אך בשום פנים ואופן לא לשאלה הלכתית מעשית. 

הרב קרים מעולם לא כתב, אמר או אפילו חשב שחייל צה"ל רשאי לפגוע פגיעה מינית באישה במהלך מלחמה- המפרש את דבריו באופן אחר טועה ומטעה. על גישתו המוסרית של הרב קרים יעידו שנות פעילותו הצבאית בתפקידי פיקוד, לחימה ורבנות בהם הפגין נאמנות מוחלטת לערכי צה״ל ולרוח צה״ל וזאת בפרט לכבוד האדם באשר הוא אדם". כאמור הרמטכ"ל רא"ל גדי איזנקוט אישר את מינויו אולם שר הביטחון אביגדור ליברמן יצטרך להחליט האם לאשר את המינוי". 

הרב אייל משה קרים (נולד ב-1957), משמש כראש מחלקת הרבנות ברבנות הצבאית הראשית ובעברו היה מפקד סיירת צנחנים.

בין היתר שימש אל"ם קרים בתפקיד קמב"ץ חטיבת הצנחנים במלחמת לבנון הראשונה. לאחר המלחמה שימש בתפקיד פיקודי בסיירת מטכ"ל. קרים הוסמך לרבנות ושימש כראש המכינה הקדם צבאית בישיבת עטרת כהנים.