צה"ל הודיע היום (ראשון) לתושבי הכפר הבדואי הלא חוקי חאן אל אחמר כי עליהם להרוס את כלל בתיהם עד לראשון באוקטובר, זאת בהתאם לפסיקת בג"ץ. בצבא הסבירו כי "הודעה זו נמסרה בהתאם להחלטת בג״ץ שקבע כי המתחם נבנה ללא האישורים הנדרשים ודחה עתירות שהוגשו נגד הכוונה לביצוע אכיפה במקום. נדגיש כי ההודעה נמסרה בהתאם להתחייבות המדינה לאפשר לתושבי חאן אל אחמר לבצע הריסה במקום באופן עצמאי".


לפני כשבועיים וחצי דחה בג"ץ את עתירת ועד תושבי הכפר שביהודה ושומרון נגד הריסת מבנים לא חוקיים בשטחו. הרכב שופטים בראשות המשנה לנשיאת בית המשפט העליון חנן מלצר, קבע אז כי "אין דרכו של בית משפט זה להתערב בסדרי העדיפויות של המדינה ולהורות לה לאכוף את הדין". בפסק הדין נקבע כי אין עוררין על כך שהבנייה בכפר חאן אל אחמר, הסמוך למעלה אדומים, בלתי חוקית".

כזכור, בפברואר 2017 חילק המנהל האזרחי כ-40 צווי הריסה לכל המבנים בחאן אל־אחמר, כחלק ממהלך של פינוי הכפר. במאי 2018 פסק בג"ץ שאין עילה להתערב בהחלטת שר הביטחון לממש את צווי ההריסה האמורים. על הפינוי המיועד נמתחה ביקורת מצד מדינות באירופה ומצד מחוקקים בארצות הברית. במקומו של הכפר מתוכננת לקום שכונה חדשה של כפר אדומים - "נופי בראשית" - ובה 322 יחידות דיור.

ניקולאי מלאדנוב, שליח האו"ם למזרח התיכון, ביקר את החלטת בג"ץ וטען כי מדובר בעבירה על הדין הבינלאומי. "האו"ם קרא בעבר לישראל לעצור את הריסת הכפר והניסיונות להעביר ממקומן אוכלוסיה בדואית בגדה המערבית". עוד הוא הוסיף כי "ההריסות הללו חותרות נגד פתרון שתי המדינות והן מנוגדות לחוק הבינלאומי".