מול השקט היחסי שנשמר בתקופה האחרונה ברצועת עזה, בצה"ל ובפיקוד הדרום ממשיכים להתאמן ולהכין את התוכניות המבצעיות גם לאפשרויות אחרות. השבוע התקיימה במרכז לאימונים ביבשה סמוך לצאלים השתלמות "קפיץ דרוך", שמטרתה להכין את המפקדים בחטיבות המתמרנות לעימות רחב היקף בעזה. כזכור, העימות האחרון ברצועה היה לפני שש שנים, ולכן רוב מפקדי הפלוגות היום בצבא אינם בעלי ניסיון מבצעי בלחימה.

ההשתלמות מתמקדת בלמידה על חמאס בנושא הפיקוד והשליטה, הרקטות והמנהרות החפורות בתוך הרצועה. בהתאם לכך מתרגלים המפקדים ולומדים על טכניקות לחימה בשטחים בנויים, מרבי קומות ועד לחימת המנהרות. בין השאר, השתלמות מהסוג הזה תפקידה גם לעשות יישור קו בין כלל המפקדים שבשעת פקודה  אמורים לקחת חלק במבצע מסוג זה, על פי התוכניות האופרטיביות.

ברמת המפקדים, ההשתלמות מסכמת פרק של אימונים שתכליתו להכין את היחידות ללחימה ברצועה. כאמור, בחודשים האחרונים רצועת עזה נמצאת באחת התקופות השקטות ביותר שלה, אך פוטנציאל ההסלמה עדיין קיים ובמערכת הביטחון סבורים שהוא בעיקר תלוי במצב הכלכלי.

תרגיל צה''ל בצאלים (צילום: דובר צה''ל)תרגיל צה''ל בצאלים (צילום: דובר צה''ל)

תרגיל צה''ל בצאלים (צילום: דובר צה''ל)תרגיל צה''ל בצאלים (צילום: דובר צה''ל)

בינתיים, צה"ל כמעט והשלים את בניית המכשול בגבול מתחת לאדמה. הקיר האדיר שחפור עשרות מטרים כבר הושלם, כך גם בכל הקשור לחיישנים והאמצעים הטכנולוגיים שהוטמנו באדמה על מנת לזהות חפירה מין הצד השני. מעל הקרקע השלימה מערכת הביטחון כבר בנייה של 81 אחוזים מהגדר הגבוהה, כך שעכשיו נותרו מעט מקטעים להשלים, אבל מרבית העבודה היא על שערים ופתחים בגדר, המשמשים לכניסה ויציאה של כוחות צה"ל.

במערכת הביטחון מבינים היטב כי גם חמאס מנצל את תקופת השקט לאימונים למלחמה הבאה, בניית מתחמי ההגנה וחפירת המנהרות בתוך הרצועה, ובמקביל ממשיך להתעצם בייצור אמל"ח מתקדם בתוך הרצועה והברחות שמגיעות גם מבחוץ, למרות המאמצים שעושה מערכת הביטחון בפעולות חשאיות לפגוע במשלוחי הנשק.

ההשתלמות התקיימה בהתאם לפקודה המבצעית ששמה "רוח דרום". לקראת העימות הבא בעזה, צה"ל מתכונן למבצע עצים. כל חטיבה בגזרתה אמורה בתמרון להשמיד את כוחות חמאס שנלחמים באותה גזרה. בצה"ל סבורים שאם הכוח המתמרן יצליח להשמיד אויב ואמצעי לחימה בכמויות גדולות, תוך פגיעה ביכולות הפיקוד והשליטה ומנהרות החמאס, ניתן יהיה להגיע להכרעה.

החטיבה המתמרנות שמורכבות מכוחות חי"ר, שריון, הנדסה ובסיוע קרוב של חיל האוויר ומרכיבי אש נוספים, תידרשנה להישגים וידעים ספציפיים בפגיעה באויב גזרתי. בצה"ל סבורים כי ההישג המצרפי של כלל החטיבות שנלחמות, במקביל לצד פעולות חיל האוויר ומרכזי האש באוגדה ובפיקוד, יאפשרו להגיע להישג והכרעה מהירה - זאת בניגוד לעימותים הקודמים ברצועת עזה.

תרגיל צה''ל בצאלים (צילום: דובר צה''ל)תרגיל צה''ל בצאלים (צילום: דובר צה''ל)

תרגיל צה''ל בצאלים (צילום: דובר צה''ל)תרגיל צה''ל בצאלים (צילום: דובר צה''ל)

בצה"ל מעריכים שמרבית כוחות האויב צפויים להימצא בתווך התת קרקעי, ולכן כאשר צה"ל יתקדם קרקעית, האויב עדיין יהיה בשטח ויחפש הזדמנות לפגוע בחיילי צה"ל, לבצע חטיפות ולהעלם חזרה אל תוך האדמה. בצה"ל לעומת זאת מכוונים למגע עם האויב, לאחר שיגרמו לו לצאת מהמנהרות בטכניקות שונות.

בצה"ל סבורים כי הדבר יאפשר פגיעה משמעותית ביכולות האויב. ברמה הפשוטה והבסיסית ביותר, בצה"ל מדברים על המבצע הבא בעזה במושגים של השמדה, כאשר היעד של היחידות הוא להרוג כמה שיותר מחבלים ולאתר ולהשמיד כמה שיותר אמל"ח. 

כחלק מההשתלמות לומדים המפקדים כיצד לבצע את אותן טכניקות לחימה, כמו למשל איך לפגוע ולאתר את המנהרות שבהם נעים כוחות החמאס מתחת לאדמה, איך להצליח לפוצץ ובכך לקטוע את המעברים התת קרקעיים של חמאס במנהרות מתחת לאדמה ובכך לא לאפשר הגעת כוחות תגבור לגזרה ועוד.

תרגיל צה''ל בצאלים (צילום: דובר צה''ל)תרגיל צה''ל בצאלים (צילום: דובר צה''ל)