סערה במערכת הפוליטית בעקבות דבריו של ראש השב"כ לשעבר נדב ארגמן שאמר מוקדם יותר היום (חמישי) בגלי צה"ל כי "אם החקיקה תעבור - אנו לא חייבים לעמוד בחוזה שחתמנו".

"עובר עבירה של המרדה": סערה בעקבות דברי ראש השב"כ לשעבר ארגמן

חבר הכנסת לשעבר, יאיר גולן, שוחח עם סיוון כהן ב-103FM והתייחס לדבריו של ארגמן: "המרד היחידי שאני רואה לנגד עיניי זה מרד של ממשלת ישראל בחוקי מדינת ישראל. יש פה ממשלה שמנסה חד משמעית באופן ברור ונמרץ להפוך את ישראל לדיקטטורה, ואין שום סיבה שאזרחי ישראל ישתפו עם זה פעולה. בנוסח השבועה של חיילים בצה"ל, אתה נשבע קודם כל למדינת ישראל, לחוקיה ולמוסדותיה הנבחרים. זה הסדר ולכן הנאמנות של כל אזרח ישראלי צריכה להיות קודם כל למדינה ולחוקיה. לא החוקים שהממשלה הזו עכשיו מחוקקת באופן מושחת, שהרבה פעמים נותנים מענה לצרכים אישיים של אדם כזה או אחר, אלא החוקים שחוקקו שהם חוקים של מדינה דמוקרטית".

עוד טען כי "יש הרבה מההגיון והשכל במה שאומר ארגמן, אבל מכיוון שראשי המערכות לא עשו את זה, ואני קראתי להם לעשות את זה לפני חודשים ארוכים, אז העם אומר את דברו. אנחנו רואים תופעה מרתקת, בה לאו דווקא מנהיגי הציבור הנבחרים הם אלו שמובילים את המחאה כנגד הפיכת ישראל לדיקטטורה אלא העם עושה את זה. זה מראה שהעם מתעורר ומבין מה ניצב בפניו, ולא מוכן לוותר על החירויות שלו. אנחנו לא מוכנים להיות עבדים בארצנו, נורא פשוט".

בנוסף, כאשר ציינה כהן את קריאתו של גנץ על מנת להרגיע את הרוחות במדינה, הכריז גולן כי "לצערי זו הצהרה שבעיניי בעיקר מגוחכת. לא נראה לי שמר גנץ מבין את גודל השעה. אין לו שותפים לקריאה הזו, אין באמת גורם שאפשר לעשות מו"מ. הוא היה שותף למו"מ בבית הנשיא, לא יצא ממנו כלום. אין פה אנשים שניגשים בתום לב".

"מה האלטרנטיבה?", התעניינה המגישה, וגולן השיב בנחרצות: "רק מאבק. מדינת ישראל לא תחולק. חייבים להפיל את השלטון בהתנגדות נחרצת ומתמשכת, אי שיתוף פעולה אזרחי, בכלים שמקנה לנו החוק במסגרת מדינה דמוקרטית, עד שהוא ייאלץ ללכת לבחירות. אנחנו צריכים לחזור לבייסיק, לדברים הכי בסיסיים. יושר זה דבר טוב, אמת זה דבר טוב, חופש זה דבר טוב. כל מי שפוגע עושה דבר מגונה וצריך להילחם בו, לא לחפש כל מיני תרגילים פוליטיים כאלה ואחרים. ישראל היום נמצאת ברגע של הכרעה".

הוסיפה לשאול כהן האם גנץ לבד בדעתו, וגולן הדגיש: "אין לו פרטנר בצד השני, הקריאה הזו לעשות עסקים עם נתניהו אחרי שהוא חטף נראית לי קצת מגוחכת. אתה רוצה לתת אמון באדם שכבר רימה אותך? כמה בן אדם יכול להיות תמים וללכת בנתיב שהוא הרסני למדינת ישראל? לפעמים לאו דווקא הדרך של הפשרה היא נכונה".

בני גנץ תוקף את בנימין נתניהו ברקע סערת הוועדה למינוי שופטים. צילום: ערוץ הכנסת

כמו כן, כאשר נשאל מה מדינת ישראל תעשה במצב בו היא צריכה לצאת למערכה צבאית נוכח הסרבנות, אמר: "קודם כל נקדים ונאמר שהשסע והקרע כל כולו הובל על ידי הקואליציה ועל ידי ממשלת ישראל. היה אפשר לא להוביל את החקיקה הנוראית הזו ודברים היו מתנהלים פחות או יותר כתיקונם. אני מרצה הרבה על ביטחון לאומי ומסביר מהם מרכיבים העוצמה הלאומית - מספר אחד הוא לכידות חברתית. אין כמו הממשלה הזו שמרסקת את הלכידות החברתית".

"אויבנו יושבים על הגבולות ואומרים 'יופי, היהודים מחסלים את עצמם מבפנים'. אני משוכנע שברגע הנכון, שירגישו שאנחנו מספיק חלשים, הם בהחלט יקומו עלינו. אני קורא לממשלה לעצור את התהליכים המופרעים האלה, יצר הרס עצמי שקשה להסביר אותו", תקף, והוסיף: "בכל חברה יש כוחות מפרקים וכוחות מלכדים. מנהיגות טובה מחזקת את הכוחות המלכדים. אין לצפות באוכלוסייה של מיליוני אנשים שכולם יחיו אחד עם השני בהרמוניה. אבל לכן יש מנהיגות אחראית. המנהיגות במדינת ישראל איבדה כיוון, מושחתת מאוד, ומה שהיא עושה היא משחקת על היצרים האפלים והרגשות הכבויים, מדליקה אותם".

סייעה בהכנת הכתבה: שני רומנו 103fm