הכתב והפרשן המדיני ברק רביד ('וואלה') שוחח הבוקר (חמישי) ב-103FM עם ניסים משעל וטל שלו והתייחס למגעים מול ערב הסעודית לעבר הסכם נורמליזציה עם ישראל, ופגישתם של ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא ארה"ב ג'ו ביידן אמש בניו יורק.

גורם המקורב לבית הלבן למעריב: "הזמנת נתניהו לוושינגטון תלויה בהתנהגותו"
"שלום תמורת שלום": בזמן הפגישה עם ביידן - הציונות הדתית במסר לנתניהו

באשר לסעודיה, אמר: "המגעים עם סעודיה, ללא ספק הריאיון של מוחמד בן סלמאן לרשת פוקס היה מאוד מעניין. אני חושב אבל שהיו לו שני מסרים - מצד אחד, הוא אמר 'בכל יום אנחנו מתקרבים יותר לנורמליזציה עם ישראל'. מצד שני, הוא אמר שצריך לפתור את הנושא הפלסטיני כחלק מנושא הנורמליזציה. אלה שני מסרים שגם אם הם לא סותרים לגמרי הם ללא ספק בעייתיים. אנחנו נמצאים בשנת 2023, בישראל קיימת ממשלה שבה גורמי הימין הקיצוני הם אלה שהם בעלי הדעה, לכן אני קצת ספקן לגבי היכולת של ממשלה כזאת להעביר ולו את הצעדים הקטנים ביותר שיקלו על חיי הפלסטינים. במיוחד לאור העובדה ששרי הימין הקיצוני רוצים להקשות על חיי הפלסטינים ולא להקל עליהם. ולכן זה דבר קצת קשה להאמין לו".

לטענה כי נתניהו יצא בהרגשה מצוינת מהפגישה עם ביידן, ציין: "מסכים ללא ספק. אני חושב שהוא יוצא בהרגשה טובה מכמה סיבות. דבר ראשון, לא הייתה בפגישה שום קטסטרופה, זה כבר הישג, ביידן לא נזף בו מול המצלמות, לא הייתה איזו מחלוקת מטורפת. דבר שני, נתניהו קיבל בסיום הפגישה הזו הזמנה לפגישה נוספת, הפעם בבית הלבן - ולפני סוף השנה. האם הפגישה הזו באמת תקרה? אני לא יודע. צריך לזכור, נתניהו אמר שהוא קיבל הזמנה מביידן אחרי שיחתם באמצע חודש יולי, הוא אמר 'אני קיבלתי הזמנה לבית הלבן', בסוף הפגישה הייתה בניו יורק. אני חושב שיש דבר מרכזי שצריך לקרות וזה פתרון כלשהו לסוגית המהפכה המשפטית. או כמו שבכיר אמריקאי אמר פה בתדרוך לכתבים – 'אני מרגיש שיש הבנה בצד של נתניהו שיש צורך להשיג פשרה. עכשיו, במידה ותימצא פשרה כלשהיא, אז בוודאי שזה יקל על קיומה של הפגישה הזו לפני סוף השנה בבית הלבן. אם אבל לא תהיה פשרה ואם תימשך החקיקה החד צדדית..." 

עוד המשיך והוסיף באותו נושא: "מתי נתניהו אמר שהוא לא מתכוון להמשיך? הוא אמר שיש עוד משהו קטן - הועדה לבחירת שופטים. עבור הנשיא ביידן - הוא לא רוצה משהו קטן ולא משהו פצפון, הוא לא רוצה את הנושא הזה, הוא רוצה גניזה של המהפכה המשפטית. אלא אם כן פתאום האופוזיציה בישראל תגיד שוואלה היא ממש ממש רוצה לשנות את הועדה לבחירת שופטים. לכן, נתניהו נמצא פה בבעיה, הוא נמצא בבעיה גם כי קשה מאוד פוליטית לסיים את המהפכה המשפטית, וגם כי קשה לו להעביר צעדים בנושא הפלסטיני". 

רביד הדגיש: "עכשיו, אחד הדברים המעניינים ביותר ששמעתי פה אתמול, זה כאשר בכיר בפמליית ראש הממשלה קיים תדרוך לכתבים. אותו אדם בא אומר שנתניהו לא מתכוון לעשות שינויים בהרכב הממשלה גם במידה ויושג הסכם עם סעודיה שיחייב צעדים מול הפלסטינים". 

לשאלה במה תלוי ההסכם בכל הנוגע לסוגייה הפלסטינית, הסביר: "סמוטריץ' לא מוכן כבר היום לעשות שום צעד כלכלי עבור הפלסטינים. דבר שני, ראשי התיבות שאתם תשמעו הרבה מאוד בחודשים הקרובים זה SPC, כלומר מחיר פלסטיני משמעותי בהסכם עם סעודיה. משמעותי זה לא עוד 5,000 רישיונות עבודה לישראל, אבל זה גם לא הקמת מדינה פלסטינית. זה למשל סוג של הקפאת בנייה בהתנחלויות. למשל העברה של חלק משטחי C למעמד של שטחי B, ז"א הרחבה של שטח הרשות הפלסטינית, אלה דברים שהם כמעט הבייסיק של הדרישות. עוד דוגמא, פתיחת מחדש של האוריינט האוס בירושלים, שהיה המטה של האש"ף. אני מצטער, אני לא רואה את יריב לוין, איתמר בן גביר, לימור סון הר מלך - מהללת המחבלים וסמוטריץ' עושים את זה". 

לשאלה האם האמריקאים בכל זאת מאמינים כי האופוזיציה תתמוך בתהליך, השיב: "אני אגיד לכם מה שמעתי מאחד היועצים הכי קרובים של ביידן, שבא ואמר לי 'תראה, בישראל אתם חושבים שביידן עושה את כל הדבר הזה כי הוא צריך את זה לבחירות שלו בארצות הברית. אף מצביע לא יצביע בעד או נגד ביידן בגלל הסכם עם סעודיה. ביידן עושה את זה כי הוא חושב שזה חשוב. אם נתניהו חושב שזה חשוב, הוא יצטרך להחליט עד כמה זה חשוב לו, האם זה חשוב לו מספיק כדי לבצע דברים שיהיו קשים לו פוליטית, אם זה יהיה חשוב לו מספיק הוא יבצע, לא חשוב לא מספיק לא יבצע. אם הוא רוצה הסכם אנחנו נעזור, אם לא רוצה, נעבור להסכם הבא'". 

סייעה בהכנת הכתבה: נויה חסון 103FM