הקבינט החברתי-כלכלי דן היום (ראשון) בסוגיית מתן אישור כניסה של פועלים פלסטינים מיו"ש לתוך הקו הירוק, בעקבות בקשתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו.

יו״ר הקבינט החברתי-כלכלי, שר האוצר בצלאל סמוטריץ׳, אמר בפתח ישיבת הקבינט: "אני סבור שלא נכון להכניס פועלים ערבים תושבי יו״ש לעבודה אבל אני לא מונע את הדיון. יוצגו כאן עמדות מקצועיות של כלל הגופים שריכז המשל״ט האזרחי. בסופה של הישיבה נצביע על המלצה לקבינט הביטחוני".

לאורך סוף השבוע קיים ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן מרתון שיחות לשרים החברים בקבינט בנושא, ובהמשך להן הוציא היום מכתב רשמי נוקב לשרים חברי הקבינט, בו הוא דורש דין שווה לאיסור כניסת הפועלים ליישובי יהודה ושומרון, כפי שנאסרת כניסת פועלים מהרשות הפלסטינית לתחומי הקו הירוק. "לא יעלה על הדעת שתתקבל החלטה שישנה סכנה בהכנסת פועלים מ'הרשות הפלסטינית' לערי הקו הירוק, אבל יאושר להם לעבוד ביישובים ביו"ש. הדם של תושבי יהודה ושומרון אדום בדיוק כמו הדם של תושבי פתח תקווה ונתניה", כתב דגן.

"אני מבקש לברך את הממשלה, צה"ל ומערכת הביטחון, על הפעילות הנחרצת בעזה במלחמה להדברת החמאס והטרור ולהחזרת הביטחון לישראל והניצחון על אויבי ישראל", כתב בפתח מכתבו. "ברצוני להתריע על כשל בדיון אשר הוא גם לוגי וגם מעלה חשש ביטחוני גבוה, שאיננו יכולים לעבור עליו לסדר היום:  באם ישנו חשש לפיגועים מצד פועלים (אשר בידם משכבר אישורי שב"כ), עקב המתיחות הביטחונית הגדולה והחשש מפיגועי השראה לאחר הטבח הנורא שנעשה בעוטף עזה, אזי בוודאי שמאותם אנשים בדיוק, (אשר בידם אותם אישורים) אשר אמורים להיכנס לישובים ביהודה ושומרון, קיים אותו חשש".

עוד הוסיף: "הדם הוא אותו הדם, והחשש אותו חשש. הדם של תושבי יו"ש אדום בדיוק כמו תושבי תל אביב וכפר סבא ואין לעשות הבדלים בין דם לדם", הבהיר דגן וציין את המתיחות והפיגועים שכבר קרו באזור יהודה ושומרון מאז פרוץ המלחמה. "רק ביומיים האחרונים של סוף השבוע היו שישה פיגועי ירי ברחבי השומרון עצמו. אני דורש את התייחסותכם". 

עוד דורש דגן, כי נושא הכנסת פועלים לישובים היהודים ביו"ש ידון בקבינט. "הנושא החשוב הזה חייב להיות נדון בקבינט, קרי בממשלה, כלקח מההחלטות הקודמות, הן בדבר החזרת מערכת החינוך והן בדבר החזרת הפועלים לאזורי התעשייה ביו"ש בהיקף מלא, אשר התקבלו ללא תיאום מסודר עם הנהגות הישובים וראשי המועצות, דבר שיצר חששות גדולים מאוד, פגיעה בחוסן, והתמודדויות ביטחוניות קשות - בנושא הביטחון ובנושא החוסן של התושבים", כתב. 

לא יתכן כי החלטה על הכנסת פועלים לערים וישובים בקו הירוק תהיה בדיון מסודר בקבינט, עם הכנה מראש, ובהתייעצויות ובשקיפות לכלל הגורמים, ואילו דיונים הכנסת פועלים לערי ויישובי יהודה ושומרון - נושא זהה הנוגע באופן ישיר לביטחון ולחוסן של חצי מיליון אזרחים - 
יוכרעו ללא דיון מסודר. כפי שפיקוד העורף לא מקבל החלטה באופן חד צדדי ובלעדי על ערים וישובים בתוך הקו הירוק - אלא הקבינט (הממשלה), כך הדבר אמור להיות גם בהחלטה על ערים וישובים ביהודה ושומרון: לא החלטה חד צדדית של פיקוד המרכז, אלא החלטה מסודרת של הקבינט".