מיכל רוזנשיין, האישה הראשונה המכהנת כראשת העיר קריית אונו רק חצי שנה בתפקיד ובעיר מרגישים היטב את הנוכחות שלה. היא מקדמת תכניות בתחום החינוך, בתחבורה ובשירות לתושב ומקפידה לשתף את הציבור בכל ההחלטות החשובות. 

יצאנו לבדוק כיצד היא פועלת. נכנסת לתפקיד בשיאה של מלחמה. איך התחושה לנהל עיר בזמן מלחמה?
זוהי אחריות גדולה לנהל עיר ובטח בתקופת מלחמה. המלחמה הדגישה את הצרכים של התושבים וגם את היכולות שיש לעירייה חזקה. אני מובילה את העירייה להיות גוף שנותן מענה על הצרכים הביטחוניים עם יחידות עירוניות ייחודיות, יחידות כוננות חמושות, יחידות סיוע רפואי, יחידות חילוץ והצלה והכל על בסיס תושבי ותושבות העיר. לצד זאת, אני שמה דגש על סיוע לכל משפחה ומשפחה, על מענה נפשי, עזרה למשפחות המילואימניקים, קידום יוזמות קהילתיות ולתמיכה בילדים ובבני הנוער. אלו הם בדיוק המקומות שהמדינה לא מצליחה לטפל וחשוב לי שכל תושב ירגיש שהעירייה עומדת לרשותו בכל עת, ושיש לו בית חם ודואג גם בשגרה ובטח בזמן מלחמה.

איך העירייה נערכת למצב חירום?
עיריית קריית אונו ערוכה ומוכנה בכל רגע נתון להתפתחות אפשרית של זירה צפונית ומעבר מהיר משגרה לחירום. יש ברשותנו מרכז הפעלה ממוגן, חדיש ומעודכן טכנולוגי עם מערכות בקרה ושליטה מתקדמות שמאפשר לנו לנהל בצורה מקצועית את כל אירועי החירום. אנו עורכים תרגילים המדמים אירועים מורכבים כמו הפסקת חשמל ארוכה, חלוקת מים, פינוי זירת נפילה ועוד ולאחרונה נערך אצלנו ביקורת של פיקוד העורף וקיבלנו שבחים רבים על המוכנות שלנו לחירום. כמו כן אנו מתגברים את הסיורים העירוניים ומציידים את המחסנים שלנו בציוד רב שייתן מענה לכל תרחיש. 

מאשת חינוך לראשת העיר, מה את מביאה איתך מעולם החינוך לתפקיד?
להיות אשת חינוך זה להיות עם אמונה ענקית בילדים שלנו ולהבין שהם גם יהיו העתיד שלנו. אני מגיעה מהשטח וזה מאפשר לי להבין בצורה הטובה ביותר מהם הצרכים שלהם ושל ההורים וכיצד אפשר ליצור מערכת חינוך איכותית וטובה עוד יותר. יש לנו צוותים חינוכיים מדהימים ומסורים שבזכותם הילדים שלנו קוטפים הישגים ואני בטוחה שהם יתעצמו עוד במהלך השנים הבאות.

לראשונה בקריית אונו סובסדו מחנות הקיץ לבני הנוער בתקציב של 200 אלף ₪. זהו הסכום הכי גבוה לסבסוד שהושקע בכל בקעת אונו. מה החשיבות של החינוך הבלתי פורמלי בעינייך? 
החינוך הוא בראש סדר העדיפויות שלי. התפיסה העירונית שאני מקדמת רואה את החינוך הפורמלי והבלתי פורמלי כמקשה אחת ולכן, לצד קידום חינוך מוסיקלי, ספורטיבי, תרבותי ותכניות העשרה אני רואה חשיבות גדולה גם בקידום תנועות הנוער השונות. תנועות הנוער הן צורך הכרחי למרקם העירוני, הן מפתחות ערכים חשובים בקרב בני הנוער, מנהיגות, חשיבה עצמאית, יצירתיות, שוויון, דמוקרטיה, רוח התנדבותית ועוד. אני סבורה כי לערכים אלו יש השפעה ממשית על העשייה הקהילתית בעיר ועל החיבורים בין התושבים ולכן דאגתי לראשונה לסבסד את מחנות הקיץ של תנועות הנוער ולאפשר לכל ילדי קריית אונו לקחת חלק בפעילות הכה חשובה הזו, וגם להקל על ההורים שחופשת הקיץ היא תקופה עם המון הוצאות כלכליות.

איך תראה שנת הלימודים הבאה?
אני מאמינה כי חינוך איכותי הוא לא רק המפתח להצלחת הילדים שלנו אלא הוא הבסיס לעיר טובה יותר ולחברה כולה במדינה ולכן היה לי חשוב כבר בתקציב הנוכחי לדאוג להגדלת הסכום שמוקדש לחינוך העירוני ובכוונתי להמשיך ולהגדיל אותו עוד גם בשנים הבאות. כבר בשנת הלימודים הקרובה אנו נחנוך תיכון חדש ובית ספר יסודי חדש שהושקעו בהם עשרות מילוני שקלים. לצד זאת אני מקדמת שיפוצים נרחבים במוסדות החינוך שיתרחשו בחופשת הקיץ בתקציב של כמעט 6 מיליון ₪ שיאפשרו לכל התלמידים ולצוותי החינוך את התנאים הטובים ביותר לקיום למידה איכותית. בנוסף, יש השקעה אדירה בחינוך המיוחד ובתכניות העשרה מגוונות שיאפשרו לכל ילדה וילד למצוא את מקומם, להכיר את החוזקות שלהם ולהצעיד אותם להצלחה.

קרית אונו בעוד 5 שנים?
בחזוני קרית אונו היא העיר המובילה בבקעה. עיר איכותית, בעלת עוצמה ויציבות פיננסית עיר שמתנהלת בשקיפות ובשיתוף מלא עם הציבור. עיר מבוקשת ושמסבה גאווה לכל תושביה.