תוכניתו המדינית של יו"ר מפלגת העבודה, יצחק (בוז'י) הרצוג, אושרה הערב (ראשון) בוועידת המפלגה. מאות חברי המפלגה הגיעו על מנת לשמוע ולאשר ואת תוכניתו המדינית, אשר הרצוג מנסה לקדם בכל דרך אפשרית. אל הוועידה הגיעה גם חברת הכנסת שלי יחימוביץ', שמתחה בשבועות האחרונים ביקורת נוקבת על התוכנית. יחימוביץ' לא נשארה לנאומו של היו"ר ולהצבעה, אלא יצאה להשתתף בעצרת לזכרו של השר לשעבר אורי אורבך בירושלים. מי שהתקבל בתשואות סוערות היה מזכ"ל ההסתדרות, אבי ניסנקורן, שהודיע בשבוע שעבר על הצטרפותו למפלגה. "ברוך הבא הביתה", קרא לעברו מזכ"ל המפלגה חיליק בר.

המפלגה אישרה את תוכניתו של הרצוג. צילום: אבשלום ששוניהמפלגה אישרה את תוכניתו של הרצוג. צילום: אבשלום ששוני

 

אמנון זילברמן, שחולל בשבוע שעבר מהומה בכנס של העבודה בחולון עקב דרישתו לקיים בחירות למזכ"לות המפלגה, שמר הפעם על איפוק ולא הפריע למהלך הדיון. בפתח הוועידה, שבאולם בביתן 10 בגני התערוכה ובה נכחו רק קומץ חברי ועידה, העביר חיליק בר החלטה שלפיה עד חודש מאי תתכנס שוב ועידה של מפלגת העבודה, שתקבע מתי ייערכו הפריימריז והבחירות הפנימיות במפלגה. אולם, יודעי דבר אמרו כי רוב הסיכויים שעד אז יידחו הפריימריז שוב בשנה.

ועידת מפלגת העבודה. צילום: אבשלום ששוניועידת מפלגת העבודה. צילום: אבשלום ששוני


במפלגת העבודה ניסו לטשטש את הבעיות מאחורי הקלעים, וניסו להציג את תוכניתו המדינית של יו"ר המפלגה, שעלה ותקף את נתניהו על הדרך שבה הוא מנהל את המשבר, והציג את הדרך שלו להיפרדות מהפלסטינים. הרצוג פתח ואמר כי "מדינת ישראל נמצאת היום במלחמה. זה לא גל טרור, זוהי אינתיפאדה שלישית. כל יום, לעיתים כל כמה שעות, נרצח עוד ישראלי ועוד ישראלית. ולצערי, המצב הולך בכיוון של הידרדרות ביטחונית קשה יותר. אני לא מוכן לקבל את המציאות הזאת. אני לא מוכן להתרגל אליה. בחודשים האחרונים אני משתתף בלוויות, מבקר בשבעות בכל רחבי הארץ. בוכה עם המשפחות. הלב שלי נקרע. אמש הייתי אצל משפחתה של הדר כהן המופלאה באור יהודה. חודשיים אחרי הטירונות. כמה חודשים אחרי סיום התיכון. הלב בוכה".

מציאות חיינו הנוראה

"אין לישראל ראש ממשלה מתפקד. בבית ברחוב בלפור גר אזרח משותק מפחד. מתחת לאיפור הכבד ולתסרוקת המוקפדת מסתתר ביבי חיוור ומבוהל, שאין לו מושג מה עושים היום ולאן מגיעים מחר", הוסיף הרצוג.

ועידת מפלגת העבודה. צילום: אבשלום ששוניועידת מפלגת העבודה. צילום: אבשלום ששוני


הרצוג התייחס לפגישתו עם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן בחודש אוגוסט במוקטעה ברמאללה. לדבריו, "הזהרתי אותו מאינתיפאדה שלישית. מצאתי מנהיג עייף שאמר לי שאינו יכול לעשות עוד דבר בלעצור את הצעירים המופעלים על ידי הרשתות החברתיות. מיד בסיום הפגישה שוחחתי עם ביבי. הזהרתי את ביבי מאינתיפאדה שלישית. גם בשיחה זו מצאתי מנהיג עייף שאמר לי שאינו יכול לעשות דבר בלשנות את המציאות. בצער גדול אני מביט במציאות ומסיק: ביבי ואבו מאזן לא ישנו את מציאות חיינו הנוראה".

בשלב זה החל הרצוג להציג את תוכניתו המדינית בפני באי הוועידה: "כולנו רוצים הסכם שלום. זה החזון שלנו. כולנו לא רוצים לשלוט על עם אחר. זה החזון שלנו. כולנו רוצים מדינה יהודית ודמוקרטית עם גבולות בני הגנה. זה החזון שלנו. אבל הדרך להגשים את החזון שלנו, מחייבת אותנו להחזיר את הביטחון לתושבי ישראל ולעצור את הגלישה המסוכנת למדינה ערבית יהודית ולהיפרד מכמה שיותר פלסטינים, כדי שכמה שפחות נשלוט על עם אחר. זה הבסיס לתוכנית ההפרדה שלי".

על פי תוכניתו של הרצוג, גושי ההתיישבות ביהודה ושומרון יישמרו על ידי השלמת גדר הביטחון ביניהם לבין השטחים הפלסטינים. עוד לדבריו, "במקביל, ותוך שמירה על עקרונות הביטחון, ישראל תעביר סמכויות אזרחיות לידי הרשות הפלסטינית בשטחים שמעבר לגדר הביטחון כדי לאפשר שיפור תפקודה של הרשות ויכולת המשילות שלה, שיפור הכלכלה הפלסטינית ושליטת הרש"פ כנגד ארגוני הטרור (בכלל זה לפעול ליישום הבנות קודמות בהקשר זה והרחבת שטחי B ביהודה ושומרון). כאמור, צה"ל יישאר בכל האזור כדי לשמור על הביטחון כל עוד הסכסוך נמשך.

ועידת מפלגת העבודה. צילום: אבשלום ששוניועידת מפלגת העבודה. צילום: אבשלום ששוני

"עזה חייבת להיות חלק מהפתרון להסדר הקבע. כל פתרון שלא יכלול את רצועת עזה יהווה סכנה למימוש חזון שתי המדינות. לפיכך יש לפעול ככל הניתן להכנסת הרשות הפלסטינית לעזה ולקיחת אחריות מצידה על הרצועה והנעשה בה", הוסיף הרצוג.

ישראל תפעל למען מהלך אזורי משולב, לפיו על ישראל לתת לראשונה מענה רשמי ליוזמת השלום הערבית כולל הערות והסתייגויות מצידה ליוזמה זו. בנוסף נפעל לכינוסה של ועידת ביטחון אזורית על מנת לגבש תכנית אזורית שתפעל למיגור האסלאם הקיצוני ותשמש בסיס לדו שיח אזורי בדגש על דו שיח ישראלי-פלסטיני. 
במסגרת הסכם הקבע תוכר ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי והמדינה הפלסטינית כמדינת הלאום של העם הפלסטיני.

"הייתם מתים שרעיון שתי המדינות ימות" 


לאחר מכן תקף הרצוג את שר החינוך, נפתלי בנט ואמר: "רעיון שתי המדינות לא מת. אתה והמשיחיים שלך הייתם מתים שהוא ימות. אבל הציבור לא יתן לכם. כי אם רעיון ההפרדה ימות, גם מדינת ישראל תמות. היא תפסיק להיות מדינה יהודית. מדינה נפרדת לפלסטינים היא הסיכוי היחידי של ישראל להישאר מדינה יהודית ודמוקרטית עם גבולות בני הגנה. זה אינטרס שלנו". 
עד למימוש צעדים אלה יש לנקוט בצעדים לייצוב הפסקת האש ולנוע בנחישות לעבר מהלך מדיני שיקל את הלחץ על תושבי עזה, יבודד את החמאס וארגוני הטרור האחרים ויביא לפירוז תמורת פיתוח בר קיימא".

יצחק הרצוג בועידת מפלגת העבודה. צילום: אבשלום ששונייצחק הרצוג בועידת מפלגת העבודה. צילום: אבשלום ששוני


"אנחנו תומכים בכל פעולה צבאית נחושה ועצמתית נגד ארגוני הטרור ומחבלים שינסו לפגוע באזרחיה ובריבונותה. בכלל זה יד ברזל כנגד מנהרות הטרור ותשתיות נוספות המכוונות לפגוע באזרחיה וביישובים הישראליים בעוטף עזה. 
מפלגת העבודה מחויבת לאחדותה של ירושלים, ביצורה וחיזוקה כבירת ישראל ולשמירה על רוב יהודי בעיר לדורות. לשם כך נפעל להפרדה בין עשרות הכפרים הפלסטיניים העוטפים את העיר מן התחום המוניציפאלי שלה", אמר הרצוג.

צה"ל יהיה הצבא היחיד שיפעל בין הים לירדן. שיתוף הפעולה הביטחוני בין ישראל לרשות הפלסטינית יהודק ובכל צעד שמערכת הביטחון תמליץ עליו כדי להקל על הפלסטינים באזורי יהודה ושומרון".