שגריר ישראל באוקראינה, מר׳ אליאב בלוצרקובסקי, התבטא לראשונה אמש במסגרת אירועי לימוד FSU אוקראינה בנושא הקמת הפסל של סימון פטליורה, שהיה אחראי על רציחתם של עשרות אלפי יהודים בפוגרומים הקטלניים במדינה. על פי ההערכות, בפוגרומים שהנהיג פטליורה נהרגו בין 35 אלף ל-50 אלף יהודים. זו הפעם הראשונה שבה נבנה פסל בגודל טבעי של פטליורה, אחרי שבעבר כבר נחנך פסל בדמותו ונהרס.


 
"מדובר בפסל אחד שהוצב בויניצה, אבל מה שחשוב הוא לא הפסל אלא המגמות. יש פה מגמה של עליית הלאומנות", אמר בלוצרקובסקי במסגרת פתיחת האירועים, בהם משתתפים בסוף השבוע כ-1,000 יהודים מקומיים. 
 
"המגמה הזו היא משהו שנציגות ישראל עוסקת בו, ואנחנו מנסים לראות איך אפשר להתמודד עם התופעה הזו עם מיטב האמצעים שיש לנו", הוסיף בלוצרקובסקי. "יש אינטראקציה מתמדת עם השלטון, לישראל יש בהחלט אוזן קשבת באוקראינה, יש יחס מאוד טוב לישראל במדינה". 


 

 "יחד עם זאת", הוסיף בלוצרקובסקי, "לשלטונות כאן יש את האינטרסים שלהם, ולא תמיד הם עומדים בקנה אחד עם שלנו, לא רק בויניצה. זה גם הרחובות של קייב, וגם כל מיני מגמות נוספות שיש פה". 
יש לציין, כי היום עומד בראשות ממשלת אוקראינה ולדימיר גרויסמן היהודי, שנולד בויניצה. עם זאת, הממשלה חשופה לביקורת מתמדת כבר שנים לאור הניסיונות להלל את זכרם של הלאומנים, לרבות אלו שתמכו בנאצים. 

האנדרטה לזכרו של סימון פטליורה. צילום: האתר הרשמי של עיריית ויניצההאנדרטה לזכרו של סימון פטליורה. צילום: האתר הרשמי של עיריית ויניצה

אתמול פנה ח"כ ישראל אייכלר (יהדות התורה) במכתב לראש הממשלה גרויסמן, וביקש ממנו "לפעול להסרת האנדרטה לזכרו של צורר היהודים, הלאומן האוקראיני פטליורה", מחזית בית הכנסת בעיר ויניצה. במכתבו כותב איכלר כי בשם "אחי היהודים באוקראינה אני רוצה ליידע אותך על הצער הרב, הסבל ופתיחה מחדש של פצע עמוק בבשרם של היהודים לנוכח הקמת אנדרטה של הצורר פטליורה שטבח בעשרות אלפי יהודים דווקא מול בית הכנסת בויניציה".