שגריר ארצות הברית בישראל, דיוויד פרידמן, הצהיר הערב (רביעי) בראיונות בחדשות עשר וב"חברת החדשות" כי "אם הפלסטינים יסרבו לשבת לשולחן המו"מ, זה לא יתקבל בברכה בבית הלבן". כמו כן, בעוד שהדיפלומט האמריקאי טען כי הוא "מוטרד מהתנהלותו של אבו מאזן", הוא אמר כי ראש הממשלה בנימין נתניהו "מנהיג נפלא".  

 "בשלב הזה הפלסטינים לא מגיעים לשולחן המשא ומתן", הסביר פרידמן. "אני חושב שאם נוכל להציע משהו במהלך החודשים הקרובים שמציע עתיד טוב יותר ואופטימי עבורם, למנהיגות הפלסטינית לא תהיה ברירה אחרת מלבד לגשת לשולחן המו"מ". 

על אבו מאזן, שכינה אותו בעבר בן כלב, אמר: "אני בהחלט מודאג ומוטרד מחלק מהדברים שהוא אמר ועשה, אך זו החלטה של העם הפלסטיני. אני לא יודע אם הוא מסוגל להגיע לשלום". 

נתניהו עם פרידמן. "מנהיג נפלא". צילום: הלל מאיר/TPSנתניהו עם פרידמן. "מנהיג נפלא". צילום: הלל מאיר/TPS

לעומת זאת, נתניהו נתפס בעיניו כמנהיג שמסוגל להביא להתקדמות במו"מ בין הצדדים: "מכל מה שראיתי בו, ועבדתי איתו רבות, אני חושב שהוא מנהיג נפלא. אם הוא מאמין שאנחנו נעים בכיוון שהוא לטובת העם בישראל, אין לי ספק שהוא (ישתף פעולה)... אם הוא יחשוב שההצעה אינה עולה קנה אחד עם האינטרס הישראלי, אין לי ספק שהוא יפעל באופן שונה". 

תכנית השלום המדוברת, תוצג, לדברי פרידמן "בתוך חודשים". עם זאת, הוא סירב לחשוף את לוח הזמנים להצגת יוזמת השלום של הנשיא, וציין: "אני חושב שזה עניין של חודשים, אני לא יכול לתת לך תאריך ספציפי יש עוד צדדים שמעורבים בכך גם בוושינגטון וגם כאן בישראל".

הנציג האמריקאי גם בירך שוב על פתיחת השגרירות האמריקאית בירושלים: "קיוויתי שזה יהיה, בעזרת השם. זה לא חלום עוד. אני מרגיש בבית. זה יפהפה, אני גאה בזה וגם טראמפ".

הוא הוסיף כי "אני לא יודע אם היה תאריך אחר שלא היה מעורר את האירועים שראינו בעזה. אני חושב שחמאס היה מנצל את הפתיחה הזו כדי לעורר כמה שיותר מהומות". 

"התיאום בין ישראל וארה"ב בסוריה קרוב ביותר"

לאחר פרישת ארצו מהסכם הגרעין עם איראן, ונאום 12 הדרישות של שר החוץ פומפאו, התייחס השגריר גם לאפשרות שטראמפ יורה על תקיפה אמריקנית באיראן: "ארה"ב תומכת בעם האיראני, אך לא במשטר ורוצה לסיים את התנהגות המשטר הזה לא רק בנושא הגרעין אלא גם בנושא הטילים הבליסטיים וההתערבות הצבאית בתימן". 

פרידמן והתמונה שעוררה סערה. "הרגשתי נבוך". צילום: ישראל כהן, כיכר השבתפרידמן והתמונה שעוררה סערה. "הרגשתי נבוך". צילום: ישראל כהן, כיכר השבת

כשנשאל על נסיגת הכוחות האמריקאים מסוריה, הדגיש השגריר שהוא לא מודאג מכך שרוסיה תהפוך להיות הכוח המרכזי במזרח התיכון: "לא, אני לא חושב שזה תרחיש שיכול לקרות", אמר, והוסיף כי "התיאום בין ישראל וארה"ב ביחס לסוריה קרוב מאוד".

"הצילום בו הוסרה כיפת הסלע - לא משקף את עמדותיי"

בשני הראיונות הוא התייחס גם לסערה התורנית בעקבות הצילום שהופץ אמש, ובו הוא נראה מקבל תמונה של האגן הקדוש בירושלים, שבה במקום כיפת הסלע, מופיע בית המקדש. לאחר פרסום התמונה הותקף פרידמן בחריפות ברשות הפלסטינית, בין היתר על ידי מקורבי אבו מאזן. "הלכתי ליד הדלת ומישהו בא במהירות עם פוסטר והצטלם לידי עם התמונה", סיפר פרידמן, "הייתי מבועת. חשבתי שזה חסר כבוד ודבר טיפשי, וביליתי את 24 השעות שלאחר מכן בלהסביר שזה לא משקף את עמדותיי ולא את עמדות ארה"ב".

"הייתי נבוך יותר מכל אדם אחר, מכל פלסטיני, כשראיתי תמונה שלי ליד הפוסטר הזה", הוסיף פרידמן. "זה היה בלתי מתקבל על הדעת בעיניי. זה אירוע מצער ואני מרגיש נורא שאנשים הגיבו לכך כמו שהם הגיבו". 

ובנושא אחר, הדיפלומט האמריקאי אף רמז כי ייתכנו הקלות במתן ויזה לארה"ב לאזרחים ישראלים. "אני יכול לומר בכנות שאנחנו עובדים על זה. מעורבים בזה המשרד לביטחון המולדת, מחלקת המדינה, אנחנו מנסים לעשות כל מה שאנחנו יכולים במהירות האפשרית, אבל אין לי עדכונים מעבר לכך. אשמח שזה יקרה, אך כמובן שזה דורש התאמה עם כל מיני חוקים, וננסה להגיע למצב שבו נוכל להשיג את זה".