יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג, שייכנס בקרוב לתפקידו החדש כיו"ר הסוכנות היהודית, נשא היום (רביעי) את נאומו הרשמי האחרון בפני מליאת הכנסת ונפרד בהתרגשות מחבריו למשכן. הרצוג נשא במליאה נאום במהלך דיון מיוחד לציון יום ז'בוטינסקי ואמר: "ייתכנו כמובן עוד דיונים סוערים עד פרישתי בסוף החודש מן הכנסת אך זהו נאומי הרשמי האחרון מעל בימה זו בעת הזו".

"חמש עשרה שנים אני פועל במליאה הזו ובכנסת ישראל למען עמי, מולדתי ותנועתי. מתוכן כחמש שנים אני משמש כראש האופוזיציה בכנסת – תפקיד חשוב מאין כמוהו בדמוקרטיה שלנו, בהשמעת קול אחר בוויכוחים הפנימיים שבתוכנו", אמר הרצוג. "נהניתי מכל רגע. פניי מועדות כעת לשירות העם והמדינה בזירה חשובה, מאתגרת ומרתקת בצומת דרכים גורלי בהיסטוריה של העם היהודי", הוסיף.

יו"ר האופוזיציה לשעבר התייחס לסכנת הפילוג שמאיימת, לדבריו, על העם:"היה זה ז'בוטינסקי שכתב ללא הרף על סכנת אבדן הזהות היהודית, על סכנת אבדן ההמשכיות של בני ובנות עמנו ועל סכנת הפילוג המאיימת על עמינו. וכאז כן עתה – האתגרים דומים אך שונים. אני אכנס לכהונתי החדשה כיו"ר הסוכנות היהודית לישראל מתוך תחושת שליחות עמוקה".

הרצוג הפנה קריאה לחברות ולחברי הכנסת: "הבינו והעריכו הן את גודלו של עם ישראל בתפוצות והן את קטנו היחסי של העם היהודי בקרב העמים. העריכו והבינו מה שכתב ז'בוטינסקי על העם היהודי ודרכיו. העריכו והבינו את קיומן של 'ירושלים' ו'בבל' ואת הצורך בדיאלוג בין שתי הקהילות הגדולות ישראל וצפון אמריקה".

"הבינו והפנימו כי כל מילה שנאמרת כאן עלולה להבעיר אש זרה בעמינו לשווא. כבדו את העולים. היזהרו בלשונכם, כבדו את כל היהודים באשר הם. כולם בני ובנות עמינו. אין לנו את הפריבילגיה הזו ובל נשכח את גודלם של האסונות שפקדו את עמינו. אלפי שנות גלות קיווינו לעצמאות מדינית. ז'בוטינסקי ייחל אליה ועדיה לא הגיעה. זכינו לחיות במדינת הלאום של העם היהודי בעצמאות וביטחון – הרבה מאוד בזכות העם היהודי הפזור בכל מושבותיו. זוהי אחריות עצומה".

ולבסוף אמר: "כשלעצמי – אני נפרד מן הכנסת ומן המליאה אך לא מן העשייה והמנהיגות הציבורית והלאומית ובטוחני שעוד נתראה הרבה ובהרבה מצבים והזדמנויות".

הוא הודה במילים נרגשות לחברות וחברי סיעתי סיעת המחנה הציוני וצוות הסיעה, ליו"ר הכנסת, מזכירת הכנסת, יועמ"ש הכנסת, קצין הכנסת "וכל העוסקים במלאכה והעובדים כולם על שיתוף הפעולה והחברות" וסיים באומרו: "מדינת ישראל יקרה לכולנו ומי ייתן ונהיה ראויים לה ולאזרחיה ולעם היהודי כולו".

כשירד מהדוכן ניגשו אליו רבים מחברות וחברי הכנסת וחבקו אותו בחום. יו"ר יש עתיד יאיר לפיד אמר: "הסוכנות היהודית הרוויחה. הכנסת הפסידה. נתגעגע אליך".