הצעת החוק לאיסור פרסום מוצרי טבק של חברי הכנסת איתן כבל ויהודה גליק, אליה הוצמדה הצעתו של ח"כ אייל בן ראובן עברה לפנות בוקר (חמישי) בקריאה ראשונה במליאת הכנסת. כזכור, במהלך המשבר הקואליציוני על רקע ההצבעה על חוק המרכולים לפני כחצי שנה, התעקש ח"כ גליק (הליכוד) כי לא יצביע עם הקואליציה כל עוד הממשלה לא תנקוט בצעד משמעותי לצמצום נגע העישון. בעקבות המשבר הסכימה הממשלה לתמוך בחוק לאיסור פרסום ממכר סיגריות ומוצרי טבק של ח"כ כבל (המחנה הציוני), שכעת אושר בקריאה ראשונה במליאת הכנסת ברוב עצום של ח"כים, ופה אחד.

חוק איסור פרסום מוצרי טבק הנו חוק מהפכני ומשמעותי בכל הנוגע למאבק בנגע העישון וכולל איסור פרסום גורף על מוצרי טבק לסוגיהם, כולל סיגריה אלקטרונית ומוצרי אידוי טבק באופן גורף. יצוין כי החריג לחוק יהיה רק בעיתונות הכתובה ולא במהדורה האינטרנטית של העיתון, לא כולל עיתונות שמיועדת לילדים ובני נוער שבה הפרסום יהיה אסור.

כמו כן, הצעת החוק כוללת איסור שליחת פרסומת למוצרי טבק גם למי שנתן את הסכמתו לכך, איסור הצגה בחנויות כולל בדיוטי פרי, איסור מכירת מוצרים עם ריכוז גבוה של ניקוטין (לוג': הג'ול) (מעל 20 מ"ג למיליליטר), איסור קידום מכירות בתמורה למוצר עישון אחר, חובת דיווח על תכולת מוצרי טבק ועישון למשרד הבריאות, כולל מידת רעילות החומרים.

כבל. צילום: הדס פרוש, פלאש 90כבל. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

בעיתונות הכתובה בלבד - חובת פרסום מודעה שווה בגודלה לכל מודעה שתוכנה יקבע על ידי משרד הבריאות – גודל המודעה יכלול את השטח שהוקצה לאזהרה וכן חובת אזהרה על גבי פרסומות למוצרי טבק בעיתונות הכתובה בגודל של 30% במקום 5% משטח המודעה כפי שקיים כיום.

בתחום האכיפה נקבע כי בתחום הקנסות יהיו שני מדרגי ענישה. חברות הטבק שיפרו עבירות חמורות צפויות לקנס של כ-450 אלף שקל. לבסוף, בחוק נקבע כי יקבע איסור על עישון במקומות ציבוריים של מוצרים כגון: אייקוס, אלקטרוניות וכדומה.

הצעת החוק לוותה בסיוע של האגודה למלחמה בסרטן, איגוד רופאי בריאות הציבור של ההסתדרות הרפואית, החברה הרפואית למניעה ולגמילה מעישון, רשת ערים בריאות, העמותה לדמוקרטיה מתקדמת, המיזם למיגור העישון, עמותת אוויר נקי והמועצה הישראלית למניעת עישון.

גליק. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90גליק. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

ח"כ כבל אמר: "לא יעזרו הלחצים והתרגילים שעשו ויעשו לנו הטייקונים של הטבק וצבאות הלוביסטים של חברות הענק. אנחנו במאבק אמיתי של חיים או מוות, כשמול חייהם ובריאותם של אזרחי ישראל ניצבים האינטרסים הכלכליים של חברות הטבק. היום כבר אפשר לומר שהניצחון הוא של הציבור".

ח"כ יהודה גליק הוסיף: "מדובר במהפכה של ממש. מדינת ישראל מתחילה בזאת להצטרף לעמי העולם הפועלים באינטנסיביות לצמצום משמעותי של העישון ונזקיו. זאת, על אף מאמציהם הבלתי נסבלים של תעשיית הפשע של חברות הטבק והעישון".

ח"כ אייל בן ראובן, שהצעתו הוצמדה להצעת החוק של ח"כ כבל וגליק אמר: "הצעת החוק שלי שהוצמדה, נועדה לסתום את הפריצות שמאפשרת לחברות הטבק לפרסם באתרי האינטרנט את מוצריהן. היום אנחנו עושים צעד אחד נוסף במטרה לשמור על בני הנוער שלנו מפני הפיתוי והחשש מהתדרדרות לעישון".