אחרי הביקורת וההתנגדות נחת הערב (ראשון) בישראל נשיא הפיליפינים, רודריגו דוטרטה, והתקבל על ידי השר איוב קרא בשדה התעופה בן גוריון. ביקורו של דוטרטה צפוי להימשך שלושה ימים ומחר בשעה 12:30 בבוקר ייפגש עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בלשכתו שבירושלים ולאחר מכן ימשיך לביקור ביד ושם. ביום שלישי אמור להיפגש דוטרטה עם נשיא המדינה, ראובן ריבלין. 

מוקדם יותר היום פנתה יו"ר מרצ, תמר זנדברג, לנשיא המדינה בבקשה שיבטל את הביקור המתוכנן. "בשנים האחרונות כוחות הביטחון של דוטרטה, אשר מעורבים ברצח המונים במסגרת "המלחמה בסמים", עושים שימוש ברובי תבור תוצרת ישראל", כתבה, "מפרסומים עולה כי ביקורו של דוטרטה צפוי לכלול גם ביקור בתצוגות נשק. לאור מעשיו הבעייתיים בלשון המעטה כלפי אזרחים וחפים מפשע, הדבר יעמיד את ישראל במצב בו היא שותפה לפשעים נגד האנושות שמבצע דוטרטה בארצו".

"בנסיבות אלה ולאור הפשעים החמורים להם אחראי דוטרטה, אני סבורה כי אין מקום לביקור של אדם כזה בבית הנשיא ראובן ריבלין", כתבה עוד, "עלינו למנוע מצב בו נעשה שימוש בממלכתיות של בית הנשיא ובכבוד שנותן הנשיא למנהיגים בעולם, על מנת לקדם עסקאות נשק והצבעות באו"ם. על כן, אני קוראת לך לבטל לאלתר את הביקור של דוטרטה בבית הנשיא על מנת להעביר את המסר שראוי שישראל תעביר לקהילה הבינלאומית – אין מקום למנהיגים המבצעים פשעים נגד האנושות".

הביקור של נשיא הפיליפינים יסתיים ביום רביעי בגן הזיכרון בפארק ראשון לציון, שבו הוא צפוי לשתול עץ ברחוב חסידי האומה פינת התקומה. ביקורו של הנשיא הפיליפיני מתקיים בין היתר לציון 80 שנה לסיפור הבלתי ייאמן של פתיחת שערי הפיליפינים לקליטת פליטים יהודים שנמלטו מאימת המשטר הנאצי. על פי המחקר, בשנים 1937־1941 נמלטו לפיליפינים כ־1,200 יהודים, מרביתם מגרמניה הנאצית. הפיליפינים, שהייתה באותה עת מדינת חסות אמריקאית, ביקשה לחזק את האוכלוסייה הצעירה של מדינתה באנשי מקצוע מקצועות חופשיים - רופאים, עורכי דין ומהנדסים, והיהודים שהיו תחת המשטר הנאצי זכו מן ההפקר.

לביקור גם היבט כלכלי, שכן צפויים בו הסכמים בנושא הסיעוד שיקלו על עובדי סיעוד מהפיליפינים להגיע לישראל, וגם תידון בו הכוונה לחנוך קו תעופה ישיר בין מנילה לתל אביב, שצפוי להביא לישראל אלפי פיליפינים נוצרים. לפי שעה הציפייה בישראל להעברת שגרירות הפיליפינים לירושלים אינה עומדת על הפרק, שכן לפיליפינים קשרים רבים עם מדינות האזור.
 
דוטרטה: אחד המנהיגים השנויים במחלוקת בעולם

דוטרטה הוא אחד המנהיגים גסי הרוח והשנויים במחלוקת ביותר בעולם כיום, ובשל כך ובשל המלחמה האכזרית שלו נגד הסמים שהותירה אלפי קורבנות, הוא זכה לגינויים מקיר לקיר.

דוטרטה נבחר במאי 2016 לנשיא הפיליפינים אחרי קמפיין שבמהלכו זכה לכינוי "דונלד טראמפ של הפיליפינים", מאחר שכמו טראמפ - אז עדיין המועמד הרפובליקני לנשיאות - הוא התמקד בהשלטת חוק וסדר, שאפייינה אותו גם בכהונתו כראש עיריית דבאו סיטי.

במהלך מסע הבחירות הפציר דוטרטה באזרחים לחסל סוחרי סמים בלי לחכות למשטרה, ולאחר בחירתו הוא פתח במלחמה משולחת רסן נגד סוחרי סמים ופושעים ואף הבטיח להרוג מאה אלף מתוכם. כוחות המשטרה, ולעתים גם קבוצות חמושות של אזרחים, ירו בכל מי שנחשד בסחר בסמים או בשימוש בסמים, ויותר מ־12 אלף בני אדם נרצחו, לא מעט מהם חפים מפשע. דוטרטה אף פרסם רשימות שחורות של שוטרים, אנשי צבא ופוליטיקאים יריבים שהאשים במעורבות בפשע המאורגן.

דוטרטה עם טראמפ. צילום: רויטרס


בספטמבר 2016 הוא הגדיל לעשות כשהשווה בין המלחמה שלו לבין השואה ואמר שהיה שמח להתנהג כמו הצורר הנאצי. "משווים אותי להיטלר. היטלר טבח בשלושה מיליון יהודים. יש שלושה מיליון מכורים לסמים בפיליפינים, ואשמח לשחוט אותם", אמר. בהמשך הוא התנצל "מעומק הלב" בפני הקהילה היהודית ואף הגיע לבית כנסת בראש השנה אשתקד כדי להביע את תמיכתו בקהילה.

המדיניות של דוטרטה עוררה גינויים מצד ארגוני זכויות אדם והקהילה הבינלאומית, ובתגובה איים דוטרטה לעזוב את האו"ם. "אם אין לכם כבוד, בני זונות, אני פשוט אעזוב אתכם", אמר. "מעולם לא עשיתם שום דבר למען הפיליפינים. מתי הייתם פה בפעם האחרונה? אף פעם. שום דבר חוץ מלמתוח ביקורת. אתם, אנשי האו"ם, חסרי תועלת. אם באמת הייתם נאמנים למנדט שלכם, הייתם עוצרים את כל המלחמות ומעשי ההרג".

הלשון החדה של דוטרטה כוונה גם לעבר ארה"ב בשל הביקורת על המלחמה בסוחרי הסמים. הוא כינה את הנשיא לשעבר אובמה "בן זונה", בעוד שגם על השגריר במנילה, פיליפ גולדברג, אמר כי הוא "הומו ובן זונה". "למה אתם האמריקאים הורגים שם את השחורים, יורים בהם כשהם כבר על הקרקע?", תהה. "תענו על השאלה כי אפילו אם מדובר רק באחד, שניים או שלושה, אלה עדיין הפרות של זכויות אדם". בתגובה, אובמה התעלם במכוון מדוטרטה במהלך כינוסים בינלאומיים שבהם השתתפו.

אחת הפעמים הבודדות שבהן דוטרטה התנצל על דבריו הייתה לאחר שקילל את האפיפיור פרנציסקוס "בן זונה" במהלך קמפיין הבחירות בשל כעסו על 
הפקקים שנוצרו בזמן ביקורו של מנהיג הכנסייה בפיליפינים.

הירייה האחרונה (בינתיים) במפגן האימים של דוטרטה נורתה ביום חמישי האחרון, כשהצהיר כי מקרי האונס הרבים בדבאו סיטי נובעים מריבוי הנשים היפות בעיר.