במסגרת לכידות יתושים שערך המשרד להגנת הסביבה בחודש נובמבר, התגלו יתושים נגועים בנגיף קדחת מערב הנילוס בשומרון. בהמשך, התגלו יתושים נגועים בנגיף גם בצפון ים המלח. כבכל שנה, המשרד להגנת הסביבה מנטר ולוכד יתושים בחודשים אפריל-נובמבר, שמזוהים ונבדקים במעבדות משרד הבריאות. בלכידות שבוצעו  בחודש נובמבר, נלכדו יתושים נגועים בישובים בית אריה ופדואל בשומרון, ובבית הערבה וקלי"ה בצפון ים המלח.

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר כי הוא התריע בפני המועצה האזורית שומרון והמועצה האזורית מגילות על הימצאות היתושים, והורה לרשויות על הגברת הניטורים בשטחי הרשויות בכלל ובאזורים הנגועים בפרט, ובמידת הצורך על ביצוע פעולות מניעה והדברה באופן מיידי. קדחת מערב הנילוס היא מחלה זואונוטית, שמקורה בבעלי חיים ומועברת גם לאדם. המחלה נגרמת על-ידי נגיף המצוי בעיקר בעופות, המועבר לאדם באמצעות עקיצת יתושים. תקופת הדגירה של מחלת קדחת מערב הנילוס (התקופה שחולפת מרגע העקיצה ועד להתפתחות סימני המחלה) נמשכת  כ-7 עד 14 ימים. במרבית המקרים מדובר במחלה קלה, דמוית שפעת אשר חולפת מאליה. סימני המחלה: חום, כאבי ראש, חולשה, כאבי פרקים ושרירים, דלקת בלחמית העין, פריחה ולעיתים בחילות ושלשולים. 

מלכודות יתושים (צילום: גל זגרון, המשרד להגנת הסביבה)מלכודות יתושים (צילום: גל זגרון, המשרד להגנת הסביבה)

בתקופה זו של התפרצות נגיף הקורונה, על החולים המתגוררים באזורים שבהם נמצאו יתושים נגועים, להיות ערניים במיוחד לאפשרות של תחלואה בנגיף קדחת מערב הנילוס. מכיוון שלא קיים חיסון לבני אדם, מניעת מפגעי יתושים היא הדרך העיקרית לשבור את מעגל העברת המחלה לאדם. במשרד להגנת הסביבה מדגישים, כי על הרשויות המקומיות מוטלת האחריות לטיפול במפגעי היתושים, וחשוב כי התושבים יידעו אותן על קיום מפגעי מים עומדים ופריצות ביוב. בנוסף, ניתן באמצעים פשוטים יחסית לפעול להפחתת כמות היתושים, כגון ייבוש מקורות מים בחצרות, בגגות ובמקלטים.

השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל, אמרה: "בעקבות הגשמים, שירדו בכל הארץ, הצטברו מים עומדים בהרבה מקומות. עדיין קיים חשש להתפתחות יתושים במים העומדים,ועל כן חשוב להמשיך לנטר ולהדביר במקרה הצורך, על-מנת למנוע את מפגעי היתושים". כמו-כן, מומלץ להתגונן מעקיצות יתושים על-ידי התקנת רשתות בחלונות הבית ומריחת תכשירים דוחי יתושים במידת הצורך. המשרד להגנת הסביבה מספק באתר הממשלתי את כל המידע הדרוש בנוגע לסוגי היתושים שעלולים לשאת את הנגיף, מניעת התפתחותם ודרכי הדברה והתגוננות אישית.