מבחן הפלמינגו: אנשים בגיל העמידה, שאינם יכולים לעמוד על רגל אחת במשך 10 שניות, נמצאים בסיכון מוגבר באופן דרמטי, למות בתוך שבע שנים, כך על פי מחקר חדש.

חוקרים ביקשו מ-1,702 ברזילאים בין הגילים 51 ל-75 לעבור את הבדיקה הגופנית הקצרה, ובעקבות התוצאה, עקבו אחר מצבם הבריאותי במהלך השנים הבאות.

אנשים בגיל העמידה, שאינם יכולים לעמוד על רגל אחת במשך 10 שניות, נמצאים בסיכון מוגבר באופן דרמטי למות בתוך שבע שנים (צילום: אינג'אימג')אנשים בגיל העמידה, שאינם יכולים לעמוד על רגל אחת במשך 10 שניות, נמצאים בסיכון מוגבר באופן דרמטי למות בתוך שבע שנים (צילום: אינג'אימג')

המחקר שפורסם בכתב העת British Journal of Sports Medicine ביום רביעי, טוען כי יש לכלול את הבדיקה הפשוטה במהלך בדיקות שגרתיות שעובר כל אדם אחת לשנה. היא מספקת "מידע שימושי לגבי סיכון לתמותה בקרב גברים ונשים בגיל מבוגר", כך על פי תוצאות המחקר.

כחלק ממה שכונה "מבחן הפלמינגו", כל משתתף התבקש לעמוד יחף על רגל אחת תוך שמירה על רגלו השנייה מורמת באוויר, ממש כמו חיקוי של הציפור הוורודה. הם נדרשו לשמור על ראשם זקוף וזרועותיהם ישרות בצדי הגוף למשך 10 שניות. מתוך 1,702 המשתתפים, 20 אחוזים לא הצליחו להשלים את 10 השניות.

לעמוד יחף על רגל אחת תוך שמירה על רגלו השניה מורמת באוויר, ממש כמו חיקוי של הציפור הוורודה (צילום: אינג'אימג')לעמוד יחף על רגל אחת תוך שמירה על רגלו השניה מורמת באוויר, ממש כמו חיקוי של הציפור הוורודה (צילום: אינג'אימג')

באופן לא מפתיע, המבחן נעשה קשה יותר עם הגיל. רק חמישה אחוז משמשתתפים בין הגילים 51 עד 55, נכשלו במבחן, כאשר 54 אחוזים עברו את גיל 70. עם זאת, בנוסף לגיל המבוגר יותר, אלו שנכשלו בבדיקה היו בסיכון גבוה יותר לסבול מעודף משקל ובסיכון גבוה פי שלושה לחלות בסוכרת.

לאחר זמן מעקב ממוצע של שבע שנים, שבעה אחוז מהמשתתפים בניסוי נפטרו. לראייה, 17.5 אחוזים מהנכשלים, היו בין אלו שמתו, לעומת חמישה אחוזים בלבד שהצליחו לעבור את המבחן. החוקרים הגיעו למסקנה שיש "סיכון גבוה יותר ב-84 אחוזים לתמותה מסיבות שונות" עבור אנשים שאינם מסוגלים להשלים את עמידת הפלמינגו. "גם משתנים אחרים כמו גיל, מין, ו-BMI נלקחו בחשבון", כך לפי המחקר.

יש \'\'סיכון גבוה יותר ב-84 אחוזים לתמותה מסיבות שונות\'\' עבור אנשים שאינם מסוגלים להשלים את עמידת הפלמינגו (צילום: אינגאימג)יש \'\'סיכון גבוה יותר ב-84 אחוזים לתמותה מסיבות שונות\'\' עבור אנשים שאינם מסוגלים להשלים את עמידת הפלמינגו (צילום: אינגאימג)

המחקר משך תשומת לב רבה ברשתות החברתיות, כאשר גולשים רבים צייצו את דעתם בטוויטר. "עובר בקלות את מבחן הפלמינגו. נראה שכולכן תקועים איתי עוד שבע שנים לפחות", התלוצץ גולש אחד. אך עם זאת, אחרים טענו כי הבדיקה הייתה כללית מדי ואינה התייחסה למגוון ניואנסים שעלולים להשפיע על התוצאות.

"כמה אנשים עם טרשת נפוצה ובעיות רפואיות רבות אחרות מסתכלים על מבחן הפלמינגו וצוחקים. רבים מאתנו לא הצליחו לעשות זאת במשך שנים אבל הנה, אנחנו עדיין כאן", כתב ספקן.