אזרחים באיראן וברחבי העולם חוגגים את מותו של נשיא איראן, אבראהים ראיסי, לאחר שהמסוק שנשא אותו, את שר החוץ חוסיין אמיר עבדאללהיאן ובכירים נוספים, התרסק אתמול בצפון איראן.

רעידת אדמה באיראן: יורשו המסתמן של ראיסי והמשמעויות
"הבובה של חמינאי" והמתווך של ציר ההתנגדות: ההרוגים בהתרסקות המסוק

כבר אתמול, בזמן שהתקשורת הממלכתית באיראן עצרה את כל שידוריה הרגילים כדי לשדר תפילות למען ראיסי ברחבי המדינה, תמונה שונה עלתה ברשתות החברתיות, ובבתיהם של איראנים ברחבי העולם.

"בואו נחגוג את החדשות הטובות על התרסקות המסוק של אבראהים ראיסי", אמר תושב טהרן בסרטון שנשלח ל"איראן אינטרנשיונל".

בסרטונים נוספים נראים אזרחים צופים בזיקוקים שנורו לשמיים ומריעים. אחרים יצאו לרחוב וחילקו דברי מתיקה ובקלאוות.

במקביל לחגיגות, חלק מן העם ביכה על מותו של הנשיא, הן ברגע ההכרזה על לכתו הן לאחר מכן. כאמור ישנם דיווחים על כך ש"משמרות המהפכה" מגבירים את נוכחותם כדי למנוע התקוממות והפרות סדר בעקבות מותו של הנשיא.

מלבד היותו אחד הנשיאים השמרנים ביותר שידעה איראן, ראיסי עלה לגדולה ברפובליקה האסלאמית באמצעות מערכת המשפט האכזרית  וחברותו ב"פאנל המוות" הידוע לשמצה, ששלח אלפי אסירים פוליטיים לגרדום. יש סיבה לכך שהוא זכה לכינוי "הקצב מטהרן", אומר ג'ונתן הרונוף, עיתונאי ופרשן לענייני ישראל ואיראן.

הרונוף אמר לסוכנות הידיעות "איראן אינטרנשיונל" כי ראיסי הפך לשם נרדף לכל מה שמתנגדי הרפובליקה האסלאמית באיראן ומחוצה לה מתעבים.

"שחיתות בירוקרטית נרחבת, ניהול כלכלי כושל, אינפלציה מרקיעת שחקים, אבטלה גבוהה. שלא לדבר על צנזורה הדוקה ועונש חמור או מוות על התנגדות פוליטית", הוסיף הרונוף.

פעילת זכויות הנשים מסיח אלינז'אד אמרה כי זו "ההתרסקות היחידה בהיסטוריה שבה כולם מודאגים אם מישהו שרד".

בסרטונים שהופצו ברשת X נראו אתמול איראנים בתוך איראן רוקדים על רקע מסכי טלוויזיה ששידרו את סיקור ההתרסקות.

גם האיראנים בתפוצות לא שקעו באבל. בלונדון יצאו אנשים להראות את שמחתם, וערכו מסיבת ריקודים מול שגרירות הרפובליקה האסלאמית של איראן.

התמונה בכתבה פורסמה לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים. מערכת האתר מכבדת זכויות יוצרים ומשקיעה מאמצים באיתור בעלי זכויות יוצרים לצורך שימוש בחומרים המופיעים באתר. אם לדעתכם נפגעה זכותכם כבעלי זכויות יוצרים בחומר המופיע באתר זה, הנכם מתבקשים לפנות באמצעות דואר אלקטרוני לכתובת: [email protected]