בהודו נחנך הבוקר (רביעי) בית כנסת "נחלת רונן" על שם ראש עיריית נוף הגליל, רונן פלוט. ראש העירייה הישראלי זכה לכבוד, כמחווה על פועלו בהעלאת עולי קהילת המנשה וקליטת בעיר. הקהילה היהודית בהודו החליטה לקרוא לבית הכנסת החדש בכפר קנגצופ שבמדינת מניפור "נחלת רונן" על שמו של רונן פלוט.

בית הכנסת הוקם בחודשים האחרונים על ידי ארגון "שבי ישראל" בראשות הרב מיכאל פרוינד לטובת כ-300 היהודים שנותרו בקהילת המנשה בכפר קנגצופן לאחר שהרוב, למעלה מ-1,000 איש, עלו לישראל בשנה האחרונה ונקלטו בנוף הגליל הודות למאמציו של ראש העיר רונן פלוט. "הקהילה ביקשה להודות לראש העיר פלוט על פועלו המיוחד בהעלאת קהילת בני המנשה וקליטתם בעיר נוף הגליל יחד עם ארגון "שבי ישראל" בראשות מיכאל פרוינד", סיפר ראש הקהילה בכפר אלקנה נייט. 

צבי חאוטה, מנהל קליטת בני המנשה ב"שבי ישראל" הוסיף: "קהילת המנשה בכל הארץ מונה כ-5,500 איש שמפוזרים ב-15 ערים, בעיקר בצפון כאשר הקהילה הגדולה בארץ נמצאת בנוף הגליל ומונה כ-1,300 איש, מרביתם הגיעו במהלך בשנה האחרונה הודות למאמציהם המיוחדים של ראש העיר רונן פלוט ומיכאל פרוינד העומד בראש ארגון "שבי ישראל". 

בית הכנסת שנחנך בהודו (צילום: דוברות נוף הגליל)
בית הכנסת שנחנך בהודו (צילום: דוברות נוף הגליל)

קליטת בני המנשה בנוף הגליל הפכה את העיר לבירת הקהילה בארץ ולמוקד משיכה גם למשפחות עולים ותיקים מכל רחבי הארץ: "דלתה של העיר פתוחה לרווחה לכל בנות ובני המנשה בארץ ובהודו. אני רואה בהגעתה של קהילה איכותית זו ברכה גדולה לעיר ולתושביה. מדובר בתושבים טובים, תורמים, חרוצים וכמעט כולם זוגות צעירים עם ילדים קטנים", אמר ראש העיר פלוט וסיפר כי התאהב בקהילה כשהגיע לקבל את פניהם של העולים בנתב"ג וראה אותם יורדים מהמטוס ובאופן ספונטאני כורעים ברך ומנשקים את אדמת ארץ ישראל, תוך שהם קוראים תפילת שמע. "מרגש עד דמעות לראות איך היהודים שמרו על יהדותם בהודו במשך אלפי שנים, הם מכירים את התפילות בעל פה, חובשים כיפה ומקיימים אורח חיים דתי".

טקס חנוכת בית הכנסת "נחלת רונן" התקיים בהשתתפות מאות מבני הקהילה היהודית. בשל הקושי בחיבור קו אינטרנט בכפר לא ניתן היה לצפות בטקס בשידור חי אולם חברי הקהילה צילמו סרטונים ותמונות ושלחו אותם לחתן השמחה ראש העיר ולאנשי שבי ישראל. "זאת מחווה גדולה ומאוד מרגשת", אמר פלוט בתגובה, ואף הוסיף: "מי היה מאמין שבהוגו יקרא בית כנסת על שמי? אני מקווה שבקרוב נוכל להעלות לארץ גם את הקהילה הקטנה שנותרה בכפר ובית הכנסת "נחלת רונן" ישאר מיצג היסטורי שיעיד על הקשר המיוחד של עם ישראל בארץ ובתפוצות. אני לא מכיר עוד עם שבו ראש עיר עולה מרוסיה וראש ארגון עלייה שהגיע מארה"ב מיכאל פרוינד מביאים ביחד עולים מהודו צאצאים של שבט המנשה"