המפלגה הדמוקרטית בחרה היום (רביעי) לפנות בוקר באופן רשמי את הילרי קלינטון כמועמדתה לנשיאות. זאת במסגרת יומה השני של ועידת המפלגה בפילדלפיה, פנסילבניה. בכך קלינטון הפכה לאישה הראשונה בהיסטוריה של ארצות הברית שמפלגה גדולה בוחרת כמועמדת לנשיאות. קלינטון תתמודד נגד מועמד הרפובליקנים דונלנד טראמפ בבחירות הכלליות. הנואם המרכזי בערב השני היה בעלה של הילרי, הנשיא לשעבר ביל קלינטון, שעלה לבמה לדבר בזכות אשתוהוא תיאר אותה ככוח דינמי לשינוי ולוחמת זה שנים רבות למען צדק חברתי. "הילרי היא מנהיגה טבעית", אמר קלינטון לבאי הוועידה, "היא מתאימה לנצל את ההזדמנויות ולהפחית את הסיכונים בפניהם אנו עומדים".

קלינטון גם הפליג להיסטוריה, לימים בהן הוא והילרי היו צעירים. הוא סיפר איך היא נתנה סיוע משפטי לעניים והיא נכנסה כסמויה על מנת לחשוף בית ספר גזעני באלבמה. 

לדבריו, הרפובליקנים מנסים להציג את המועמדת הדמוקרטית דמות מצויירת, אבל אז פנה לקהל ואמר לקול תשואות הקהל: "כל הכבוד לכם, אתם מצביעים לאמיתית".

קלינטון ובעלה, הנשיא לשעבר ביל קלינטון. צפוי לנאום בוועידה הדמוקרטית. צילום: רויטרסקלינטון ובעלה, הנשיא לשעבר ביל קלינטון. צפוי לנאום בוועידה הדמוקרטית. צילום: רויטרס


המפלגה מעוניינת לנקות את עברה של קלינטון ולתת להכרזה הרשמית להפיג את תחושות ה"אנטי קלינטון" בשורותיה. תומכיו של ברני סנדרס עוררו מהומה ביום הראשון של הוועידה, כאשר שרקו בוז בנאומו של סנדרס כשהזכיר את שמה של קלינטון והכריז כי "הילרי קלינטון היא המועמדת המתאימה ביותר לתפקיד נשיא ארצות הברית" וציין שחובה לתמוך בה. סנדרס, היה בין הדוברים המרכזיים בערב הראשון של הוועידה אמר כי קלינטון היא שותפה למאבק הכלכלי לשוויון שהוא מוביל, אבל תומכיו של סנדרס סירבו לקבל את הרעיון של ויתור על התמיכה בו לטובת קלינטון. 

ברני סנדרס בוועידה. צילום: רויטרסברני סנדרס בוועידה. צילום: רויטרס


לפני סנדרס, ניצבה על הבמה מישל אובמה, שגם הביעה תמיכה חד משמעית בקלינטון. "לבחירות האלה, ולכל בחירות שהן, יהיה את הכוח לעצב את הילדים שלנו בארבע או שמונה השנים של חייהם", אמרה. "ואני פה הלילה כי בבחירות האלה, יש רק אדם אחד שאני בוטחת בו עם האחריות הזו, אדם אחד שאני מאמינה שכשיר באמת להיות נשיא ארה"ב. והאדם הזה היא חברתנו, הילרי קלינטון". הסערה בפילדלפיה הייתה אכזבה למחנה הדמוקרטי, שכן הייתה אצל הדמוקרטים תקווה כי הוועידה שלהם תהייה הפוך מהבלגן שהיה בוועידה הרפובליקנית. תומכיה של קלינטון מעידים כי היא בעלת הניסיון הדרוש כדי להגיע לבית הלבן כשתהייה הנשיאה שהייתה גם הגברת הראשונה, גם סנטורית וגם מזכירת המדינה. 

מישל אובמה. צילום: רויטרסמישל אובמה. צילום: רויטרס


סקרי דעת קהל בארצות הברית מראים כי קלינטון עדיין איננה ממש אהודה בקרב האמריקנים. סקרים אחרונים העניקו לה 55.4% של דירוג שלילי, כך הראה האתר "Real Clear Politics". המועמד הרפובליקני, דונלד טראמפ קיבל ממוצע של 56.9% של דירוג שלילי. אתמול, פורסם סקר של רשת CNNשהראה כי דונלד טראמפ מוביל על הילרי קלינטון ב-3 נקודות. הפער שפתח טראמפ היה ככל הנראה לאחר הוועידה הרפובליקנית שהתקיימה בשבוע שעב.