ערפל כבד שורר הבוקר (שישי) באתר החרמון, כאשר הטמפרטורה במפלס התחתון עומד על מינוס אחת ושלג נוסף צפוי לרדת בו במהלך היום. כאמור, עד כה השלג נערם לגובה של 75 ס"מ במפלס התחתון, ולמעלה ממטר בעליון. מאתר החרמון נסר כי "צוות האתר עובד במרץ  על פינוי השלגים, פילוס הצירים והערכות קפדנית לקראת פתיחת האתר. האתר סגור ועל מועד הפתיחה תצא הודעה בהמשך".

בתוך כך, רשות המים הודיעה כי מפלס הכינרת עלה ביממה האחרונה ב-4.5 ס"מ, ועומד כעת על 209.435-. המשמעות היא, כי המפלס עומד כעת על 63.5 ס"מ מהקו האדום.

אתר החרמון מתכונן לפתיחה ולהגעת מטיילים. צילום: אתר החרמון

אחרי הסערה שפקדה את ישראל, שכללה שלג במקומות רבים ברחבי המדינה, נרשמה הפוגה בגשמים. לאחר הפסקה קצרה, הגשם חוזר. על פי תחזית השירות המטאורולוגי בבית דגן, היום יירד גשם לפרקים מצפון הארץ עד לצפון הנגב, מלווה בסופות רעמים בודדות. בחרמון יירד שלג.

בשירות המטאורולוגי מתריעים כי קיים חשש משטפונות במדבר יהודה ובים המלח ומהצפות במישור החוף. משעות הצהריים ייתכן גם מקומי גם בדרום הארץ. יוסיף להיות קר מהרגיל לעונה והגשמים ייחלשו לקראת ערב.

בשבת עוד ייתכן גשם מקומי קל בצפון הארץ ובמרכזה. תחול עלייה קלה בטמפרטורות, אך הן עדיין יהיו נמוכות מהרגיל לעונה.

ביום ראשון מידות החום יעלו במקצת, אך עדיין ימשיך להיות קר מהרגיל לעונה. ביום שני ייתכן גשם מקומי בצפון הארץ ובמישור החום ותחול עלייה נוספת בטמפרטורות. בשעות הבוקר ינשבו רוחות ערות בצפון. 

כרמי עין זיוון של יקב רמת הגולן, שהתכסו לגמרי בשלג לראשונה זה כמה שנים (צילום: יהודה ויינברג)כרמי עין זיוון של יקב רמת הגולן, שהתכסו לגמרי בשלג לראשונה זה כמה שנים (צילום: יהודה ויינברג)

מרשות המים נמסר כי המערכת הגשומה הביאה לעלייה של שמונה ס"מ במפלס הכנרת ועד הקו העליון חסרים רק 68 ס"מ. מסיכום ביניים של מנהל גף אקלים בשירות המטאורולוגי, בראשותו של ד"ר עמוס פורת, על מזג האוויר הגשום, הסוער והמושלג, עולה, כי גובה השלג הגיע ל-40 עד 55 ס"מ ברמת הגולן. באזורים הגבוהים מ-900 מטר, 15-5 ס"מ בגליל העליון (בעיקר ממזרח למירון), 10-5 ס"מ בשומרון ובירושלים וסביבתה ו-25-15 ס"מ בגוש עציון ופסגות הרי חברון.

נקודת הדיווח המושלגת ביותר הייתה באלרום בצפון רמת הגולן, שם נמדדו 55 ס"מ. מעט נמוך יותר בגובה של 900 עד 950 מטר מעל פני הים נמדדו 45 ס"מ באלוני הבשן ו-45-40 ס"מ באורטל. בקשת, שבגובה 700 מטר מעל פני הים, נמדדו 13 ס"מ ואפילו ביונתן, שנמצאת בגובה 560 מטר נמדדו 3 ס"מ. בגליל העליון, לעומת זאת, כמויות השלג היו קטנות בהרבה. שלג נערם מגובה של כ-800 מטר לסנטימטרים בודדים.

מתחילת המערכת בשלישי אחה"צ, ירדו בהרי הצפון 100-60 מ"מ משקעים, בצפון הגולן ומרכזו למעלה מ-100 מ"מ, בעמק החולה ובכנרת 70-40 מ"מ, ובמישור החוף היו כמויות דומות, אך במספר תחנות נמדדו יותר מ-100 מ"מ. בשומרון ירדו 120-80 מ"מ, בהרי יהודה 80-50 מ"מ ובגוש עציון 100-80 מ"מ. כמויות הגשם פחתו בחדות לכיוון דרום. כ-10 מ"מ ירדו בצפון הנגב ופחות מ-5 מ"מ מדרום לשם.

שלג באתר החרמון. צילום: אתר החרמון

בתוך כך, באתר החרמון נערם השלג לגובה של כמטר. שרת התיירות אורית פרקש כהן הודיעה למנכ"ל האתר, רפאה נוה, כי התקבל אישור לפתיחת האתר למבקרים וגולשים, כולל הפעלת הרכבל בהתאם להנחיות התו הסגול. באתר החלו ההכנות לפתיחתו, הכוללות את גיוס העובדים, אך עדיין לא נקבע המועד המדוייק לפתיחתו. "מדובר בהחלטה משמעותית שיש לה השלכות כלכליות חשובות לתיירות הצפונית", ציין נוה.

הישראלים צפויים לנהור לצפון
הצפי הוא שהמונים יגיעו בסוף השבוע לצפון. במקומות האירוח קשה היה למצוא חדר פנוי. "סופת השלג הביאה ברכה לחדרי האירוח והתיירות, שהיו סגורים זמן רב. אנו מקווים שגם המסעדות ייפתחו במהרה", אמר ל"מעריב" מנכ"ל תיירות עין גב, חיים סתתיהו.

יו"ר איגוד כנרת, עידן גרינבאום ציין, כי המשקעים הרבים הביאו לזרימה עצומה בנחלים. "המראות מרהיבים וחדרי האירוח מתמלאים", הוא הוסיף. ליטל לינר מתיירות עין זיוון ברמת הגולן, מסרה כי חדרי האירוח מלאים עד אפס מקום. "בתחילת הסופה נתקעו אנשים שהיו אמורים לעזוב בשל הכבישים הסגורים וזכו לעוד לילה חורפי ונאה בגולן המושלג. אין כמו הגולן בחורף מושלג וחיכינו לבואו ולנוף עוצר הנשימה".

גם בדרום קשה למצוא מקומות אירוח פנויים. מנהלת התיירות במועצה האזורית ערבה תיכונה, מירב עמית מסרה, כי חדרי האירוח מלאים כמעט כולם ועדיין נותרו מקומות רק בחאנים המשפחתיים. "קיים ביקוש גבוה בשל מזג האוויר הנוח  בחורף וכן בשל הנחלים שזורמים בחלקם וגבי המים שהתמלאו", היא ציינה.